Canon EOS 550D: test digitální zrcadlovky

16. června 2010
TWEET SDÍLET
Nová amatérská DSLR od Canonu ve svém těle ukrývá řadu novinek, mimo jiné patrně ten nejlepší APSC čip současnosti.

Řada amatérských digitálních zrcadlovek Canon se datuje již od roku 2003, kdy byl uveden model EOS 300D. Novinka nabízí trojnásobné rozlišení, široký výběr funkcí i citlivostí ISO a v neposlední řadě daleko lepší setový objektiv. Poslední inkarnace řady EOS XXXD, v pořadí již šestá, nastavuje laťku pro své konkurenty hodně vysoko. V těle fotoaparátu se ukrývá čip z poloprofesionální zrcadlovky EOS 7D. Ten nabízí rozlišení 18 Mpx. při nízké hladině šumu.

Ozývají se hlasy, že čip s nižším rozlišením, ale ještě nižším šumem by byl vhodnější, nota bene když se amatérská zrcadlovka prodává s obyčejným setovým objektivem, který třeba ani nedokáže využít celého rozlišení 18 Mpx. Osobně se k těmto výtkám připojuji, na druhou stranu ale nemohu upřít, že nová pět set padesátka nabízí jak nejvyšší rozlišení, tak vynikající úroveň šumu. Donedávna si za oboje musel fotograf řádně připlatit a koupit EOS 7D. Canon EOS 550D je tak kombinací ryze amatérské zrcadlovky, ale uvnitř ukrývá čip a řadu novinek, kterými v současnosti disponuje jen EOS 7D.

Canon EOS 550D lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Základní technické parametry

  • snímací prvek: CMOS 22,3 × 14,9 mm
  • celkové/efektivní rozlišení: 18,7/18,0 Mpx
  • paměťové médium: SD, SD HC, SD XC
  • objektivy: Canon EF, EF-S
  • LCD displej: 3", rozlišení 1 040 000 bodů, poměr stran 3:2
  • citlivost: ISO 100–6 400, po rozšíření ISO 12 800
  • korekce expozice: +/­- 5 EV (dříve jen 2 EV)
  • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový napáječ, bateriový grip
  • rozměry a hmotnost: 129 × 98 × 75 mm, 530 gramů (bez baterie a karty)
  • běžná MOC bez/se setovým objektivem EF-S 18-55mm IS: 18 000 / 20000 Kč vč. DPH

To důležité se skrývá uvnitř

Na přelomu roku prosákly od Canonu zvěsti, že nová amatérská DSLR se odpoutá od konceptu plastové DSLR bez stavového displeje a s malým gripem. Cenou za tento upgrade měl být konec kompatibility se starším bateriovým gripem. Rozměry těla fotoaparátu jsou zcela shodné s předcházejícím modelem, jen hmotnost povyrostla na 530 gramů. Fotoaparát se starými bateriovými gripy kompatibilní není (vinou nového typu akumulátoru) a grip je stále menší, než u konkurence ze strany Nikonu D3000, D5000 a D90. Sice je velmi dobře tvarovaný, s gumovým potahem na přední i zadní straně, ale co naplat, pro velké ruce stavěný prostě není. Z vlastní zkušenosti vím, že si na malý grip člověk může zvyknout, ale když už platíte za DSLR skoro 20 tis. Kč, je logické, že nechcete dělat kompromisy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Nový akumulátor zvládne dle údajů výrobce 440 fotografií dle standardu CIPA. Když jsem toto číslo na internetu našel, upřímně jsem se divil, protože jsem na jedno nabití nafotil přes 700 fotografií (cca 10-20 % s bleskem, 10% s živým náhledem), dvě krátké video sekvence a hodiny prohlížení fotografií, brouzdání v menu a nastavování všech funkcí fotoaparátu, což ostatně práce recenzenta obnáší. Implementaci nového akumulátoru rozhodně považuji za krok správným směrem a jedno z hlavních vylepšení tohoto modelu. V amatérské třídě je množství nafocených snímků přes 700 opravdu raritou. Stinnou stránkou nové baterie je potřeba nového bateriového gripu BG-E8. EOS 550D tak není kompatibilní se staršími gripy pro EOSy 400D, 450D a 500D.

  Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Hlavní změnou oproti předchozímu modelu je nový čip s vyšším rozlišením. Pro začátek prozradím, že nový čip v kombinaci s obrazovým procesorem DIGIC 4 a odšumovacími algoritmy dokázali snížit míru šumu oproti EOSu 500D a kvalita obrazu je prakticky shodná s EOSem 7D. Více informací o čipu a kvalitě obrazu viz „Kvalita obrazu“.

Klepněte pro větší obrázek

Změn je ale daleko více: Novinka zdědila od EOSu 7D kromě čipu (dle zástupců Canonu se nejedná o stejné čipy, ale vzájemnou podobnost nezapřou) i senzor měření expozice s 63mi zónami citlivými nejen na intenzitu světla, ale i na jeho barevné složky. To by mělo v praxi omezit tendence mnoha digitálních fotoaparátů přepalovat jasné červené odstíny. Za zmínku stojí, že Nikon disponuje RGB měřícím senzorem již pěknou řádku let, takže jej v této disciplíně Canon jen dotahuje.

Další změny je možné nalézt v menu. Kromě drobných změn v uživatelském rozhraní (barevná schémata pro quick screen menu) nabízí nový EOS 550D i možnost nastavit horní hranici pro Auto ISO (konečně). Způsob funkce Auto ISO u Canonu mám opravdu rád. Automatika totiž drží citlivost co nejníže, ale respektuje přitom kritické časy závěrky (1/50 sekundy při ohnisku 50 mm atp.). Konečně však může fotograf nastavit i horní hranici ISO 400, 800, 1600, nebo 3200.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Filmaře potěší samostatné tlačítko pro nahrávání videa/živý náhled, možnost manuálního režimu i pro nahrávání videa ve Full HD 16:9 (1920 x 1080 pixelů) rychlostí 20, 25 a 30 snímků za sekundu. Rychlost nahrávání 50, nebo 60 sn./s. je možné nastavit při nahrávání v rozlišení HD 16:9 (1280 x 720) aVGA 4:3 (640 x 480). Maximální délka videa je necelých 30 minut a velikost souboru 4 GB. Funkci Highlight tone priority (HTP), tedy prioritu expozice na světlé tóny je možné nastavit zvlášť pro fotografování a zvlášť pro natáčení videa. DSLR je vybavena HDMI konektorem a vstupem pro externí stereo mikrofon (interní mikrofon nahrává jen mono zvuk).

Témata článku: Testy, Technika, Canon, Fotoaparáty, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz