Canon EOS 7D: Nový prožitek

Canon představil poloprofesionální zrcadlovku s několika novými technologiemi a také tři objektivy. Dva z nich jsou univerzální a třetí je makro objektiv řady L.

Canon odhalil digitální zrcadlovku EOS 7D. Přeskočení řady 6xD napovídá, že tento fotoaparát přichází se zcela novým designem, a podle výrobce, pečlivě vycházejícím ze skutečných potřeb fotografů. Fotoaparát EOS 7D disponuje snímačem CMOS o velikosti APS-C s rozlišením vysokých 18 MPx. Snímač i dvojici procesorů DIGIC 4 pocházení z vývojových laboratoří Canonu a poskytují vysokou rychlost zpracování a vysokou kvalitu obrazu za každých světelných podmínek, dále rozsahem citlivosti ISO rozšiřitelným až do ISO 12 800 a souvislým fotografováním rychlostí 8 snímků za sekundu, bez nutnosti přídavného bateriového gripu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Pohled na stůl designéra
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
klasické uspořádání tlačítek | Pohled do útrob | Vysunutý blesk
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Tělo s novým objektivem 18–135 mm | Boční pohled | Krytka CF karty

Canon EOS 7D hlavní specifikace:

 • Snímač: Typu CMOS, velikost APS-C 22,4 × 14,9 mm, crop factor 1,6
 • Citlivost ISO: 100 – 6 400 ISO nativně, uživatelsky až 12 800 ISO
 • Ostření: 19-bodový autofokus
 • Parametry snímků: max. rozlišení 5 184×3 456 px, 14bitový RAW nebo JPEG
 • Parametry videa: Full HD s max. rozlišením 1 920×1 080 px, 30 sn./s.
 • Rozsah časů závěrky: 30–1/8 000 sekundy
 • Hledáček: pentagonální, 100% pokrytí, koeficient zvětšení 1,0×; zobrazování informací na mikro LCD panelu
 • Displej: 3" LCD, rozlišení: 920 000 px, LiveView
 • Paměťové karty: Compact Flash, jeden slot
 • Rozměry: 148 × 111 × 74 mm
 • Hmotnost: 820 g
 • Napájení: Li-ion baterie LP-E6, kapacita na 800 snímků

Podrobnou specifikaci naleznete na stránkách Canonu.

Nový snímač a 14bitový RAW

Snímač má standardní velikost APS-C (22,4 × 14,9 mm) s efektivním zorným polem rovným 1,6násobku ohniskové vzdálenosti objektivu. Kondenzované obvody snímače EOS 7D mají vyšší citlivost a vyšší kapacitu fotodiod, což umožňuje fotografovat s vyšším nastavením citlivosti ISO a brání přetížení při fotografování za velmi jasných světelných podmínek. Rozsah ISO (100 – 6400) lze uživatelsky rozšířit na 12 800. Snímač fotoaparátu EOS 7D je opatřen souvislou vrstvou mikročoček, posunutým blíže k fotodiodám. Popsané technologické zlepšují poměr signálu a šumu a produkují velmi čisté snímky při vysokém nastavení ISO.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Snímač | Obrazový procesor Digic4
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Duální zpracování digitálního obrazu

Fotografie z této zrcadlovky mají rozlišení 5 184×3 456 pixelů. Na uživateli je, zda bude využívat 14bitový RAW nebo JPEG ve třech různých stupních komprese.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Konstrukce snímače

Přesný a ostrý obraz

Fotoaparát EOS 7D je vybaven 19bodovým zaostřovacím senzorem křížového typu se světelností f/5,6 nebo vyšší. Zdokonalený systém AF nabízí řadu možností ručního i automatického nastavení včetně zonálního a bodového měření pro přesné a rychlé sledování a zachycení fotografovaných objektů. Nastavení AF je značně uživatelsky přizpůsobitelné a umožňuje rychlou reakci na změny ve snímané scéně. Pro vertikální a horizontální orientaci lze nastavit různé body AF, což umožňuje fotografům automaticky přepínat mezi fotografováním s orientací na šířku (krajina) a na výšku (portrét) bez nutnosti stisknout jediné tlačítko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Senzor ostření a jeho schema

RGB Expozimetr

Měřicí systém fotoaparátu EOS 7D je také zcela nový. Systém měření Focus Colour Luminance (iFCL) inteligentně zaostřuje a měří barvu a jas v 63 zónách. Dvouvrstvý snímač doplňující 19 bodů AF dokáže z každé jednotlivé zóny získat dostatek informací k přesnému a konzistentnímu určení expozičního času. Systém používá k nastavení expozice informace o zaostření, barvách a jasu ve snímku. Všechny body zaostření dodávají informaci o vzdálenosti do měřicího systému, který potom určí, jak daleko je fotografovaný objekt, a příslušný algoritmus vypočte poměrným způsobem expozici.

Snímače měření jsou obvykle citlivější na červenou barvu, což může způsobit přeexponování snímku. Proti tomu bojuje fotoaparát EOS 7D svým dvouvrstvým snímačem, který má jednu vrstvu citlivou na červené a zelené světlo a druhou vrstvu citlivou na modré a zelené světlo. Měřicí algoritmus potom porovná úroveň osvětlení těchto dvou vrstev a upraví příslušným způsobem naměřené hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Princip měření expozice Focus Colour Luminance

Expoziční časy lze nastavit v rozmezí 1/8000 sekundy až 30 sekund včetně režimu bulb. Naměřené hodnoty lze upravit korekcí expozice rozmezí –3/+3 EV nebo lze využít expoziční bracketing s rozsahem 2 EV. Krok je volitelný po jedné třetině nebo jedné polovině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Nastavení kompenzace expozice

Pořiďte snímky tak, jak je vidíte

Hledáček fotoaparátu Canon EOS 7D nazvaný Intelligent Viewfinder nabízí fotografům 100% pokrytí. Díky skvělému zvětšení 1,0x1 – poprvé u fotoaparátu EOS – vidí fotograf v hledáčku velký jasný obraz umožňující plně se ponořit do pořizovaného záběru. Displej LCD typu transmissive umístěný v hledáčku nahrazuje výměnné matnice a umožňuje výběr z mnoha překryvných zobrazení a usnadňuje kompozici snímku – lze zobrazit body AF, kruh bodového měření a kompoziční mřížku. Fotoaparát EOS 7D je také první model z řady EOS se zobrazením dvouosé elektronické vodováhy, která zobrazuje úhel naklonění i natočení – v hledáčku i na displeji LCD. Tato funkce je užitečná zejména k vyrovnání obzoru při fotografování krajiny nebo k vyrovnání fotoaparátu při použití objektivů Tilt a Shift.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Pentagonální hranoly | Cesta obrazu tělem
Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Elektronická vodováha
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
A její obraz na displeji

Fotoaparát je opatřen novým 3" LCD displejem Clear View II s 920 000 body (rozlišení VGA) a pevnou konstrukcí, která nemá mezeru mezi ochranným krytem a tekutými krystaly, což přináší snížení odlesků. Nový displej má efektivní pozorovací úhel 160 stupňů i při jasném světle. Stejně jako u modelu EOS 5D Mark II, pomáhá snímač okolního osvětlení na straně LCD displeje automaticky nastavit jas obrazovky podle prostředí, ve kterém se nachází.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Informace v hledáčku | Klasický stavový displej je stále nepostradatelný

Odpal tří externích blesků

Fotoaparát Canon EOS 7D je vybaven integrovaným vysílačem pro blesky Speedlite. Poprvé u fotoaparátu EOS mohou fotografové ovládat externí blesky bez jakéhokoliv dalšího příslušenství. Model EOS 7D má také výrazně zdokonalený vestavěný blesk s širším záběrem pro ohniskové vzdálenosti od 15 mm, který umožňuje i ruční ovládání. Synchronizační čas blesku je 1/250 sekundy.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Kterak vyfotit tučňáka?

Přizpůsobte si funkce fotoaparátu

Fotoaparát je esteticky a ergonomicky řemeslně zpracován tak, aby výsledný vzhled a pocit uživateli nabídl tu nejlepší interakci. Proto má uživatel i mnoho možností přizpůsobit si svůj vlastní prožitek z fotografování – ovládání lze upravit, nejčastěji používané funkce a nastavení si každý může přiřadit k ovládacím prvkům, které jsou mu pohodlné. V kritických okamžicích při fotografování pak uživatel ušetří vzácný čas rychlou změnou nastavení.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Uživatelské nastavení funkcí

Natočte svůj celovečerní film

Pro snadnější natáčení videa v rozlišení Full HD (kodek H.264) bylo vylepšeno ovládání, které umožňuje rychlé přepnutí přímo do režimu filmování. Uživatel může nastavit expozici a rychlost snímání – s možností filmovat rychlostí 24 sním./s. Videosekvence lze pořizovat s plnou manuální kontrolou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Vylepšené ovládání videa| Hledáček v režimu LiveView

Přístroj napájí Li-Ion akumulátor LC-E6 a dle výrobce jeho kapacita postačí na 800 snímků. Fotoaparát EOS 7D je kompatibilní se všemi objektivy s bajonetem EF a EF-S i blesky Canon EX Speedlite. Ve fotoaparátu Canon EOS 7D lze použít akumulátor BG-E7 a také jej lze ovládat bezdrátovými ovladači a spouštěmi jako například RC-1/RC-5.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Kompatibilita Canon 7D

Dostupnost a cena

Nový Canon EOS 7D se na pultech prodejen objeví koncem září. Jeho předběžná cena byla stanovena přibližně na 38 000 Kč vč. DPH (tělo), resp. 43 000 Kč vč. DPH (set s novým objektivem EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Lahůdka pro milovníky technických výkresů

Tři nové objektivy

Nově představenými objektivy jsou dva zoom objektivy určené pro zrcadlovky s malým snímačem. Jedná se o stabilizováné modely o ohniscích 15–85 mm a 18–135 mm. Oba modely disponují světelností 3,5–5,6 a jsou vybaveny ultrazvukovým ostřením prstencového typu. Dle vyjádření společnosti Canon dokáží stabilizátory obou modelů „ustabilizovat“ až čtyři EV stupně. Minimální zaostřitelná vzdálenost je u modelu 15–85 mm 35 cm, u modelu 18–135 mm pak 45 cm. Oba modely obsahují optické členy vyrobené z UD (Ultra Low Dispersion) skla, které by měly eliminovat nežádoucí světelný závoj. Objektivy jsou rovněž vybaveny kruhovou clonou pro příjemnější bokeh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Objektiv EF-S 15–85 mm F3,5–5,6 IS USM

Technické údaje modelu EF-S 15–85 mm F3,5–5,6 IS USM

 • Ohnisková vzdálenost: 15–85 mm
 • 35mm ekvivalent: 24–136 mm
 • Úhel zobrazení: 84 ° – 18 °
 • Minimální clona: F22–36
 • Optická stavba: 17 členů ve 12 skupinách
 • Min. zaostřitelná vzdálenost: 0,35 m
 • Maximální zvětšení: 0,21× při ohnisku 85 mm
 • Stabilizace obrazu: Ano
 • Filtrový závit: 72 mm
 • Součást balení: Přední a zadní krytka
 • Hmotnost: 575 g
 • Rozměry: průměr 82 mm, délka 88 mm
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Objektiv EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM

Technické údaje modelu EF-S 18–135 mm F3,5–5,6 IS USM

 • Ohnisková vzdálenost: 18–135 mm
 • 35mm ekvivalent: 29–216 mm
 • Úhel zobrazení: 74 ° – 11 °
 • Minimální clona: F22–36
 • Optická stavba: 16 členů ve 12 skupinách
 • Min. zaostřitelná vzdálenost: 0,45 m
 • Maximální zvětšení: 0,21× při ohnisku 135 mm
 • Stabilizace obrazu: Ano
 • Filtrový závit: 67 mm
 • Součást balení: Přední a zadní krytka
 • Hmotnost: 455 g
 • Rozměry: průměr 75 mm, délka 101 mm

Třetím nově představeným objektivem je profesionální model EF 100 mm F2.8L Macro IS USM. Jedná se druhý objektiv určený pro makro fotografii z nejvyšší řady objektivů Canon nesoucích označení L. Nový model je pravděpodobně jakýmsi „upgrade“ velice oblíbeného modelu EF 100 mm F2,8 Macro USM. Oproti svému levnějšímu bratříčkovi je vybaven hybridním stabilizátorem obrazu a je vyroben dle standartu L modelů. Objektiv je utěsněn proti vlhkosti a má zvýšenou odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Nový hybridní stabilizátor obrazu umožňuje kromě čtyř stopové korekce při standartním fotografování také korekci až dvou EV stop při fotografování na maximálním zvětšením – 1:1. Nový stabilizační systém je rovněž schopen korigovat úhlovou a podélnou výchylku. Tento nový stabilizační systém by měl umožnit pořízení makro snímku bez stativu i za horších světelných podmínek.

U modelu EF 100 mm F2,8L Macro IS USM jsou použity speciální optické členy, které omezují chromatickou aberaci i při vysokých rozlišeních. Devíti lamelová clona kruhového typu zaručuje velmi kvalitní a příjemný bokeh. Speciální povrchová úprava optické soustavy objektivu by měla poskytovat velmi vysokou kvalitu obrazu a vysoký kontrast pořizovaných snímků. Objektiv je vybaven vysoko rychlostním ultrazvukovým ostřením prstencového typu. Ostření je možno nastavit ve třech rozsazích – 0,3 m až 0,5 m, 0,5 m až nekonečno a plný rozsah ostření.

Objektiv je kompatibilním s veškerým stávajícím makro příslušenstvím Canon. V balení s objektivem ovšem nenalezneme kromě základních krytek vůbec nic. Sluneční clonu ET-73 i stativovou objímku musíme zakoupit samostatně. K při focení makro snímku s tímto objektivem můžeme využít standardních kroužků EF12 II i EF25 II. Stejně tak lze pomocí adaptačního kroužku použit makro záblesky MR-14EX a MT-24EX.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Objektiv EF 100 mm F2,8L Macro IS USM

Technické údaje modelu EF 100 mm F2,8L Macro IS USM

 • Ohnisková vzdálenost: 100 mm
 • Úhel zobrazení: 19,8 °
 • Minimální clona: F32
 • Optická stavba: 15 členů ve 12 skupinách
 • Min. zaostřitelná vzdálenost: 0,3 m
 • Maximální zvětšení: 1,0×
 • Počet lamel clony: 9
 • Stabilizace obrazu: Ano
 • Filtrový závit: 67 mm
 • Součást balení: Přední a zadní krytka
 • Rozměry: průměr 78 mm, délka 123 mm

 

Témata článku: Canon, Technika, První pohled