Canon EOS 6D vs. 5D mark II: souboj na plném poli

13. dubna 2013
TWEET SDÍLET
Canon EOS 6D vs. 5D mark II: souboj na plném poli
Málokterá DSLR zahýbala fotografickými vodami tak, jako Canon 5D mkII. Bude ale tato legendární zrcadlovka pokořena nováčkem 6D z amatérské třídy?

Oba foťáky si jsou podobné jako vejce vejci. Přesto se s každým fotí jinak díky drobným odlišnostem v ovládání. U nové generace se změnil hlavní vypínač, volba živého náhledu a video sekvencí, volba ostřících bodů, ale i prohlížení fotografií..

Nastavení autofokusu

Asi největším rozdílem je ale volba ostřících bodů. U staršího 5D probíhá volba přes 9tisměrný volič, který se nachází právě pod palcem. Díky tomu je možné (po zacvičení) volit libovolný ostřící bod jedním pohybem palce s okem u hledáčku. Okamžitá volba ostřícího bodu je důležitá především při fotografování portrétů, kdy se fotograf soustřeďuje více na komunikaci s modelem než s foťákem. Tím bohužel výhody AF u pět déčka končí. AF je pomalý (ne jako u kompaktů, ale desetiny sekund si vezme) a občas se nechytne. Bez zaváhání pracuje jen středový křížový bod.

Canon EOS 6D dostal do vínku nový AF systém, a už bylo na čase. Bohužel křížový bod je stále jen ten středový. Snad tomu brání nějaká technická komplikace, protože jinak nevidím důvod, proč Canon tak zarputile brání implementaci více křížových bodů. Ne že bych musel mít profesionální AF systém zrcadlovek 1DX a 5D mark III s 61 ostřícími body, ale dokonce i minulý týden uvedený Canon 700D je vybaven 9ti křížovými AF body. Canon se jednoduše nepoučil. Malou náplastí je vyšší citlivost AF, kterému k zaostření stačí pouhý měsíční svit (-3 EV). V praxi opravdu 6D zaostřil i za noci na stíny tak temné, že jsem v nich sotva rozeznal, na co vlastně ostřím. To samozřejmě platí ale jen pro středový křížový bod, ostatní pracují podobně jako u starší DSLR.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Postupně všechny citlivosti Canon EOS 5D Mark II

Ostřící bod u šestky je možné volit 8misměrným voličem uvnitř kolečka na zadní straně (stejně jako u Canonu 60D). Jedná se o poněkud krkolomnější způsob, protože fotograf musí posunout palec o hodně níže a držet tak váhu fotoaparátu přes objektiv. Přesto se na to dá zvyknout. Stiskem např. levého směru voliče se ale nezvolí levý ostřící bod, ale aktivní bod se posune o 1 doleva. Občas tak musíte mačkat vícekrát, což může být zrádné, protože se fotograf také někdy „uklikne“ vedle. Vhod by přišla volba středového ostřícího bodu tlačítkem Set. Třeba nás tím výrobce potěší při updatu firmwaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Postupně všechny citlivosti Canon EOS 6D

Rychlost ostření závisí na mnoha faktorech, mimo jiné na hladině okolního osvětlení, kontrastu objektu atd. Rovněž záleží na tom, jaký je k ostření použit objektiv. Pro měření jsme použili základní objektivy, které si fotografové k DSLR nejčastěji pořizují. Aby byly rozdíly mezi použitými těly i objektivy patrné, měřili jsme přeostření z nekonečna na 1,5 m při ohnisku 70 mm. V praxi fotograf většinou přeostřuje jen o pár centimetrů/decimetrů a zaostření je tak prakticky okamžité.

časy přeostření z nekonečna na 1,5 m6D5D mark II
24-70 F2,8L USM II0,32 s.0,36 s.
24-70 F2,8L USM0,41 s.0,44 s.

Qmenu a přímé ovladače u stavového LCD

Nad stavovým displejem se nachází tlačítka pro volbu nejpoužívanějších funkcí. U Canonů 5D I, II, III a 10-50D každé tlačítko ovládalo dvě funkce v závislosti na tom, jestli fotograf použil pro volbu přední nebo zadní kolečko. Je to geniální systém, díky kterému měl fotograf přímý vstup k 6ti funkcím, které mohl při troše cviku ovládat po slepu s okem u hledáčku. 6D převzal po Canonu 60D 4 tlačítka ovládající každé jednu funkci:nastavení AF, sériové snímání/samospoušť, ISO a režim měření expozice (tlačítko pro volbu citlivosti má jiný povrch, aby bylo snadno identifikovatelné po hmatu). Kvůli tomuto řešení je fotograf ochuzen o přímý vstup k nastavení vyvážení bílé a korekci blesku. Neberu to ale jako negativum, protože obě funkce jsou dobře přístupné přes tlačítko Q (viz výše) a korekci blesku lze nastavit většinou přímo na externím blesku.

ISO Auto

Canon 5D mkII nabídl oproti předchůdci volbu automatické volby citlivosti ISO. Zvolená citlivost brala v úvahu kritické časy závěrky, ale nebylo možné nastavit její horní či dolní limit a nebylo možné ji nastavit v manuálním módu. Proti tomu EOS 6D nabízí nejen nastavitelný dolní i horní limit Auto ISO, ale i nastavitelný kritický čas závěrky, což je velmi užitečné. Automatické nastavení citlivosti je nyní dostupné i v manuálním módu, kde slouží jako režim priority času a clony s tím, že se citlivost ISO dopočítá.

GPS a WiFi

WiFi slouží v šest déčku pro propojení fotoaparátu s chytrým telefonem, počítačem, wifi tiskárnou nebo i jiným wifi fotoaparátem Canon. Fotografie jde díky tomu bez problémů sdílet a přes internet v mobilu posílat na web. Specialitkou je možnost cloudového úložiště Canon iMage Gateway, kam se dá uložit až 10 GB dat.

Při WiFi propojení fotoaparátu s počítačem je možné přes EOS Utility nastavit focení s živým náhledem přes monitor počítače a ovládáním fotoaparátu přes PC. Zde jen musím zmínit jedno omezení. Při aktivovaném WiFi není možné natáčet videosekvence. Při propojení s počítačem přes standardní USB kabel toto omezení odpadává.

Záznam souřadnic do fotografií probíhá přes vestavěný GPS modul. U GPS modulu je možné nastavit, v jakém časovém intervalu se budou souřadnice aktualizovat. Při nastavení delšího intervalu nebude ani GPSka spotřebovávat příliš mnoho energie. Oproti tomu WiFi doporučuji mít trvale vypnuté.

Témata článku: Technika, Testy, Canon, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte