Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

30. prosince 2019
TWEET SDÍLET
Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

Plusy

  • Výborná obrazová kvalita
  • Spolehlivé automatické ostření s podporou sledování oka
  • Responzivní dotykový displej s možností vyklopení o 180 ° vzhůru
  • Propracované, uživatelsky nastavitelné externí ovládání
  • 4K video při 30 sn./s, vstup pro mikrofon i sluchátka (pře USB-C)

Minusy

  • Složitější menu a hůře dostupné některé funkce
  • Absence elektronického hledáčku, použití volitelného externího EVF nemusí každému vyhovovat
  • Prozatím menší výběr kompatibilní optiky, ve srovnání s konkurenčními systémy
9/10
Hodnocení

Bezzrcadlovky značky Canon s APS-C snímačem figurují na trhu s fotografickou technikou již sedm let. Za tu dobu prošel systém EOS M značnými proměnami. První generace trpěly porodními bolestmi projevujícími se zejména v oblasti (nepříliš výkonného) automatického ostření, natáčení videa a omezeného výběru kompatibilní optiky.

Klepněte pro větší obrázek

Jak výkonem autofokusu, tak možnostmi natáčení videa se dnes systém EOS M naprosto vyrovná svým konkurentům – a mnou testovaný model je toho více než dobrým důkazem. Postupně se rozšiřuje také nabídka objektivů s bajonetem EF-M.

Sám výrobce má ve svém portfoliu setový standarní i telezoom, univerzální zoom, jako i pevná světelná „skla“ s ohnisky 22 a 32 mm (ekv. 35 a 50 mm) a v neposlední řadě makro objektiv 28 mm (ekv. 45 mm). Pomocí adaptéru můžete navíc s těly EOS M používat zrcadlovkové objektivy s bajonetem EF. Potěšitelná je též informace, že příští rok chystá nadílku kompatibilní světelné optiky také Sigma.

Klepněte pro větší obrázek

Systému EOS M se tedy očividně daří dobře. Kromě výše zmíněného tomu napovídá i větvení systému do několika modelový řad zahrnující jak začátečnické fotoaparáty (Canon EOS M200), tak pokročilejší přístroje (Canon EOS M50 a Canon EOS M6 II).

Co je nového

Canon EOS M6 II coby druhá generace tohoto modelu s výklopným displejem a volitelným hledáčkem přináší řadu vítaných, neřkuli podstatných změn, které tento fotoaparát povyšují o několik tříd.

Klepněte pro větší obrázek

CMOS snímač velikosti APS-C má nyní ve své kategorii nadstandardně vysoké efektivní rozlišení 32,5 Mpx. Automatické ostření pracuje s technologií duálních pixelů (Dual Pixel AF) na snímači s podstatně vyšším počtem ostřicích bodů než u předchůdce – jejich počet vzrostl ze 49 na 143. Autofokus má také širší pokrytí záběru, a to velmi dobrých 100 % vertikálně a 88 % horizontálně. Výborná je také citlivost AF do -5 EV. Novinkou je též režim sledování oka.

Klepněte pro větší obrázek

Díky novému procesoru DIGIC 8 se navýšila rychlost sériového snímání se sledováním objektu – z 9 na 14 sn./s. Specialitou je záznam sekvencí ve formátu RAW (se 75% ořezem záběru) rychlostí 30 sn./s při kontinuálním ostření, kdy fotoaparát zachytí část snímků před namáčknutím a část po domáčknutí spouště. Pro dosažení maximálního výkonu výrobce doporučuje použít rychlé SD paměťové karty třídy UHS-II.

CENA

  • Canon EOS M6 II (pouze tělo): 24 290 Kč
  • Canon EOS M6 II + EF-M 15–45 mm F3,5–6,3 IS STM + EVF-DC2: 31 190 Kč

Video lze nově natáčet ve 4K rozlišení, nikoli pouze ve Full HD. Canon tedy dohnal konkurenci i v tomto směru. Ve 4K jsou k dispozici snímkové frekvence 25 a 30 sn./s, ve Full HD je dostupný i vysokorychlostní záznam při 120 sn./s. Při nahrávání přes HDMI je podporován také 10bit 4:2:2 výstup. Na těle fotoaparátu se nachází také vstup pro připojení externího mikrofonu a přes USB typu C lze připojit též sluchátka. Speciální ploché obrazové profily však k dispozici nejsou. Záznam se ukládá do souborů MP4.

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Testy, Canon


Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Petr Březina
Blesky a světlaTechnika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily