Canon EOS 850D – nejen video ve 4K a 45 ostřicích bodů

17. února 2020
TWEET SDÍLET

Canon uvedl na trh další ze svých digitálních zrcadlovek, které jsou určeny především pokročilejším fotoamatérům. Oproti nižším řadám mají tyto modely lepší ergonomii, naopak u vyšší řady zrcadlovek najde uživatel benefit v podobě lepšího a rychlejšího ostření či sekvenčního snímání.

EOS 850D navazuje na starší model EOS 800D, avšak zároveň přebírá některé vlastnosti vyššího modelu EOS 77D. To se projevilo zejména v ergonomii – na zadní straně přibyl další dialogový volič v podobě prstence s integrovaným čtyřsměrovým ovladačem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Joystick pro práci s ostřicími body zde sice nenajdeme, potěší ale integrace alespoň softwarového zámku zadního rolleru. Jeho nevědomé pootočení totiž může mát výrazný vliv na fotografii, zvlášť když si posunete expozici.

Svými proporcemi a tvarem se blíží zrcadlovka více modelu 800D, změny se udály zejména na zadní straně, kde je zmíněný dialogový roller a částečně přeskupená tlačítka. Dalším rozdílem je absence tlačítka pro vyklopení blesku – ten se nově vyklápí pouze ručně, a přesunutí kontroly hloubky ostrosti z levé strany bajonetu na pravou, kde je lépe dostupná prsty levé ruky.

Uvnitř fotoaparátu je osazen CMOS snímač velikosti APS-C typu Dual Pixel AF s rozlišením 24 Mpx, kterému sekunduje nový obrazový procesor DIGIC 8. Tato kombinace pak zvládá pracovat s citlivostí ISO 100 až 25 600, respektive 51 200 v rozšířeném režimu. Sériové snímání pak zvládá EOS 850D rychlostí 7 sn/s nebo 7,5 sn/s v režimu živého náhledu. Závěrka pracuje s rozsahem 30 – 1/4000 s.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ostření je pod taktovkou 45 křížových ostřicích bodů, přičemž středový je dvojitě křížový pro větší citlivost a přesnost, a to až do -4 EV. Pokud se přepnete do režimu živého náhledu, pracuje Dual Pixel AF s celkem 3975 body, mezi nimiž je možní se přepínat. Novinkou je detekce a sledování obličeje či oka nejen v živém náhledu, ale také při fotografování přes hledáček.

Videosekvence zvládá EOS 850D ve 4K UHD rozlišení (3 840 ×  2160) při 30 sn/s, pokud se spokojíte s Full HD, můžete natáčet až 60 sn/s. Zaznamenaná videa se ukládají v kodeku MPEG-4 AVC/H.264 a digitál podporuje je i vertikální video.

Výklopný a otočný dotykový displej má velikost 3" a rozlišení cca 1 Mpx, sekunduje mu také hledáček s 0,51× ekvivalentním zvětšením a 95% pokrytím scény, u hledáčku bohužel chybí senzor přiložení k oku, takže displej musíte zhasínat ručně, nebo jej mít zavřený.

Pro přenos snímků či vzdálené ovládání je zabudované Wi-Fi a Bluetooth rozhraní. Snímky se ukládají na paměťové karty SD (UHS-I), akumulátor by měl vydržet cca 800 snímků. Na trhu se objeví fotoaparát za cenu 22 990 Kč za tělo, k dispozici by měl být také v několika různých setech s objektivy.

Canon EOS R5

Dlouhodobé spekulace o uvedení plnoformátové bezzrcadlovky určené zejména filmařům potvrdil Canon informací o vývoji modelu EOS R5. Podle dostupných informací by měla bezzrcadlovka zvládnotu 8K rozlišení, rychlé sériové snímání 12 sn/s, respektive 20 sn/s při použití elektronické závěrky a bude mít stabilizovaný snímač.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Detailnější technické parametry nejsou známé, nicméně se nadále spekuluje o celkovém rozlišení snímače, které by vzhledem ke známým parametrům mělo být minimálně 40 Mpx, spíš však ještě více.

Canon RF 24–105 mm F4–7,1 IS STM

Pro systém EOS R představil Canon další z řady plánovaných objektivů, tentokrát se jedná o univerzální zoom s širším rozsahem 24–105 mm, avšak s proměnlivou světelností F4–7,1 a stabilizací. Canon zde upřednostnil rozměry a hmotnost na úkor světelnosti, což je logickým krokem – objektiv má na délku 89 mm a váží 395 gramů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

Minimální ostřicí vzdálenost je u objektivu 13 cm a vestavěná stabilizace umožní prodloužit čas až o 5 EV. Cena byla stanovena na 12 990 Kč.

V rámci rozšiřování nabídky RF objektivů by měla být letos uvedena ještě další čtyři skla. Nejdříve se pravděpodobně dočkáme modelu RF 100–500 mm F4,5–7,1 L IS USM, který zřejmě přijde na trh společně s telekonvertory RF 1,2× a RF 2×

Témata článku: Technika, Objektivy, Canon, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

17 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
Nejlepší akty roku 2020 od fotografů DIGIareny

Nejlepší akty roku 2020 od fotografů DIGIareny

5 Petr Březina

Petr Březina
Kultura
Tip: Jak do Zoner Photo Studia nahrát desítky barevných filtrů

Tip: Jak do Zoner Photo Studia nahrát desítky barevných filtrů

6 Jakub Čížek

Jakub Čížek
Zoner Photo Studio
Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
NiSi míří na trh objektivů pro bezzrcadlovky

NiSi míří na trh objektivů pro bezzrcadlovky

1 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy