Canon EOS-1D X: Podrobný popis technologií

Canon full frame CMOS snímač

Nový 35mm full-frame CMOS snímač byl vytvořený speciálně pro EOS-1D Xa obsahuje řadu technických vylepšení, takže dosahuje nejvyššího výkonu v této třídě fotoaparátů.

Převod signálu v senzorech CMOS společnosti Canon je řešen zesilovači na každém pixelu. Nepotřebné přenosy byly odstraněny, takže došlo k výraznému urychlení přenosu signálu na obrazový procesor. Ve snímcích je méně šumu, fotoaparát spotřebuje méně energie a zároveň zvládne vyfotit více snímků za vteřinu.

CMOS snímač s novou konstrukcí fotodiody dosahuje ještě vyšší citlivosti a poprvé u full frame snímače je použita mikročočka, která sbírá světlo z celé plochy patřící k dané fotodiodě. Kvalitnější světelná informace umožňuje nastavit vyšší ISO.

Technologie Canon CMOS s pokročilou redukcí šumu na každém pixelu poskytuje obraz prakticky bez šumu a s širokým rozsahem ISO 100-51200 (s možností rozšíření od 50 až do 204800). Nové vysokorychlostní 16-kanálové čtení v kombinaci s dvojicí procesorů DIGIC 5+ zaručuje snímání rychlostí až 14fps. Nové obvody také optimalizují energetickou náročnost, takže EOS-1D X i přes rychlejší focení a použití 18,1megapixelového full-frame snímače spotřebuje podobně energie jako EOS-1D Mark IV.

DIGIC 5+

Obrazové informace jsou zpracovávány dvojicí procesorů Canon DIGIC 5+, které doplňuje 18,1 MPx full frame CMOS snímač. Dva procesory DIGIC 5+ umožňují ultra-rychlé fotografování až 14fps v plném rozlišení, zachycení i drobných detailů, věrné zachycení barev a redukci šumu i za zhoršených světelných podmínek.

Procesory DIGIC 5+ spolupracují se snímačem CMOS, takže umožňuje uživatelům EOS-1D X fotit s ISO až o 2 kroky vyšším bez snížení kvality. Procesory podporují i vícenásobné expozice snímků a přímo ve fotoaparátu je korekce laterální a axiální chromatické aberace u objektivu. Ke korekci dochází u každého snímku, dokonce i při vysokorychlostním focení.

Procesory DIGIC pracují s vysokorychlostní vyrovnávací pamětí DDR-SDRAM - čtení, zpracování, komprese a zápis obrazových dat je dostatečně rychlé, aby byla paměť volná i při dlouhém vysokorychlostním focení.

61bodový AF systém

EOS-1D X obsahuje systém automatického zaostřování (AF) nové generace a nabízí spolehlivější, přesnější a rychlejší AF systém než kdy dříve. 61bodový AF senzor v kombinaci se senzorem pro měření expozice získává řadu užitečných informací o objektech, scéně a podmínkách. Data jsou zpracována pomocí nového AF algoritmu, a snímky jsou proto přesnější a fotoaparát lépe sleduje pohyb objektů.

61bodový AF senzor se 41 body křížového typu, včetně pěti duálních, zlepšuje přesnost i při nastavení maximální clony f/2.8. EOS-1D X může také detekovat objekt, který je zcela mimo zaostření. Zaměstná celý senzor namísto jen jednoho AF bodu a zajistí rychlou a účinnou kontrolu AF za všech okolností.

Moderní systém inteligentního sledování a rozpoznávání EOS iTR (intelligent Tracking and Recognition), který detekuje barvy a tváře, zlepšuje i sledovací systém AF. Systém navíc využívá informace o barvách z nového RGB senzoru pro měření expozice a snáze sleduje objekty ve scéně. Fotoaparát si pamatuje barvy zaměřených objektů, takže je snáze zaostří i při pohybu. Podobnou výhodu nabízí i při sledování tváře a nedochází k rozostření po vstupu jiného objektu do scény. Přesnost AF systému a měřicích systémů ocení uživatelé při focení sportovních akcí nebo akčních scén, protože se mohou soustředit na kompozici bez rozptylování nastavením.

Řada přednastavených AF zajišťuje výjimečnou spolehlivost při fotografování tradičně obtížných scén a předmětů. Šest různých nastavení je určeno pro celou řadu problematických situací a může být přizpůsoben podle scény a aktuálních podmínkách pomocí vestavěného AF Configuration Tool.

Šest různých nastavení:

·Nastavení číslo 1 – Univerzální multifunkční nastavení. Univerzální nastavení je ideální pro řadu různých scén.

·Nastavení číslo 2 – Umožňuje nepřetržité sledování objektů a ignorování možných překážek. Zaostřuje na sledovaný objekt, i když se vzdálí od AF bodů. Ideální pro fotografování akčních scén s objekty, které se pohybují na okraji snímku. Vhodné nastavení pro fotografování freestyle lyžování, tenisu a nebo plavání motýlkem.

·Nastavení číslo 3 – Okamžité zaostření na objekty zadáním AF bodů. Toto nastavení umožňuje přeostřit při detekci nového objektu. Nejefektivnější nastavení, když chcete za sebou fotografovat různé objekty, například při alpském lyžování nebo na začátku závodu silničních kol.

·Nastavení číslo 4 – Pro objekty, které zrychlují nebo zpomalují. Určeno pro průběžné zaostřování pohybujících se objektů, které mohou měnit rychlost nebo směr, jako například při průjezdu auta zatáčkou nebo při fotbale.

·Nastavení číslo 5 – Pro nevyzpytatelné objekty, které se pohybují všemi směry. Lze použít pouze při nastavení 61 bodů s automatickým výběrem AF, AF zóny a AF s pomocnými body. Nastavení je ideální pro průběžné sledování objektů, které se při fotografování mohou rychle pohybovat nahoru/dolů nebo doleva/doprava. Fotoaparát automaticky přepíná na nejbližší AF body. Typické situace například při krasobruslení nebo leteckých závodech.

·Nastavení číslo 6Pro objekty, které mění rychlost a pohybují se chaoticky. Lze použít pouze při nastavení 61 bodů s automatickým výběrem AF, AF zóny a AF s pomocnými body. Nastavení je podobné jako „Nastavení číslo 4“, ale využívá více AF bodů. Umožňuje sledovat pohyb předmětu a automaticky přepnout AF body. Ideální pro fotografování například basketbalového zápasu nebo moderní gymnastiky.

AI Servo III

AI Servo AF používá formu umělé inteligence (AI) k určení rychlosti a směru pohybujících se objektů. Následně zaměří objektiv fotoaparátu a předpoví pozici (funkce Focus Prediction), takže snímek bude s větší pravděpodobností ostrý.

EOS-1D X používá AF mikroprocesor a AE DIGIC 4 mikropočítač, takže zpracovávání i velkého množství dat je rychlé a přesné. AI Servo AF ještě účinněji sleduje pohybující se objekty i v náročných podmínkách. Kromě toho je u EOS-1D X vylepšeno uživatelské rozhraní. AI Servo AF lze snadno přizpůsobit aktuální situaci.

AI Servo III nabízí řadu vylepšení oproti AI Servo II a přináší ještě vyšší přesnost a stabilnější ovládání. Prediktivní AF usnadňuje práci profesionálním fotografům. K dispozici jsou například funkce pro „sledování citlivosti“, „sledování zrychlení/zpomalení“ a „automatické přepínání AF bodů“, takže lze jednoduše parametry přizpůsobit konkrétním podmínkám.

Systém měření expozice

EOS-1D X využívá velmi detailní 252zónový systém měření expozice se 100000pixelovým RGB AE senzorem s vlastním DIGIC 4 procesorem a novým EOS iSA (Intelligent Subject Analysis) systémem měření expozice. Systém měření může být propojen se samostatnými AF body pro zvýšení přesnosti bodové měření nebo použit s automatickým výběrem AF bodu, pokud je nastaven střed bodové měření.

RGB snímač je využíván i pro měření blesku nebo detekci objektů a přesně vyhodnocuje barvy a detekuje obličeje. Vylepšený algoritmus měření zajistí, že barvy, které mohou vést k pře nebo pod exponování scény (např. převaha zelené a žluté), jsou kompenzovány. Celá scéna je pak správně exponovaná. Informace o barvě a detekci obličeje slouží jako podklad pro algoritmus E-TTL automatického blesku. To zaručuje správnou expozici pro obličej a hlavní objekt.

Video EOS

Funkce záznamu videa EOS Movie umožňuje uživatelům fotoaparátu EOS-1D X záznam HD videa (1080p), při jehož natáčení mohou využít možnosti manuálního ovládání a zvolit záznamovou rychlost.

Velký full frame CMOS snímač dovoluje přesnější ovládání hloubky ostrosti. Expozici videa lze ovládat v manuálním režimu, který nabízí plnou kontrolu nad rychlostí závěrky a clonou. Uživatelé si mohou rovněž zvolit frekvenci snímání, a to z těchto možností: 30 (29,97), 25 a 24 (23,976) a navíc 60 (59,94) a 50, které jsou k dispozici pro rozlišení 720p. Kombinace senzoru a dvou procesorů DIGIC 5+ snižuje barevný rozptyl a moiré pro profesionální kvalitu záznamů.

Natáčení videa může být aktivováno snadno a rychle s novým tlačítkem pro přepínání mezi focením a natáčením videa. V menu je natáčení videa věnována i nová záložka, takže lze nastavení změnit jednoduše i v průběhu natáčení.

EOS-1D X podporuje nový intra-frame kodek pro vyšší kvalitu a nižší kompresi, což je ideální pro post-produkční úpravy. Úroveň záznamu zvuku lze sledovat a upravit přímo na displeji.

Styly snímků

Přednastavené volby režimu Picture Style umožňují snadné nastavení vlastností snímků přímo ve fotoaparátu. Přednastavené styly režimu Picture Style lze přirovnat k různým typům filmu, z nichž každý má trochu jiné barevné podání. Pro každý styl může fotograf nastavit ostrost, kontrast, barevný tón a sytost. Výchozí nastavení fotoaparátu provedené výrobcem zajišťuje produkci okamžitě použitelných JPEG fotografií bez nutnosti dalšího nastavování. Přednastavený režim Picture Style použitý na snímek ve formátu RAW lze upravit pomocí softwaru Canon Digital Photo Professional.

K dispozici je šest přednastavených stylů:

1.Standard (Standardní) Pro ostré fotografie v živých barvách, které nevyžadují další zpracování

2.Portrait (Portrét) Optimalizuje barevný odstín a nasycení a změkčuje ostrost pro dosažení podmanivých pleťových odstínů

3.Landscape (Krajina) Sytější zelené a modré tóny a vyšší ostrost pro výraznější kontury hor, stromů a budov

4.Neutral (Neutrální barvy) Ideální nastavení pro snímky určené k dalšímu zpracování

5.Faithful (Věrné barvy) Upravuje barvy tak, aby odpovídaly barvám objektu snímaného při teplotě chromatičnosti 5200 K

6.Monochrome (Monochromatická fotografie) Pro černobílé snímky s celou řadou filtrových efektů (žlutá, oranžová, červená a zelená) a tónovacích efektů (sépie, modrá, purpurová a zelená)

Automatické styly snímků

Kromě přednastavených voleb v režimu Picture Style obsahuje EOS-1D X i automatický režim Picture Style Auto, který ověří barvy v každé scéně na základě informací ze systému EOS. Picture Style Auto pracuje nejen s normálními scénami, ale funkce je vhodná zejména pro focení přírody, jako je například západ slunce.

Automatická optimalizace jasu

Automatická optimalizace jasu (Auto Lighting Optimizer - ALO) koriguje jas a kontrast snímků ve spolupráci s technologií detekce obličeje. Nedochází proto k podexponování, nízkému kontrastu nebo snížení kvality při zadním osvětlení. DIGIC 5+ pomáhá snížit šum a algoritmus pro korekci nemá vliv na přirozenou gradaci.

EOS-1D X nyní zahrnuje systém EOS pro detekci scény. Dosahuje nejlepšího poměru jasu a kontrastu při fotografování za různých podmínek, včetně západu slunce a scén s vysokou sytostí. Automatická optimalizace jasu při použití s poměrovým měřením zaručuje správnou expozici objektu i pozadí.

Clear View II LCD

EOS-1D X mávelký 3,2” LCD displej s 1,04 milionem obrazových bodů a pozorovacím úhlem 170°. Displej Clear View II zabraňuje odleskům, jelikož byla odstraněna vzduchová mezera mezi ochranným krytem a tekutými krystaly displeje. Vzduchová mezera je vyplněna foto-elastickým materiálem, který potlačuje odrazy od povrchu z tekutých krystalů. Odrazy jsou způsobené ostrými změnami indexu lomu, když světlo prochází skrz vzduchovou mezeru.

Inteligentní hledáček

Inteligentní hledáček EOS-1D X nabízí 100% pokrytí scény a poskytuje .76x zvětšení, aby každý detail bylo možné prohlédnout zblízka. EOS-1D X je první EOS poskytující AF informace a mřížku na displeji pomocí průhledného LCD. Vylepšený hledáček otevírá nové možnosti a neslouží jen k prostému zarámování snímku.

Snímač se samočisticí jednotkou senzoru
Integrovaný čisticí systém EOS zabraňuje ulpívání prachu na snímači třemi účinnými způsoby omezováním jeho tvorby, odpuzováním a odstraňováním:

1.Omezování tvorby prachu Interní mechanismy fotoaparátu jsou navrženy tak, aby maximálně účinně zabraňovaly tvorbě prachu. Přepracovaná krytka těla zamezuje zanesení prachu usazeného na jejím povrchu.

2.Odpuzování prachu Na nízkopásmový filtr, umístěný před přední část snímače, jsou aplikovány antistatické technologie včetně speciální fluorové vrstvy, které zabraňují ulpívání prachových částic. Proti prachu fluorovou povrchovou vrstvu na přední straně senzoru se skleněné ochranné vrstvy také usnadňuje odrazit lepkavější nebo vlhkým prachových částic.

3.Odstraňování prachu Vylepšení jednotky automatického čištění pomocí vysokofrekvenčních vibrací setřásá prachové částice z infračerveného filtru; tato operace trvá přibližně jednu sekundu po každém spuštění fotoaparátu. EOS-1D X má novou jednotku čištění na bázi technologie Canon USM. Nový systém odsune prachové částice k okraji senzoru, a je velmi účinný při odstraňování i malé částečky, které se stanou viditelné při vyšším zaclonění, jako f/22 nebo vyšší.

Společnost Canon rovněž vyvinula interní datový systém k odstranění prachu (Dust Delete Data system), který dokáže zmapovat polohu viditelného prachu na snímači. Stopy po prachu lze po fotografování ze snímků automaticky odstranit pomocí nejnovějšího softwaru Digital Photo Professional.

Software

Software Digital Photo Professional
Software Digital Photo Professional umožňuje mimořádně rychlé a kvalitní zpracování obrázků ve formátu RAW. Při zpracování v programu Digital Photo Professional lze obraz a jeho úpravy sledovat v reálném čase, čímž uživatel získává přímou kontrolu nad nastavením proměnných hodnot pro obrazový soubor RAW, jimiž jsou například vyvážení bílé, dynamický rozsah, kompenzace expozice, redukce šumu a barevný odstín. Navíc je možné zobrazení autofokusových bodů na snímku a použití funkce „unsharp mask“ pro jeho doostření.Nástroj pro korekci vad objektivu (Lens Aberration) umožňuje přesné opravy různých typů zkreslení, které způsobují některé fotoaparáty.Obrazové soubory lze ve fotoaparátu uložit v barevných prostorech sRGB nebo Adobe RGB.Při zpracování formátu RAW lze obrázky rovněž otáčet a ořezávat, což uživatelům dovoluje úpravu kompozice a horizontů.Digital Photo Professional také dovoluje třídění snímků na základě hodnocení s pomocí hvězdiček, které lze ke snímkům připojit a jejichž počet lze změnit.

Digital Photo Professional podporuje barevné prostory sRGB, Adobe RGB, ColorMatch RGB, Apple RGB a Wide Gamut RGB. Snímkům TIFF nebo JPEG převedeným z formátu RAW lze připojovat profily ICC (International Colour Consortium). Tím je zajištěna věrná reprodukce barev v softwarových aplikacích podporujících profily ICC, např. v Adobe Photoshopu. Vyšší efektivity práce lze dále dosáhnout uložením parametrů úprav obrazu, které lze poté používat společně jako vlastní profil.

EOS Utility
Nejnovější verze nástroje EOS Utility poskytuje podporu pro dálkové snímání v režimu Live View (s funkcí překrytí obrazu pomáhající s uspořádáním následných snímků při produktové fotografii), konfiguraci fotoaparátu a přenos snímků. Tento nástroj, úzce propojený se softwarem Digital Photo Professional, lze naprogramovat tak, aby monitoroval sledované složky (hot folders) a automaticky přejmenovával a umísťoval příchozí snímky do strukturovaného systému souborů. Snímky lze také opatřit EXIF daty včetně informací o autorských právech.

Picture Style Editor
Picture Style Editor umožňuje tvorbu vlastních obrazových stylů podle konkrétních požadavků fotografů. Každý styl obrázku obsahuje detailní informace, jaké by mělo být podání barev na snímku. Nově vytvořené obrazové styly lze nahrát přímo do fotoaparátu a používat je pro snímky ve formátu JPEG a RAW. Při zpracování souborů RAW v programu Digital Photo Professional lze provést úpravy všech osobních obrazových stylů i stylů přednastavených ve fotoaparátu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud