Canon EOS 650D: Nejen pro začátečníky (první pohled)

8. června 2012
TWEET SDÍLET
Rychlé kontinuální přeostřování během záznamu video sekvenci i dotykové LCD. Takový je Canon EOS 650D, revoluční dostupná zrcadlovka.

Na dnešní tiskové konferenci představil Canon nový model zrcadlovky pro začínající fotografy, Canon EOS 650D. Ačkoliv se jedná o tzv. „entry level“ zrcadlovku, její specifikace předčí nejedním parametrem i modely vyšších tříd.

EOS 650D je opatřen novým osmnácti megapixelovým CMOS snímačem, který nyní podporuje jak ostření pomocí detekce hran (fázově), tak pomocí kontrastu. Díky této novince, v kombinaci s objektivy vybenými STM pohonem, nabídne EOS 650D výrazně rychlejší kontinuální ostření a to během záznamu video sekvencí.

Klepněte pro větší obrázek
Nový CMOS snímač je opatřen duální technologií ostření

Vzhled zůstal beze změn

Vzhledově je Canon EOS 650D velmi podobný modelu EOS 600D, rozměry ani hmotnost se téměř nezměnily, na první pohled si lze všimnou hlavně přesunu voliče módu pro záznam videosekvencí, který se z otočného voliče „přestěhoval“ na páčku pro zapnutí fotoaparátu. Nejvýraznějším prvkem je však bezesporu LCD zobrazovač. Ten je třípalcový, otočný, výklopný a přelomově také dotykový. Podporuje také multi-touch gesta známá například z chytrých mobilních telefonů.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Od modelu EOS 600D se liší jen minimálně. Nejedná se však o jeho přímého nástupce.

Uvnitř nezůstal kámen na kameni

Uvnitř „šestsetpadesátky“ pak došlo k nasazení nového procesoru DIGIC 5. Ten by měl majtelům nabídnout až pětinásobnou rychlost zpracování obrazových dat oproti typu 600D. Navýšení rychlosti doznalo také sériové snímaní, které je u modelu 650D možné až rychlostí 5 snímků za sekundu. Citlivost ISO doznala rozšíření na rozsah hodnot 100–12 800 ISO s možností navýšení až na 25 600 ISO.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie prvního kusu u nás. Bohužel jen předprodukční vzorek.

Krátký video pohled na EOS 650D:

Ukázka záznamu video sekvence pomocí Canonu EOS 650D a objektivu s technologií STM:

Technické specifikace:

 • CMOS snímač s rozlišením 18 megapixelů
 • Hybridní AF systém s podporou duální detekce pro ostření
 • Obrazový procesor DIGIC 5
 • Bajonet podporující EF i EF-S objektivy (ořezový faktor 1,6×)
 • Otočný, výklopný, dotykový LCD s rozlišením jednoho megapixelu (podporuje multitouch gesta)
 • Hledáček se zvětšením 0,85× a 95% pokrytím scény
 • Citlivost ISO 100–12 800, rozšířitelná na ISO 25 600
 • Rychlost závěrky 30–1/4 000 sekundy, x-sync rychlost až 1/200 s
 • Sériové snímaní rychlostí až 5 snímků za sekundu
 • Zabudovaný modul pro bezdrátové ovládání blesků Canon
 • Záznam video sekvencí ve FullHD rozlišení s rychlostí snímkování 24p, 25p nebo 30p včetně stereo zvukové stopy
 • Slot pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC (podpora standardu UHS-I)
 • Doporučená maloobchodní cena pro Českou republiku je stanovena na 20 490 Kč za tělo EOS 650D. V prodejní sítí lze novinku očekávat již 15. června.

Aktualizováno: Spolu s Tomášem Vrabcem byl na TK Canonu i Petr Vozák, který své první postřehy z focení s novou zrcadlovkou a objektivy shrnul do několika následujících odstavců.

 

Petr Vozák na nové produkty Canonu:

Canon opravdu silně zdůrazňuje, že 650D není nástupce 600D, nýbrž vyšší model. Jednoznačně to jde poznat na ceně – 20 490 Kč za tělo bez objektivu opravdu není málo. Je ale pravda, že vývoj koruny nízkým cenám příliš nepřeje. Oba modely se budou vyrábět a prodávat souběžně, je na zákazníkovi, zda ho vylepšení 650D přesvědčí.

Zkouška ostření

Jednoznačným vylepšením je schopnost ostření v průběhu natáčení videa – první dojmy naznačují, že 650D ostří naprosto plynule, přesně a jistě. To ale opravdu platí jen pro video. Při fotografování v režimu LiveView se vylepšení snímače asi vůbec neuplatní, protože ostření zůstalo velmi pomalé a i za jasného dne nejisté, dlouho hledající správné nastavení.

Naproti tomu klasické fázové ostření při snímání s využitím hledáčku využívající devíti křížových bodů vypadá zatím velmi rychle – zkoušeli jsme je ovšem jen za jasného dne, těžší zkoušky je čekají až v budoucím důkladném testu.

Předprodukční snímky

Za příjemné vylepšení považuji dotykový displej. Tuhle funkci si můžete vypnout, ale spíš asi nebudete mít důvod – někdy je dotyk na správnou hodnotu rychlejší než otáčení různými voliči. V režimu LiveView nebo videa lze samozřejmě dotykem volit i zaostřovací bod.

Je otázkou, co udělá nový snímač a obrazový procesor s obrazovou kvalitou. Na tiskové konferenci jsme měli k dispozici jen předprodukční vzorek, pořízené snímky tak mají jen malou vypovídací hodnotu. Modely, které půjdou za týden do prodeje, mohou být výrazně odlišné, i když asi ne k horšímu. Budou-li se vám barvy na fotografiích pořízených při ISO 12 800 zvláštní, vězte, že byly pořízeny pod červenou pergolou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázkové fotografie z předprodukčního vzorku

STM objektivy

Dva nové objektivy, které mají mít krokový motorek optimalizovaný pro plynulé zaostřování při videu, patří do střední třídy. Úplnou novinkou v produkci Canonu je 40mm pancake se světelností F2,8 použitelný i na fullframe zrcadlovkách, který se má prodávat zhruba za 5 500 Kč.

Zoom 18–135 mm F3,5–5,6 s optickou stabilizací určený pouze pro APS-C pak bude za 11–12 tisíc korun. Oba objektivy se mi zdály být dosti lehké, asi kvůli využití plastů. Bajonet je ale kovový a konstrukce vypadá precizně, zoom ve vysunuté poloze nemá nepatřičnou vůli. Stejně jako USM, i tyto STM objektivy umožňují manuální doostření bez vypnutí autofokusu.

Ostření se mi na první dojem zdálo být mírně pomalejší než u nejdražších USM, je ale naprosto tiché. Oba objektivy se pyšní nápisem Macro, v případě zoomu to na maximálním ohnisku vzhledem k nejkratší zaostřovací vzdálenosti 40 cm je skoro pravda (i když pravé makro v měřítku 1:1 to samozřejmě není). Následující snímek zachycuje pancake fotografovaný zoomem 18-135 mm právě v takovém nastavení:

Klepněte pro větší obrázek
Snímek pořízený 18–135mm zoomem na nejkratší zaostř. vzdálenost a ohnisko 135 mm

Mou pozornost ale více upoutal pancake EF Canon 40 mm F2,8. Mohu vám proto nabídnout několik snímků tímto objektivem nasazeným na těle Canonu EOS 5D Mark III. Všechny jsou bohužel při cloně F6,3, která by měla být blízko ideální hodnoty. Objektiv by si jistě zasloužil důkladnější test s řadou snímků i při minimální cloně, s posouzením sférického zkreslení... zatím jsem jej zkusil nachytat alespoň na protisvětle, ale nepovedlo se – pole prvních snímků si zachovává slušný kontrast.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotografie pořízené s objektivem EF Canon 40 mm F2,8 na Canonu EOS 5D Mark III
 

 

Témata článku: Canon, Fotoaparáty, Video, Zrcadlovky, První pohled, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola