Canon EOS 80D a zoom EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM

19. února 2016
TWEET SDÍLET
Novinka EOS 80D přichází s novým snímačem a vylepšeným autofokusem. Zároveň výrobce představil nový univerzální zoom pro DSLR formátu APS-C a zajímavý doplněk pro záznam videa.

Po více než dvou letech jsme se od Canonu dočkali nového modelu APS-C zrcadlovky střední třídy. A popravdě se jedná o pořádný update. Přístroj je napěchován novými součástkami od snímače přes procesor až po AF modul. Ale vezměme to od začátku.

Canon EOS 80D: Pořádná dávka inovací

Canon EOS 80D je osazen novým 24Mpx CMOS snímačem formátu APS-C (22,5 × 15 mm), jehož citlivost lze nastavit v rozmezí ISO 100–25 600. O zpracování obrazu se stará, také nový, procesor DIGIC 6. Závěrka pracuje rychlostí 30–1/8 000 s.

Klepněte pro větší obrázek

Velkými změnami prošel systém automatického ostření, který nyní disponuje 45 křížovými body. Jen pro pořádek: Canon EOS 70D měl k dispozici pouze 19 bodů. Středový ostřicí bod by měl navíc fungovat i ve světelných podmínkách do -3EV, což odpovídá měsíčnímu svitu.

Zdokonalena byla i technologie CMOS AF s dvojitými pixely (Dual Pixel). To by mělo mít pozitivní vliv na navýšení rychlosti zaostřování a na přesnost a rychlost funkce Servo AF při natáčení videí. Servo AF je nyní navíc dostupné i při fotografování přes displej (Live View).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V režimu kontinuálního snímání lze díky novému motorku pořídit 7 sn./s s jednorázovým zaostřením a 5 sn./s s ostřením průběžným. Plovoucí uchycení motorku také eliminuje pohyby zrcátka, což snižuje hluk a vibrace fotoaparátu při snímání čili zvyšuje jeho stabilitu.

Klepněte pro větší obrázek

Rozšířeny byly také možnosti natáčení videa. Full HD videosekvence lze nyní pořizovat se snímkovou frekvencí 60p. Na těle fotoaparátu přibyl vedle vstupu pro mikrofon též konektor pro sluchátka. Záznamy se ukládají do formátu MP4 nebo MOV (30p). Canon EOS 80D nabízí také řadu nových funkcí pro vytváření časosběrů. WiFi byla obohacena o podporu technologie NFC, což usnadní, resp. urychlí propojení fotoaparátu s chytrými zařízeními.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledově se Canon EOS 80D od svého předchůdce příliš neliší, polykarbonátové saši jsou utěsněné proti vlhkosti a prachu. Na zadní stěně najdeme 3" otočný dotykový displej s rozlišením 1 040 000 px. Hledáček se zvětšením 0,95× má nově stoprocentní pokrytí. Akumulátor LP-E6N by měl na jedno nabití umožnit pořízení 960 snímků. Fotografie se ukládají na SD/SDHC/SDXC paměťové karty. Canon EOS 80D váží 730 g a jeho rozměry činí 139 × 105,2 × 78,5 mm. Tělo zrcadlovky se začne prodávat v dubnu za cenu 31 990 Kč.

Kompletní specifikace najdete ZDE.

Canon EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM: Univerzální zoom s volitelnou zoomovací jednotkou

Současně s novou APS-C zrcadlovkou střední třídy oznámil Canon inovaci univerzálního zoomu s ohniskovým rozsahem 18–135 mm (ekv. kinofilmu 29–216 mm) a světelností F3,5–5,6. Objektiv využívá nového typu zaostřovacího motoru Nano USM, díky němuž by měl tento „univerzál“ ostřit 2,5× (široký úhel) a 4,3× (dlouhé ohnisko) rychleji než jeho předchůdce. Zcela přepracována byla také stabilizace zoomu, která by měla být účinnější o 4 EV.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na spodní části objektivu se nachází kontakty, díky němuž je sklo kompatibilní s bateriovým ovládáním Power Zoom Adapter PZ-E1 (3 750 Kč). A k čemu je tato přídavná krabička dobrá? K natáčení videa, neboť nabízí maximální kontrolu nad zoomováním – k dispozici jsou dva rychlostní režimy (High, Low). Po propojení s tělem objektivu mohou uživatelé ovládat zoom pomocí páčky na adaptéru nebo prostřednictvím WiFi. Nezbytností je samozřejmě DSLR s podporou WiFi. Jak adaptér pracuje, se můžete podívat na následujícím videu.

Sklo sestává ze 16 optických členů uspořádaných do 12 skupin. Clona je 7lamelová. Objektiv ostří od 39 cm a filtrový závit má průměr 67 mm. Vzhledem k svému ohniskovému rozsahu je EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM poměrně kompaktní: váží 515 g a jeho rozměry činí 77,4 × 96 mm. Tento univerzální zoom se začne prodávat v červnu za 13 750 Kč.​

Témata článku: Technika, Objektivy, Canon, Fotoaparáty, Příslušenství, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software