Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

30. prosince 2019
TWEET SDÍLET
Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

Plusy

  • Výborná obrazová kvalita
  • Spolehlivé automatické ostření s podporou sledování oka
  • Responzivní dotykový displej s možností vyklopení o 180 ° vzhůru
  • Propracované, uživatelsky nastavitelné externí ovládání
  • 4K video při 30 sn./s, vstup pro mikrofon i sluchátka (pře USB-C)

Minusy

  • Složitější menu a hůře dostupné některé funkce
  • Absence elektronického hledáčku, použití volitelného externího EVF nemusí každému vyhovovat
  • Prozatím menší výběr kompatibilní optiky, ve srovnání s konkurenčními systémy
9/10
Hodnocení

Bezzrcadlovky značky Canon s APS-C snímačem figurují na trhu s fotografickou technikou již sedm let. Za tu dobu prošel systém EOS M značnými proměnami. První generace trpěly porodními bolestmi projevujícími se zejména v oblasti (nepříliš výkonného) automatického ostření, natáčení videa a omezeného výběru kompatibilní optiky.

Klepněte pro větší obrázek

Jak výkonem autofokusu, tak možnostmi natáčení videa se dnes systém EOS M naprosto vyrovná svým konkurentům – a mnou testovaný model je toho více než dobrým důkazem. Postupně se rozšiřuje také nabídka objektivů s bajonetem EF-M.

Sám výrobce má ve svém portfoliu setový standarní i telezoom, univerzální zoom, jako i pevná světelná „skla“ s ohnisky 22 a 32 mm (ekv. 35 a 50 mm) a v neposlední řadě makro objektiv 28 mm (ekv. 45 mm). Pomocí adaptéru můžete navíc s těly EOS M používat zrcadlovkové objektivy s bajonetem EF. Potěšitelná je též informace, že příští rok chystá nadílku kompatibilní světelné optiky také Sigma.

Klepněte pro větší obrázek

Systému EOS M se tedy očividně daří dobře. Kromě výše zmíněného tomu napovídá i větvení systému do několika modelový řad zahrnující jak začátečnické fotoaparáty (Canon EOS M200), tak pokročilejší přístroje (Canon EOS M50 a Canon EOS M6 II).

Co je nového

Canon EOS M6 II coby druhá generace tohoto modelu s výklopným displejem a volitelným hledáčkem přináší řadu vítaných, neřkuli podstatných změn, které tento fotoaparát povyšují o několik tříd.

Klepněte pro větší obrázek

CMOS snímač velikosti APS-C má nyní ve své kategorii nadstandardně vysoké efektivní rozlišení 32,5 Mpx. Automatické ostření pracuje s technologií duálních pixelů (Dual Pixel AF) na snímači s podstatně vyšším počtem ostřicích bodů než u předchůdce – jejich počet vzrostl ze 49 na 143. Autofokus má také širší pokrytí záběru, a to velmi dobrých 100 % vertikálně a 88 % horizontálně. Výborná je také citlivost AF do -5 EV. Novinkou je též režim sledování oka.

Klepněte pro větší obrázek

Díky novému procesoru DIGIC 8 se navýšila rychlost sériového snímání se sledováním objektu – z 9 na 14 sn./s. Specialitou je záznam sekvencí ve formátu RAW (se 75% ořezem záběru) rychlostí 30 sn./s při kontinuálním ostření, kdy fotoaparát zachytí část snímků před namáčknutím a část po domáčknutí spouště. Pro dosažení maximálního výkonu výrobce doporučuje použít rychlé SD paměťové karty třídy UHS-II.

CENA

  • Canon EOS M6 II (pouze tělo): 24 290 Kč
  • Canon EOS M6 II + EF-M 15–45 mm F3,5–6,3 IS STM + EVF-DC2: 31 190 Kč

Video lze nově natáčet ve 4K rozlišení, nikoli pouze ve Full HD. Canon tedy dohnal konkurenci i v tomto směru. Ve 4K jsou k dispozici snímkové frekvence 25 a 30 sn./s, ve Full HD je dostupný i vysokorychlostní záznam při 120 sn./s. Při nahrávání přes HDMI je podporován také 10bit 4:2:2 výstup. Na těle fotoaparátu se nachází také vstup pro připojení externího mikrofonu a přes USB typu C lze připojit též sluchátka. Speciální ploché obrazové profily však k dispozici nejsou. Záznam se ukládá do souborů MP4.

Témata článku: Technika, Testy, Canon, Bezzrcadlovky

Určitě si přečtěte

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

5 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika