Petr Vozák na nové produkty Canonu:
Canon opravdu silně zdůrazňuje, že 650D není nástupce 600D, nýbrž vyšší model. Jednoznačně to jde poznat na ceně – 20 490 Kč za tělo bez objektivu opravdu není málo. Je ale pravda, že vývoj koruny nízkým cenám příliš nepřeje. Oba modely se budou vyrábět a prodávat souběžně, je na zákazníkovi, zda ho vylepšení 650D přesvědčí.
Zkouška ostření
Jednoznačným vylepšením je schopnost ostření v průběhu natáčení videa – první dojmy naznačují, že 650D ostří naprosto plynule, přesně a jistě. To ale opravdu platí jen pro video. Při fotografování v režimu LiveView se vylepšení snímače asi vůbec neuplatní, protože ostření zůstalo velmi pomalé a i za jasného dne nejisté, dlouho hledající správné nastavení.
Naproti tomu klasické fázové ostření při snímání s využitím hledáčku využívající devíti křížových bodů vypadá zatím velmi rychle – zkoušeli jsme je ovšem jen za jasného dne, těžší zkoušky je čekají až v budoucím důkladném testu.
Předprodukční snímky
Za příjemné vylepšení považuji dotykový displej. Tuhle funkci si můžete vypnout, ale spíš asi nebudete mít důvod – někdy je dotyk na správnou hodnotu rychlejší než otáčení různými voliči. V režimu LiveView nebo videa lze samozřejmě dotykem volit i zaostřovací bod.
Je otázkou, co udělá nový snímač a obrazový procesor s obrazovou kvalitou. Na tiskové konferenci jsme měli k dispozici jen předprodukční vzorek, pořízené snímky tak mají jen malou vypovídací hodnotu. Modely, které půjdou za týden do prodeje, mohou být výrazně odlišné, i když asi ne k horšímu. Budou-li se vám barvy na fotografiích pořízených při ISO 12 800 zvláštní, vězte, že byly pořízeny pod červenou pergolou.
Ukázkové fotografie z předprodukčního vzorku
STM objektivy
Dva nové objektivy, které mají mít krokový motorek optimalizovaný pro plynulé zaostřování při videu, patří do střední třídy. Úplnou novinkou v produkci Canonu je 40mm pancake se světelností F2,8 použitelný i na fullframe zrcadlovkách, který se má prodávat zhruba za 5 500 Kč.
Zoom 18–135 mm F3,5–5,6 s optickou stabilizací určený pouze pro APS-C pak bude za 11–12 tisíc korun. Oba objektivy se mi zdály být dosti lehké, asi kvůli využití plastů. Bajonet je ale kovový a konstrukce vypadá precizně, zoom ve vysunuté poloze nemá nepatřičnou vůli. Stejně jako USM, i tyto STM objektivy umožňují manuální doostření bez vypnutí autofokusu.
Ostření se mi na první dojem zdálo být mírně pomalejší než u nejdražších USM, je ale naprosto tiché. Oba objektivy se pyšní nápisem Macro, v případě zoomu to na maximálním ohnisku vzhledem k nejkratší zaostřovací vzdálenosti 40 cm je skoro pravda (i když pravé makro v měřítku 1:1 to samozřejmě není). Následující snímek zachycuje pancake fotografovaný zoomem 18-135 mm právě v takovém nastavení:
Snímek pořízený 18–135mm zoomem na nejkratší zaostř. vzdálenost a ohnisko 135 mm
Mou pozornost ale více upoutal pancake EF Canon 40 mm F2,8. Mohu vám proto nabídnout několik snímků tímto objektivem nasazeným na těle Canonu EOS 5D Mark III. Všechny jsou bohužel při cloně F6,3, která by měla být blízko ideální hodnoty. Objektiv by si jistě zasloužil důkladnější test s řadou snímků i při minimální cloně, s posouzením sférického zkreslení... zatím jsem jej zkusil nachytat alespoň na protisvětle, ale nepovedlo se – pole prvních snímků si zachovává slušný kontrast.
Fotografie pořízené s objektivem EF Canon 40 mm F2,8 na Canonu EOS 5D Mark III