Canon EOS 1D Mark IV představen

Japonská firma Canon oficiálně představila novou profesionální digitální zrcadlovku Canon EOS 1D Mark IV. Rozlišení novinky je 16 Mpx. a je vybavena novým 45 bodovým autofokusovým systémem – celkem 39 ostřicích bodů je křížových. Stejně tak je vylepšen ostřicí systém, AI Servo II režim dokáže sledovat a ostřit objekty pohybující se vysokou rychlostí, a to až do rychlosti snímání 10 snímků za sekundu.

Nově je také rozšířena i citlivost snímače. Ten nabízí výběr z citlivostí v rozsahu od ISO 100 do ISO 12 800, v rozšířením režimu nabídne i citlivosti L: 50 a H1: 25,600, H2: 51,200 a H3: 102,400. Novinkou je také možnosti natáčení videa v plném vysokém rozlišení 1080p. Natáčet tak lze v 1080p a 720p režimu s poměrem stran 16:9, nebo SD rozlišení s poměrem stran 4:3. Snímková frekvence je nastavitelná v rozmezí 24 s/s, 25 s/s, 30 s/s, pro 720p a SD také 50 s/s, či 60 s/s. Mikrofon je vestavěn monofonní, samozřejmě s možností volby externího stereo-mikrofonu.

1dmkiv_3q-385x400.jpg

EOS D1 Mk. IV je vybaven 16 Mpx. „APS-H“ snímačem s Dual DIGIC 4 obrazovým procesorem, jenž je zhruba 6x výkonnější, než Dual DIGIC III, a tak umožňuje 14-bitovou A/D konverzi i při 10 s/s. Vylepšeno má být i čištění senzoru. Nový je i LCD displej s velikostí 3 palce, jenž bude mít rozlišení 920 000 bodů a umožní úhel pohledu v rozsahu 160 stupňů.

Novinka by měla být dostupná koncem prosince, cena je zatím ohlášena na 4 999 USD, obojí se však může změnit.

Zdroj: photographyblog


Celá tisková zpráva

PRAHA, 20. října 2009 – Společnost Canon dnes představuje nový fotoaparát EOS 1D Mark IV – superrychlou digitální zrcadlovku pro profesionály, která umožňuje zachycení obrazu ve zlomku sekundy ve vysokém rozlišení i za těch nejnáročnějších podmínek. Canon EOS 1D Mark IV je ideální pro fotografování akčních snímků, sportovních akcí, zpravodajských událostí a živé přírody; uživatelům nabízí rychlost, výkonnost a schopnost zachycení snímků ve vysokém rozlišení. Představuje tak dokonalý fotoaparát pro ty, kteří vyžadují spolehlivost pro fotografování dynamických situací plných napětí.

Fotoaparát EOS 1D Mark IV byl vyvinut s ohledem na zpětnou vazbu od profesionálních fotografů; je vybaven novým snímačem CMOS formátu APS-H s rozlišením 16,1 megapixelů a novým systémem automatického 45bodového zaostřování (AF) s 39 křížovými body s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8, který uživatelům nabízí široké možnosti výběru oblasti pro zaostření v celé ploše snímku. Dvojice procesorů DIGIC 4 poskytují výkonnost potřebnou pro souvislé fotografování ve vysokém rozlišení rychlostí až 10 snímků za sekundu (sním./s); současně přinášejí i dosud největší rozsah citlivosti ISO u fotoaparátů Canon.

„V průběhu vývoje fotoaparátu EOS 1D Mark IV jsme věnovali velkou pozornost zpětné vazbě od našich fotografů. Vyvinuli jsme proto přístroj, který odpovídá jejich specifickým požadavkům,“ řekl pan Shinbori, Senior General Manager v centru vývoje fotoaparátů společnosti Canon Inc. „Díky zbrusu novému vysoce kvalitnímu snímači CMOS a dvojici procesorů DIGIC 4 mohou majitelé fotoaparátů EOS 1D Mark IV pořídit jako první snímky vysoké kvality připravené k okamžitému použití v neustále konkurenčnějším tržním prostředí.“

Mimořádně přesné zaostření křížového typu pro rychlé zachycení všech detailů

Canon EOS 1D Mark IV je vybaven novým 45bodovým AF systémem s 39 body křížového typu s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8 umístěnými po celé ploše snímku. Umožňuje tak konzistentní automatické zaostření statických i pohybujících se objektů bez ohledu na zvolený AF bod. Všech 45 bodů je uživatelsky volitelných a nyní ještě přesnějších; AF body soustředěné u okrajové části snímku umožňují stejné zaostření jako body umístěné ve středu obrazu.

Celý systém automatického zaostřování je řízen pomocí speciálního vyhrazeného mikroprocesoru. Zaostření je tak mimořádně přesné, a to i při souvislém fotografování rychlostí 10 sním./s. Nový systém AI Servo II AF nabízí větší přesnost při snímání pohybujících se objektů; výkon speciálního mikroprocesoru využívá ke zlepšení přesnosti snímání a zvýšení spolehlivosti zaostření v podmínkách s nízkým kontrastem a za mimořádně jasného osvětlení.

Pro větší flexibilitu je k dispozici velká řada možností pro ruční i automatické ovládání automatického zaostřování včetně nové funkce bodového AF (pomocí tlačítka AF Stop na objektivu). Bodové AF umožňuje přesnější vymezení oblasti zaostření a vychází tak vstříc potřebám fotografů vyžadujících při zaostření naprostou přesnost. Systém 63zónového měření umožňuje využití více různých režimů měření, díky speciálnímu snímači svázanému s 45 AF body nabízí mnoho možností měření svázaného s AF body a vícebodovým měřením.

Fotoaparát rovněž umožňuje použití AF bodů vázaných na polohu fotoaparátu jako funkce ovládané polohovým senzorem, která uživatelům umožňuje uložení samostatných AF bodů pro různé polohy fotoaparátu. AF body vázané na polohu je možné použít pro fotografování na výšku i na šířku (ať již přístroj držíte nahoře či dole); uživatel tak může během fotografování libovolně měnit polohu fotoaparátu a nastavení AF se samo přizpůsobí objektu. Registrace bodů AF umožňuje ukládání alternativních AF bodů, které lze následně vybrat stisknutím tlačítka.

Síla a výkon dvojice procesorů DIGIC 4 a snímače CMOS

Spojení snímače CMOS formátu APS-H s vysokým rozlišením 16,1 Mpix navrženého podle přání zákazníků a dvou procesorů DIGIC 4 zaručuje rychlé dosažení ostrých detailních snímků.

Snímač formátu APS-H kombinuje vysoký počet pixelů s efektivním zorným polem dosahujícím 1,3násobku ohniskové vzdálenosti objektivu. To přináší přímé výhody fotožurnalistům zachycujícím sportovní akce, zpravodajské události a živou přírodu, kteří jsou v neustálém pohybu a potřebují se co nejvíce přiblížit ke snímanému objektu a udržet vysokou světelnost bez nutnosti použití výrazně těžšího objektivu s větší ohniskovou vzdáleností.

Souvislé fotografování usnadňuje osmikanálové čtení ze snímače, které poskytuje rychlé sekvence načítání a umožňuje plné využití obou procesorů DIGIC 4 pro dosažení vysokorychlostního fotografování 10 sním./s při plném rozlišení 16,1 Mpix a současném zachování barev prostřednictvím 14bitového A/D převodu.

Díky schopnosti fotografování rychlostí 10 sním./s bez sebemenšího snížení rozlišení nabízí EOS 1D Mark IV nejvyšší rychlost souvislého fotografování s využitím automatického zaostření ze všech digitálních zrcadlových fotoaparátů Canon. Zvýšená kapacita dvojice procesorů DIGIC 4 umožňuje zpracování většího množství dat vzniklého v důsledku 60% zvýšení rozlišení snímaného obrazu; fotoaparát EOS 1D Mark IV si však stále zachovává schopnost pořízení souvislého sledu až 121 velkých snímků ve formátu JPEG nebo 28 snímků ve formátu RAW (s použitím karty UDMA třídy 6). To je ideální pro fotografování dynamických sportovních akcí nebo zpravodajských událostí, kde se veškeré dění odvíjí ve zlomcích sekundy.

Součástí zařízení je i aktualizovaná verze nástroje Picture Styles a premiérově u profesionálních fotoaparátů EOS i funkce Automatické optimalizace osvětlení (Auto Lighting Optimizer, ALO), která provádí automatickou korekci kontrastu a jasu snímků v okamžiku jejich záznamu. Spojení těchto funkcí umožňuje zrychlení pracovního procesu pro ty, kdo požadují snímky okamžitě připravené k vytištění přímo z fotoaparátu, bez nutnosti dalšího retušování. Uživatelé se tak mohou plně soustředit na pořízení jedinečných záběrů.

Plná kompatibilita s nejnovějšími paměťovými kartami Flash UDMA 6 zaručuje rychlý zápis dat na paměťovou CF kartu. Fotoaparát umožňuje též ukládání na paměťové karty SD/SDHC; uživatelé tak mohou pokračovat ve fotografování, dokud nedosáhnou požadovaného záběru.

Zdokonalená výkonnost při slabém osvětlení

Fotoaparát EOS 1D Mark IV rovněž nabízí mimořádnou výkonnost při slabém osvětlení. Standardní rozsah ISO pro tento aparát se pohybuje v rozmezí 100–12 800 a rozšířený rozsah mezi 50–102 400, což představuje dosud nejvyšší hodnotu u zrcadlovek Canon. Jedinečný výkon, kterého dosahuje za slabého osvětlení, činí z Canon EOS 1D Mark IV ideální přístroj pro pořizování nočních snímků nebo fotografování událostí, které by jinak kvůli nedostatku světla vůbec nebylo možné zaznamenat.

Inteligentní techniky redukce šumu pomáhají snížit barevný šum a šum způsobený jasem na minimum a současně zachovat vyváženost barev. Nikdy však nemají vliv na celkovou kvalitu obrazu. Součástí struktury nového 16Mpix snímače CMOS pro formát APS-H je souvislá vrstva mikročoček se zjednodušenými obvody a fotodiodami s velkou kapacitou a citlivostí, která zaručuje účinné využití veškerého dostupného světla pro maximalizaci rozsahu ISO za slabého osvětlení.

Navržen pro extrémní podmínky – robustní přenosný fotoaparát do každého počasí

Fotoaparát EOS 1D Mark IV je na svou kategorii velmi lehký. Vyniká tělem tvořeným výhradně hliníkovou slitinou, která poskytuje ochranu proti nárazům a otřesům. Jeho design rovněž prošel několika drobnými ergonomickými změnami – tlačítka dostala nový tvar a při stisknutí dosahují pevnějšího „cvaknutí“, což významně usnadňuje manipulaci za extrémních povětrnostních podmínek, kdy může být nutné použít rukavice.

Fotoaparát EOS 1D Mark IV je chráněn 76 gumovými těsněními soustředěnými kolem ovládacích prvků a švů krytu. Při použití společně s řadou objektivů EF a zábleskových jednotek Speedlite EX odolných proti povětrnostním podmínkám je zaručena jeho plná odolnost proti prachu a vlhkosti.

LCD displej Clear View II s rozlišením 920 000 bodů (ve VGA rozlišení) umožňuje okamžité prohlížení snímků a videí i za extrémních podmínek. Mezera mezi LCD panelem a ochranným krytem je vyplněna fotoelastickým materiálem; to zcela eliminuje odlesky světla a umožňuje jasné zobrazení snímků. Akrylový kryt nahradilo tvrzené sklo, které displej spolehlivě ochrání proti poškrábání.

Fotoaparát EOS 1D Mark IV rovněž obsahuje integrovaný čisticí systém EOS, který automaticky odstraňuje prach ze snímače, a pomáhá tak zajistit solidní kvalitu obrazu při fotografování v obtížných venkovních podmínkách.

„Filmové“ video ve vysokém rozlišení

Kromě vysoce kvalitního výkonu při zpracování fotografií disponuje Canon EOS 1D Mark IV i funkcí pro filmování EOS Movie, která umožňuje nahrávání videí 1080p ve vysokém rozlišení (HD) až rychlostí 30, 25 a 24 sním./s a záznam 720p rychlostí 60 a 50 sním./s. Vedle plné kompatibility s formáty PAL a NTSC a nativní rychlosti filmového snímání 1080/24p nabízí fotoaparát EOS 1D Mark IV plně ruční expozici, a umožňuje tak kontrolu nad hloubkou ostrosti při natáčení videí i fotografování.

Součástí fotoaparátu je programovatelné tlačítko pro rychlé natáčení videí, díky němuž uživatelé mohou začít okamžitě natáčet HD video pouhým jedním stisknutím tlačítka. Obsahuje i výstup HDMI mini pro přímé prohlížení videa a snímků na kompatibilních televizorech s podporou HD.

Pokročilé přizpůsobení podle vašich potřeb

Fotoaparát EOS 1D Mark IV je vysoce uživatelsky přizpůsobitelný. Mikronastavení automatické expozice (AE) a zábleskové expozice (FE) povoluje jemné vyladění expozice pro jakékoli účely; lze tak vzájemně sladit dva samostatné fotoaparáty pro dosažení konzistentních výsledků nebo jednoduše upravit nastavení podle specifických osobních požadavků a vkusu. Preferované uživatelské profily je rovněž možné uložit na paměťovou kartu a posléze je přenést do jiných zařízení EOS 1D Mark IV; fotografové tak mohou v případě potřeby své profily snadno přenést do jiného zařízení.

Mezi další uživatelsky přizpůsobitelné funkce patří možnost přidání informací o autorských právech přímo do fotoaparátu. Uživatelé pak mohou standardně vkládat své údaje ke každému snímku. Je tak eliminována potřeba dodatečného vkládání dat a fotoreportéři mohou své snímky doručit do agentury v co nejkratší možné době. Integrovaný mikrofon povoluje nahrávání zvukových poznámek ke každému snímku, což je výhodné pro uživatele, kteří si chtějí při pořízení každého snímku vytvořit záznam o jeho obsahu.

Canon EOS 1D Mark IV – hlavní charakteristiky:

 • Nový snímač CMOS formátu APS-H s rozlišením 16,1 megapixelů
 • Sériové snímání 10 snímků za sekundu
 • Až 121 velkých JPG snímků v sérii
 • Nový 45bodový širokoplošný AF s 39 křížovými senzory s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8
 • Dva vysokorychlostní procesory DIGIC 4 pro výjimečnou kvalitu obrazu
 • ISO v hodnotě 12,800 s možností rozšíření až na 102 400
 • Záznam videa ve Full HD rychlostí 30, 25 a 24 snímků za sekundu
 • 3,0" LCD Clear View II s režimem Live View
 • Trvanlivé tělo odolné vůči prachu a vlhkosti se 76 gumovými těsněními
 • Kompatibilní s objektivy Canon EF a blesky Speedlite EX
 • K dispozici je také nový bezdrátový přenašeč EOS 1D Mark IV WFT-E2 II (kompatibilní i se stávajícím bezdrátovým přenašečem souborů WFT-E2).
 • Příslušenství

Kompatibilita se systémem EOS
Fotoaparát EOS 1D Mark IV je kompatibilní s veškerým stávajícím příslušenstvím pro fotoaparáty EOS 1D Mark III, objektivy EF (s výjimkou objektivů EF-S) a všemi blesky Speedlite řady EX. Bezdrátový přenašeč souborů WFT-E2 II umožňuje neomezené fotografování a přenos snímků. Nové příslušenství pro aparáty EOS 1D Mark II je také zpětně kompatibilní s těly fotoaparátů EOS 1D Mark III (vyžadována je aktualizace firmwaru).

Určitě si přečtěte

Články odjinud