Canon EOS 6D vs. 5D mark II: souboj na plném poli

13. dubna 2013
TWEET SDÍLET
Málokterá DSLR zahýbala fotografickými vodami tak, jako Canon 5D mkII. Bude ale tato legendární zrcadlovka pokořena nováčkem 6D z amatérské třídy?

Canon EOS 6D je nejlevnější fullframe DSLR od Canonu. V ceně do 50 tis. Kč jí konkuruje model D600 - novinka od Nikonu a Canon 5D mkII, který je na trhu téměř 5 let. Ve vyšší cenové hladině najdeme i vyšší modely Canon 5D mkIII, Nikon D800 a Sony A99.

Web je plný srovnávacích recenzí dvojice Canonů 6D a 5D mkIII, jejichž výsledkem je suché konstatování, že i přes prakticky totožnou kvalitu obrazu je dražší foťák lepší hlavně díky profi autofokusu, což se nabízí už po přečtení technických specifikací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo EOS 6D, vpravo pak EOS 5D Mark II

My se oproti tomu podíváme, jak novinka obstojí proti Canonu 5D mkII. Jedná se sice o srovnání zrcadlovek, jejichž věkový rozdíl jsou 4 roky a navíc to jsou zástupci jiných tříd, ale my, jako zákazníci, se často orientujeme podle ceny a v kategorii fullframů do 50 tis. Kč jsou právě tyto DSLR přímými konkurenty. Pět déčko je navíc možné sehnat i za nižší cenu z druhé ruky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podrobné informace o Canonu EOS 5D Mark II naleznete v recenzi zde. Canon 6D převzal po 5D mkII štafetu nejlevnější FF DSLR výrobce. Přesto ale nabízí širokou paletu funkcí. Najdeme zde všechny obligátní a dnes již povinné funkce jako je focení na světla (highlight tone priority), čištění čipu, optimalizaci dynamického rozsahu (zesvětlí stíny, ztmaví jasné tóny) a další.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Více o těchto funkcích a jak fungují i s fotografiemi naleznete v odkazu recenze výše. Mimo to nabídne novinka i HDR fotografii a několikanásobnou expozici. Bohužel obě tyto funkce jsou dostupné jen v JPG a nikoliv v RAWu (to nabízí až dražší 5D mark III). To je škoda vzhledem k tomu, že u 6D lze počítat s tím, že pokročilejší fotografové budou právě RAW hojně využívat.

Klepněte pro větší obrázek 

Hlavním tahákem novinky 6D je ale vestavěný WiFi a GPS modul. Ten první dovolí fotografovi ovládat zrcadlovku přes chytrý telefon, dále do telefonu stahovat fotky a rovnou je publikovat na webu či sociálních sítích. Modul GPS pak k fotografiím připisuje informaci o lokaci, kde byly pořízeny. Vynikající nejen pro cestovatele. Při focení ze stativu pak přijde vhod umělý horizont, který je možné zapnout na LCD monitoru.

 6D5D mark II
Uvedení na trhzáří 2012září 2008
Snímací prvekCMOS 36 × 24 mm, 20,2 MpxCMOS 36 × 24 mm, 21,1 Mpx
Velikost světlocitlivé buňky6,55 µm6,4 µm
Obrazový procesorDigic 5+Digic 4
Paměťové médiumSD, SDHC, SDXCCF I, II, UDMA
ObjektivyCanon EF, není kompatibilní s EF-S a EF-MCanon EF, není kompatibilní s EF-S a EF-M
LCD displej3", rozlišení 1 040 000 bodů3", rozlišení 920 000 bodů
Hledáčekzvětšení 0,71×, pokrytí 97 %zvětšení 0,71×, pokrytí 98 %
Eyepoint21 mm21 mm
ISO citlivostISO 100–25 600, po rozšíření ISO 50-102 400ISO 100–6 400, po rozšíření ISO 50-25 600
ISO Autoano, respektuje kritické časy závěrky, nastavitelný horní i dolní limit, nastavitelná minimální rychlost závěrkyano, respektuje kritické časy závěrky
Sériové snímání4,5 snímku za vteřinu3,9 snímku za vteřinu
Korekce expozice+/- 5 EV+/- 2 EV
Časy závěrky30 - 1/4000 sec. , B30 - 1/8000 sec. , B
Ostřící body AF11, 1 křížový9 + 6 skrytých , 1 křížový
Citlivost AFod -3 EVod -0,5 EV
Manuální kalibrace AFanoano
Možnosti napájeníLi-Ion akumulátor, síťový napáječ, bateriový gripLi-Ion akumulátor, síťový napáječ, bateriový grip
Další funkceWiFi a GPSsenzor okolního osvětlení u LCD
Rozměry a hmotnost145 x 111 x 71 mm, 770 gramů (s baterií)152 × 114 × 75  mm, 907 gramů (s baterií)
Běžná MOC48 000 Kč vč. DPH49 000 Kč vč. DPH

Dílenské zpracování je na vysoké úrovni. Tělo 5D mkII je tvořeno hořčíkovou skořepinou, stejně tak je tomu u šestky. 6D má ale horní díl těla na místo kovu plastový, takže jsem oprávněně čekal, že na tom bude hůře. Plast byl použit, aby mohl bez rušení fungovat WiFi a GPS modul. Kryt je ale prakticky k nerozeznání od kovu, takže design foťáku tím nijak netrpí, krom toho je i dostatečně bytelný, i když žádné testy odolnosti jsem neprováděl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Grip je u obou zrcadlovek stejný, přesto se 6D drží o fous lépe, protože je o něco lehčí a menší. Na přední straně je kromě gripu už jen pojistka výměny objektivu a tlačítko kontroly hloubky ostrosti. I v době digitálů, kdy si fotograf může fotografii zkontrolovat ihned po vyfocení, nedám dopustit na kontrolu HO. Fotograf podržením tohoto voliče uzavře clonu na nastavené hodnoty a přímo v hledáčku tak vidí, co bude ostré a co již bude mimo pole HO. Často provádím změnu clony s okem na hledáčku a stisknutým tlačítkem kontroly HO. Pět déčko má volič pod pojistkou objektivu, což určitě není nejlepší řešení; 6D má toto tlačítko u bajonetu vedle gripu v dosahu palce levé ruky (jako Canon 60D). Pokud však fotíte na výšku, k tlačítku se téměř nedostanete.

Klepněte pro větší obrázek 

Horní strana obou foťáků je k nerozeznání. Od levé strany nabízí kolečko expozičních režimů, sáňky blesku (žádná z poloprofi/profi DSLR není vybavena vestavěným bleskem), podsvícený stavový displej, tlačítka pro nejčastější funkce a spoušť. Protože je 6D amatérštější DSLR, dostala do vínku i automatické scénické režimy, kterých je naštěstí jen 7 (jeden z nich je HDR) a ne 20.

Oproti tomu schází jedna pozice pro uživatelsky nastavený režim (C1 a C2, 5D Mk II nabízí i C3). Kolečko jde otáčet daleko lépe než u staršího foťáku, ale je vybaveno pojistkou (tak jako je tomu u Canonu 60D), takže se nechtěné změny režimu bát nemusíme. Pod ním se nachází hlavní vypínač (opět převzato od 60D a 7D). Starší model má vypínač pod LCD, což je nejen neobvyklé, ale i nepraktické, protože fotoaparát se při nošení na krku může samovolně přepnout do prostřední polohy, která vypne zadní kolečko (6D má na to samostatnou pojistku).

Zadní strana 6D se podobá nejvíce levnější DSLR Canon 60D, od které převzal layout tlačítek, ale už ne výklopný displej. Nad LCD se tak nachází jen tlačítka Menu a Info, nalevo od hledáčku je pak volič videa a živého náhledu (daleko praktičtější než ovládání u 5D Mk II, které zapíná video přes tlačítko Set). Níže je novinka Canonu 6D, která mě opravdu nepotěšila – lupa při náhledu. Fotograf musí stisknout tlačítko lupy a pak rolovat kolečkem na gripu, což je zbytečně zdlouhavé. Řešení u starších DSLR je rychlejší (jedno tlačítko obraz zvětšuje, druhé zmenšuje).

Klepněte pro větší obrázek 

Abych jen nehaněl, novinka nabízí i tlačítko Q, které na zadním LCD zobrazí aktuální nastavení všech důležitých funkcí. Křížovým ovladačem a tlačítkem set je možné do jakéhokoliv nastavení vstoupit a měnit jej. Díky tomu může i laik fotoaparát jednoduše vzít a fotit, aniž by otevřel návod. 5D mark II toto nabízí jako uživatelské nastavení u tlačítka set, kde ale preferuji prohlížení fotografií. Šestka postrádá tlačítko „picturestyles“, tedy přímý vstup do přednastavených (a přednastavitelných) profilů saturace, kontrastu a dalších parametrů. U 6D ale tato volba probíhá vcelku rychle přes tlačítko Q a výběrem položky na displeji.

Samotný LCD má u obou DSLR stejnou úhlopříčku 3“ a velmi podobné rozlišení cca 1milion bodů, ale u 6D má poměr stran 3:2, zatímco u 5D to je 4:3. Fotografie při prohlížení na 6D tak zabere celou plochu LCD a je větší. Oproti tomu 5D mark2 nabídne senzor hladiny osvětlení a upravuje podle něj jas displeje. Ve tmě LCD ztmaví, na světle nastaví jas na maximum, aby byl dobře čitelný. Je to drobnost, ale fotoaparát bez této vychytávky bych už asi nechtěl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ze strany gripu jsou umístěna dvířka pro paměťovou kartu, zespodu pak pro akumulátor. Zatímco baterie zůstala stejná (LP-E6), tak formát paměťové karty se změnil. Starší DSLR spoléhá na obligátní CF karty, ale 6D je vybavena slotem pro SD, SDHC, SDXC karty. Vzhledem k jejich rozšíření i dostupnosti to nikoho ani nepřekvapí, ani nezklame.

Klepněte pro větší obrázek 

Akumulátor podává fotoaparátu informaci o zbývající kapacitě v procentech, zároveň počítá nafocené snímky od posledního nabití akumulátoru. Jak s 5D markII, tak s 6D jsem neměl problém nafotit přes 1200 fotek na jedno nabití bez WiFi. Vliv na výdrž má i použití živého náhledu (např. Sony A99 je vybaven akumulátorem s podobnou kapacitou, ale nafotí jen 410 fotografií s EVF, právě kvůli trvale zapnutému živému náhledu, což je důsledek absence optického hledáčku).

Témata článku: Technika, Testy, Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Zrcadlovky na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura
6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

6 jednoduchých a základních pravidel pro perfektní kompozici

Ve fotografii existuje řada kompozičních pravidel, jejichž poznání, či ovládnutí je prvním krokem k tvorbě působivých snímků. Z naší galerie jsme vybrali několik fotek, které s těmito principy pracují a mohou ostatním posloužit jako vodítko či inspirace.

Helena Vyplelová
Fotoškola