73
Fotogalerie

Canon EOS M3: O krok dál – lépe a rychleji

První model bezzrcadlovky s označením „M“ se Canonu příliš nepovedl. A na reparát si museli uživatelé emkové série v Evropě počkat skoro celé tři roky. Podařilo se Canonu napravit předchozí přešlapy?

Zatímco Olympus, Panasonic a další mají za sebou stohy kompaktů s výměnnými objektivy, Canon se do výroby tohoto typu fotoaparátu příliš nehrne. Důvodů může být několik. Nechce vyrábět konkurenty vlastním zrcadlovkám, nebo to prostě neumí.

O Canonu EOS M, který byl oznámen v roce 2012, se dá bez obalu říct, že to byl propadák. Přístroj byl velmi pomalý co do ostření, ukládání snímků i celkové odezvy fotoaparátu. Problémem byl také nedostatek externích ovládacích prvků a špatná ergonomie.

Necelý rok poté byl v Japonsku ohlášen model číslo dvě (M2), který sice částečně napravoval předchozí vady – měl rychlejší autofokus a integrovaný WiFi modul, ovšem nepřekročil hranice země svého vzniku, neb byl určen pouze pro asijský trh. A letos přichází přístroj nový. Představme si klíčové vlastnosti Canonu EOS M3.

EOS M3 EF-M18-55STM FSL.jpg

Snímač s vyšším rozlišením

Senzor CMOS APS-C (22,3×14,9 mm), má nově rozlišení efekt. 24,2 Mpx (6 000×4 000 px), čili o 6 Mpx více než předchůdce; o zpracování obrazu se stará procesor DIGIC 6. Citlivost lze nastavit na hodnoty ISO 100–12 800, v rozšířeném režimu až na ISO 25 600. Závěrka pracuje v rozsahu 30–1/4 000 s. Data jsou ukládána do formátu JPEG, RAW nebo RAW + JPEG.

Hybridní autofokus

Systém Hybrid CMOS AF III slibuje 6× rychlejší zaostřování než u modelu EOS M. V režimu ručního ostření, jemuž je dedikováno samostatné externí tlačítko, je k dispozici funkce Focus Peaking čili zvýraznění hran zaostřovaného objektu.

Výklopný a dotykový displej

Třípalcový displej s rozlišením 1 040 000 px je nejen dotykový, ale i výklopný, a to až o 180 °(ano, ať žijí selfies!). Hledáček stejně jako u „emka“ na těle nehledejte. Nicméně pokud byste po něm lačnili, lze do patice nasadit – na rozdíl od předchozího modelu – externí hledáček EVF-DC1; počítejte však s investicí cca 6 000 Kč.

EOS M3 EF-M18-55STM BSL LCD out.jpgEOS M3 EF-M18-55STM FSA LCD up.jpg

Plně manuální ovládání

Původně značně okleštěný volič fotorežimů, jenž disponoval pouze třemi položkami, které odkazovaly do menu fotoaparátu, se rozrostl do klasické krásy. Najdeme na něm tradiční režimy P, Tv, Av, M, C, Inteligentní automatiku, Hybridní automatiku (obdoba pohyblivých momentek Nikonu), Kreativního asistenta (s možností nastavení obrazových parametrů), Scénické režimy, HDR a automatický videozáznam.

EOS M3 EF-M18-55STM TOP Beauty2.jpg

Konektivita

Stejně jako v „japonské“ modelu M2 je v těle zabudován WiFi modul, fotoaparát podporuje také funkci NFC. Po propojení s vybraným chytrým zařízením lze fotoaparát pomocí aplikace Canon Camera Connect (pro iOS a Android) dálkově ovládat, nahrávat snímky na internet atd.

Video

Fotoaparát umí natáčet až 30minutové videosekvence ve Full HD (1080p) kvalitě rychlostí až 30 sn./s., které ukládá do formátu mp4. Již tak výjimečně kvalitní stereozvuk lze doladit připojením externího mikrofonu.

DSC00773.jpgDSC00774.jpg

Výdrž a cena

Na jedno nabití lze s baterií nafotit 250 snímků, což popravdě není mnoho, záložní akumulátor tedy nejspíš bude nutností. Cena fotoaparátu se setovým objektivem se pohybuje kolem 19 000 Kč.

Kompletní specifikace najdete na stránkách výrobce

Pokračování 2 / 4

Konstrukce a ovládání

Modelu Canon EOS M byla mj. vyčítána špatná ergonomie, která se scvrkla do podoby malého výstupku na přední stěně fotoaparátu, a nedostatek externích kontrolních prvků. Tyto výtky budiž zapomenuty, nový model „přikráčel“ takřka v plné polní.

Konstrukce: Solidní, ale těžká 

Na celokovovém těle je znát kvalitní dílenské zpracování. Vše perfektně lícuje, včetně předního pogumovaného gripu, který dobře zapadne i do větší, chlapské ruky. V podobně „kovově“ poctivém provedení je dodáván i setový objektiv. Malou připomínku mám pouze k jeho černé krycí vrstvě, která se poměrně brzy ošoupe, což má ovšem vliv pouze na vzhled, nikoli na funkčnost.

EOS M3 EF-M18-55STM Beauty.jpgEOS M3 BCK Controls Beauty.jpg

Solidní konstrukce musí logicky něco vážit – hmotnost přístroje činí 366 g (včetně karty a baterie), což je u tohoto typu bezzrcadlovek na horní váhové hranici, možná i za ní. Pro srovnání: podobně koncipovaný Nikon 1 J5 váží jen 231 g. Rozměry přístroje (110,9×68,0×44,4 mm) předpoklad kompaktnosti a snadné přenositelnosti splňují. Kdyby ovšem nebylo setového objektivu, který je ve srovnání se seťáky Nikonů 1 nebo Sony alfa jednoduše velký – až dvakrát tak velký!

EOS M3 EF-M18-55STM TOP.jpgsony-ilce-6000-lens-point-shoot-2.jpg
Se setovým objektivem: vlevo Canon EOS M3, vpravo Sony A6000

Ovládací prvky: Nabízí vše potřebné

Na horní stěně najdeme – na pravo od vyskakovacího blesku a systémové patice – tři otočné ovládací prvky: klasický volič fotorežimů, roller kompenzace expozice a otočný ovladač kolem spouště sloužící k nastavení expozičních parametrů podle zvoleného fotografického režimu. V manuálním módu je posledně zmíněný roller určen k nastavení času závěrky, clona se poté ovládá otočným voličem umístěným na zadní stěně vedle displeje.

EOS M3 EF-M18-55STM TOP Dials Beauty.jpgEOS M3 BCK Controls Beauty.jpg

Tlačítkům zadního otočného voliče, který jinak funguje jako 4směrný, jsou dedikovány funkce ISO (v režimu prohlížení WiFi), volba režimu blesku, a přepínaní mezi AF a MF. Prostředním tlačítkem Q/Set se potvrzuje výběr při listování v menu nebo aktivuje Rychlé (Quick) menu. „Popelnice“ netradičně nejenže slouží k mazání snímků (v módu Prohlížení), ale funguje též jako funkční tlačítko (v režimu Záznamu), jemuž lze přiřadit jednu z 15 funkcí (vyvážení bílé, metoda měření expozice ad.). Tytéž funkce lze přidělit také druhému funkčnímu prvku označenému M-Fn, který se nachází na horní stěně vedle spouště.

EOS M3 BCK.jpgEOS M3 EF-M18-55STM TOP Dials Beauty.jpg
Na Canonu EOS M3 najdete dvě programovatelná tlačítka

Aby byl výčet úplný... Na kraji prohlubně pro palec jsou zapuštěny videospoušť a aktivátor režimu Prohlížení. Čudlík označený hvězdičkou je určen k blokování AE/AF (během focení) a k zobrazení náhledu více snímků (při prohlížení). Vedlejším tlačítkem se zapíná Detekce tváře nebo Lupa při prohlížení snímků.

Menu: S přehledem a jistotou

Co se týče struktury a přehlednosti Menu, nelze než složit tomuto Canonu hlubokou poklonu. Procházení je intuitivní, jednotlivé funkce se nedublují a navzájem „nebijí“. Samotné menu je koncipováno obdobně, jako u „dospělých“ EOSů.

Podobně úctyhodná je nabídka bonusových funkcí – po namáčknutí tlačítka INFO (pod 4směrným voličem) lze na displeji zobrazit vodováhu, pomocnou mřížku i živý histogram, při prohlížení snímku poté dostaneme kompletní přehled o expozici, použitém ohnisku, objektivu, velikosti snímku. Správnost expozice můžeme ověřit také prostřednictvím histogramů (jasového i jednotlivých barevných kanálů).

menu pomůcky.jpgmenu Q.jpg
Vlevo: Zobrazení pomůcek v režimu Záznamu, vpravo Rychlé menu 
MENU.jpgmenu INFO.jpg
Vlevo nabídka Menu, vpravo zobrazení informací v režimu Prohlížení

 

Pokračování 3 / 4

Výkon a obrazová kvalita

A nyní se dostáváme k parametrům, které uživatele zajímají nejvíc. Jak rychle fotoaparát pracuje, dokáže bleskurychle zaostřit a je včas připraven k další činnosti? A především: Jak kvalitní je obrazový výstup z tohoto fotoaparátu?    

Výkon: Sprinter to není

Po spuštění naběhne Canon EOS M3 mnohem rychleji, než jeho předchůdce, 2,3 s ovšem není nikterak uhrančivé číslo. Odezva spouště při předchozím namáčknutí je v normě. Problém nastane při fotografování několika jednotlivých snímků za sebou – než zmizí náhled pořízené fotografie (který nelze vypnout) počkáte si déle než sekundu.

Situaci můžete vyřešit aktivací sériového snímání, s nímž pořídíte za 1 sekundu 4,2 snímků, přesně tak jak praví specifikace výrobce. Ovšem pozor! Touto rychlostí (čili s prodlevou cca 0,25 s) budou pořízeny pouze první čtyři snímky v sérii. Mezi dalšími už se intervaly značně prodlužují – při focení do RAWu a JPEGu až na 0,8 s, při ukládání do RAWu na 0,5 s.

Rychlost fotoaparátu:

  • První snímek: 2,3 s
  • Snímek bez namáčknutí: 0,4 s (RAW+JPEG)
  • Snímek s namáčknutím: 0,25 s (RAW+JPEG)
  • Ukládání-připravenost: 1,31 s (RAW+JPEG)
  • Sériové snímání (10 snímků, bez přeostřování): 6,16 s (RAW+JPEG), 3,25 s (RAW), 2,4 s (JPEG)

Na rychlosti autofokusu Canon výrazně zapracoval, přesto snímek bez namáčknutí spouště (tedy bez předostření) pořídíte za zhruba 0,4 s, což je asi 2× delší doba než u konkurenčních bezzrcadlovek. Citelně tento fakt poznáte, budete-li chtít zachytit pohybující se objekty, např. při focení sportu. Aktivovat sice můžete funkci Sledování objektu, ta však neudrží krok ani s fotbalovými žáčky.

Pokud používáte manuální volbu zaostřované oblasti, jistě oceníte možnost volby dotykem na LCD, ale limitem je bohužel nemožnost nastavení velikost zaostřované plochy. Tedy, i když pro správné zaostření uděláte maximum, snadno se může stát, že pozornost autofokusu ulpí na kontrastním ploše za/před zaostřovaným objektem. Na závěr lze tedy říci, že Canon EOS M3 je sice mnohem rychlejší než jeho předchůdci, avšak konkurenční značky stále ještě musí dotahovat.

Obrazová kvalita: Slabší objektiv, silnější snímač

S fotoaparátem k testu přicestovaly dva systémové objektivy – setový EF-M 18–55 mm F3,5–5,6 IS STM (ekv. 29–88 mm) a širokoúhlý zoom EF-M 11–22 mm F4–5,6 IS STM (ekv. 18–35 mm). Zahálet jsme nenechali ani přibalený adaptér EF-EOS M, jehož funkčnost jsme vyzkoušeli v kombinaci s novou Sigmou 24 mm F1,4 DG HSM s EF bajonetem.

DSC00762.jpgDSC00763.jpg

Komunikace těla fotoaparátu a objektivu připojeného přes adaptér funguje naprosto bez problémů. Při ostření nedochází k žádným nepatřičným prodlevám (odmyslíme-li si jinak celkově pomalejší autofokus). Lze tedy očekávat, že bez problému budou s Canonem EOS-M3 komunikovat i klasická EF skla Canonu.

DSC00764.jpgDSC00765.jpgDSC00766.jpgDSC00767.jpg

Poněkud nepatřičně ovšem působí poměr drobného (kompaktního) přístroje a obrovského světelného objektivu, čímž se jaksi vytrácí výhoda kompaktnosti systému. Na to si však budou muset uživatelé Canonu EOS-M3 nejspíš zvyknout. Nabídka systémových skel je totiž tak útlá, že jim – zejména pokud zatouží po světelných objektivech – nezbyde nic jiného, než rozšířit svou sbírku o adaptér a zrcadlovková skla.

Nabídka objektivů a příslušenství pro řadu EF-M

Objektivy:

  • Canon EF-M 18–55mm F3,5–5,6 IS STM
  • Canon EF-M 22 mm F2 STM 
  • Canon EF-M 11–22 mm F4–5,6 IS STM  
  • Canon EF-M 55–200 mm F4–6,3 IS STM 

Blesky (určené původně pro zrcadlovky Canon):

  • Speedlite 270EX II / 90EX / 600EX-RT a další, včetně makroblesků

 

Chvíli se zastavme u setového objektivu EF-M 18-55 mm F3,5-5,6 IS STM, který lze označit za poněkud netradiční. Mám tím na mysli nikoli rozsah ohniskových vzdáleností či světelnost, nýbrž jeho rozměry. Tento seťák je veliký, dokonce až 2× větší než tomu bývá u bezzrcadlovek zvykem. Inu, další mínus v boji o co nejskladnější, a přitom univerzální fotoaparát. Zvláštní je také fakt, že se vývojáři nesnažili ani softwarově potlačit sférické zkreslení na krátkém i dlouhém ohnisku. Soudkovitost a poduškovitost je patrná nejen v RAWu, ale i v JPEGu.

wide-soudek.JPGtele-poduška.JPG
Soudkovitost na širokém konci, mírná poduškovitost na dlouhém

A přichází čas na pochvaly. Ač došlo k navýšení počtu megapixelů na snímači na 24 Mpx, kvalita obrazu co do míry zašumění zůstává velmi dobrá, a to až do ISO 6 400. Nastavení vyšší citlivosti (možno až na ISO 25 600) pravděpodobně stejně nikdo nevyužije.

JPEG100.JPGRAW100.jpg
ISO 100, vlevo JPEG, vpravo RAW
JPEG200.JPGRAW200.jpg
ISO 200, vlevo JPEG, vpravo RAW
JPEG400.JPGRAW400.jpg
ISO 400, vlevo JPEG, vpravo RAW
JPEG800.JPGRAW800.jpg
ISO 800, vlevo JPEG, vpravo RAW
JPEG1600.JPGRAW1600.jpg
ISO 1 600, vlevo JPEG, vpravo RAW
JPEG3200.JPGRAW3200.jpg
ISO 3 200, vlevo JPEG, vpravo RAW
JPEG6400.JPGRAW6400.jpg
ISO 6 400, vlevo JPEG, vpravo RAW
JPEG12800.JPGRAW12800.jpg
ISO 12 800, vlevo JPEG, vpravo RAW

Pokračování 4 / 4

Hodnocení a demosnímky

Canon EOS-M3 nabízí potencionálním majitelům dobrou obrazovou kvalitu, uživatelsky vstřícné ovládání, poctivou, bytelnou konstrukci i řadu pokročilých funkcí, jako je např. WiFi/NFC, Focus Peaking, elektronická vodováha ad.

Nemohu se však ubránit dojmu, že vývoj kompaktů s výměnnými objektivy je v případě Canonu řízen ideou „Mají je všichni, uděláme nějaké taky, abychom měli portfolio kompletní“. Této domněnce by odpovídala i neochota rozšiřovat nabídku (prozatím čtyř) systémových objektivů.

Přestože je Canon EOS-M3 velkým krokem vpřed ve srovnání s předchozími modely, jen těžko bude konkurovat jiným značkám bezzrcadlovek, zvláště v oblasti rychlosti provozu a ostření, o nabídce kompatibilní optiky nemluvě. Dovoluji si proto parafrázovat známou větu Neila Armstronga: Je to malý krok pro lidstvo, ale obrovský skok pro Canon.

Klady:

  • Ergonomie a ovládání 
  • Propracované menu
  • Dobrá obrazová kvalita
  • Pokročilé funkce a pomůcky – elektronická
    vodováha, focus peaking…

Zápory:

  • Pomalejší autofokus i celkový chod fotoaparátu
  • Velký setový objektiv
  • Malá nabídka systémových objektivů

Demosnímky

Canon EF-M 18–55mm F3,5–5,6 IS STM

IMG_0328.JPGIMG_0571.JPG
IMG_0400.JPGIMG_0618.JPG
IMG_0658.JPGIMG_0340.JPGIMG_0343.JPG
IMG_0613.JPGIMG_0730.JPGIMG_0342.JPG

Canon EF-M 11–22 mm F4–5,6 IS STM 

IMG_0179.JPGIMG_0316.JPGIMG_0790.JPGIMG_0792.JPGIMG_0791.JPGIMG_0916.JPGIMG_0919.JPGIMG_0241.JPGIMG_0781.JPGIMG_0503.JPGIMG_0230.JPGIMG_0786.JPG

SIgma 24 mm F1,4 DG HSM

IMG_0921.JPGIMG_0924.JPG
IMG_0995.JPGIMG_1026.JPG
IMG_1116.JPGIMG_1074.JPGIMG_1112.JPGIMG_1066.JPGIMG_1099.JPG

Určitě si přečtěte

Články odjinud