Přinášíme první ukázkové snímky z nové, miniaturní zrcadlovky Canon společně s aktuálními dojmy z jejího používání. Jak je na tom nejmenší EOS?
V březnu jsme vám představili novou zrcadlovku Canonu, model EOS 100D. Ten je zajímavý především svojí velikostí. I přes velmi kompaktní rozměry 116,8×90,7×69,4 mm se jedná o plnohodnotnou zrcadlovku řady EOS, která není o nic ochuzena.

Canon EOS 100D se setovým objektivem EF-S 18-55 mm F3,5-5,6 IS STM
Co ukrývá?
Model 100D je osazen 18 megapixelovým snímačem, který je obsluhovám obrazovým procesorem DIGIC 5. Tato kombinace umožňuje kromě klasického fotografování také natáčení videosekvencí ve FullHD rozlišení nebo sériové snímání rychlostí až 4 snímky za sekundu.
Hlavním esem v rukávu „stovky“ je bezesporu typ snímače. Jedná se o nový APS-C Hybrid CMOS AF II podporující fázovou detekci, jenž v kombinaci s STM objektivy nabízí zcela nový způsob automatického zaostřování. V současné době připravujeme podrobnou recenzi modelu EOS 100D. Dnes se letmo podíváme na výsledky sady EOSu 100D a objektivu EF-S 18-55 mm F3,5-5,6 IS STM.
První dojmy
Velikost a hmotnost. Jednoznačně první parametry, kterých si při pořízení nového aparátu všimnete. Obě vlastnosti připomínají spíše EVF nebo pokročilý kompakt, obzvláště pak při použití pancake objektivu. Ač se může jevit malé tělo zrcadlovky někomu jako nevýhoda, nezpozoroval jsem během testování sebemenší problém s úchopem aparátu. Grip je pogumován a tvarován tak, aby sedl i do větší ruky.
Kompromisy
Abych jen nechválil, malé tělo s sebou nese nezbytné kompromisy, obzvláště mezi ovládacími prvky. Funkčně jsou sice zastoupeny téměř v plném počtu, ovšem všechny tlačítka i směrový kurzor jsou menší a blíže u sebe. Menší tělo také způsobuje horší přístup k ovládacím prvkům na zadní straně přístroje. Obzvláště volba ostřícího bodu s aparátem u oka vyžaduje trpělivost.

Na zadní stěně přístroje je vidět nejedno kompromisní řešení ovladacích prvků
Naopak, pochvalu si zaslouží tlačítko pro změnu citlivosti ISO. To je umístěno před otočným voličem režimů a je značně vystouplé. Lze jej bez sebemenších potíží nahmatat kdykoliv poslepu. Oproti modelům 650D nebo 60D má EOS 100D volič režimů, jímž lze kontinuálně otáčet. (předchozí modely měli první a poslední pozici a nebylo možné otočit "dokola" - pozn. redakce). Za zmínku stojí také přepracování vstupu do režimu natáčení videa. Z pozice na otočném voliči se videosekvence přesunuly na zvláštní polohu na ovladači napájení přístroje.

Horní část EOSu 100D si zaslouží pochvalu
Vyčíst lze i přístup k paměťové kartě. Ta nemá svá dvířka, ale je umístěna vedle akumulátoru.
Přiložené fotografie demonstrují výstup z fotoaparátu do formátu JPEG bez zásahu uživatele v režimu priority clony.
Galerie:


Soudkovitost setového objektivu při ohniscích 18 mm a 35 mm

Soudkovitost setového objektivu při ohnisku 55 mm


Bokeh setového objektivu při ohniscích 18 mm a 35 mm a cloně F8

Bokeh setového objektivu při ohnisku 55 mm a cloně F8

Ukázkové snímky ISO 100, ohnisko 18 mm, clona F4,5, čas 1/100 s | ohnisko 32 mm, clona F4,5, čas 1/50 s
Ukázkové snímky ISO 100, ohnisko 55 mm, clona F5,6, čas 1/25 s


Ukázkové snímky ISO 100, ohnisko 18 mm, clona F9, čas 1/25 s | ohnisko 38 mm, clona F9, čas 1/13 s 
Ukázkové snímky ISO 100, ohnisko 55 mm, clona F9, čas 1/10 s
Ukázka šumu při různých citlivostech ISO:
- Klávesnice MacBook Air, priorita clony, F5,6:

Výřezy 1:1

Původní snímek
- Interiér M-Paláce, priorita clony, F8:

Výřezy 1:1

Původní snímek