Canon DPP 3.11 dokáže napravit vady objektivů

23. března 2012
TWEET SDÍLET
Digital Lens Optimizer, který je součástí aplikace Canon Digital Photo Professional, dokáže nečekaně dobře opravit vady snímků, za kterými stojí optika objektivů.

Novinkou v chystané další verzi programu Canon Digital Photo Professional (dále DPP), tedy konvertoru formátu RAW, který vyjde spolu s fotoaparátem Canon 5D Mark III, je Digital Lens Optimizer (dále DLO).

Dle slov Canonu jde o „revoluční nástroj, který zvýší rozlišení vašich fotografií. Sérií komplexních matematických funkcí replikuje cestu světelných paprsků optickým systémem. Získaná data využívá k opravě optických vad a ztráty rozlišení způsobeného AA filtrem fotoaparátu za účelem vytvoření snímku blížícího se tomu, jak jej vidí lidské oko.

Přeloženo do normální češtiny: DLO dokáže na základě modelu těla a profilu objektivu opravit optické vady – aberaci, purple fringing (fialové aury kolem silných přepalů), úbytek ostrosti směrem do krajů a ostrost vůbec.

Klepněte pro větší obrázek
Prostředí nové verze Canon Digital Photo Professional

Čekání a dvojnásobná velikost

Na tomto místě se sluší říct, že nejde o nic zas tak revolučního; úpravami na základě profilů objektivů disponuje již DxO Optics Pro 7. Konkrétně umí opravit zkreslení, vinětaci, aberaci, ostrost a tzv. volume anamorphosis, neboli roztažení okrajů u širokoúhlých objektivů. A to vše nejen u RAWů, ale na rozdíl od DPP i u formátu JPEG. Něco málo pak ovládá i Lightroom – zkreslení a vinětaci. Canon by naopak mohl mít výhodu v tom, že lépe zná své fotoaparáty a objektivy, ale jde čistě jen o teoretický předpoklad.

Seznam podporovaných objektivů si prohlédněte na následujícím obrázku. Zatím jich moc není. Dá se ale očekávat, že seznam bude postupně narůstat, ačkoli bych si nevsadil na to, že Canon někdy zahrne i objektivy třetích výrobců.

Klepněte pro větší obrázek
Podporované objektivy, zatím žádná sláva

DLO najdete na poslední čtvrté záložce Lens. Napoprvé je třeba stáhnout profil objektivu. To provedete tlačítkem Update a zaškrtnutím a stažením požadovaného profilu. Velikost stahovaných dat kolísá, profil pro Canon 50/1.4 má 3,7 MB, profil pro Canon 70-200/2.8L IS už 25 MB. V případě, že profil pro váš objektiv není k dispozici, dá to DPP najevo nápisem Lens Data: Not available.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládání Digitel Lens Optimizeru

Vzhledem k náročnosti algoritmu si musíte na náhled po změně počkat pár sekund, což je dost nepříjemné. Bohužel ani není možné regulovat zvlášť třeba odstranění chromatické aberace a zvlášť doostření, všechno je totiž spojené do jednoho posuvníku. Naštěstí se ale zdá, že oprava aberace má daleko strmější náběh než doostření, tudíž při nastavení posuvníku na hodnotu 10 aberace zmizí, ale doostření se ještě neprojeví.

Jak bývá u DPP zvykem, veškeré úpravy se ukládají přímo dovnitř souboru CR2. Nejinak se tomu děje u DLO po kliknutí na tlačítko Save. Zpracování a ukládání trvá na čtyřjádrovém i5-2500K dlouhých 14 sekund. Nepříjemně překvapil nárůst velikosti souboru z 31,6 na 61,6 MB u prvního testovacího RAWu a z 21,8 na 41,5 MB u druhého – tedy zhruba na dvojnásobek.

Testujeme a zkoumáme

Na první ukázce je porovnání stavu před úpravami a po aplikaci DLO na 60 %. Výřez pochází z pravého horního rohu snímku. Rozdíl je ohromný, po aplikaci DLO dokonale zmizela aberace a došlo k zostření fotografie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Až neuvěřitelná změna s 60% nastavením

Šipkami můžete mezi fotografiemi rychle přecházet tam a zpět

Na dalších dvou ukázkách se můžete přesvědčit, že nejde opravdu o plošné doostření, ale že se bere v úvahu kresba objektivu v různých částech obrazu. Jinými slovy obvykle měkčí okraje jsou doostřeny silněji než častěji ostřejší střed.

Záměrně jsem tentokrát účinek přehnal a posuvník nastavil úplně doprava na 100 %. Výsledek je opět výborný, ostrost okrajů se téměř srovnala se středem a pochopitelně zmizela aberace. Pryč je i růžovofialová aura kolem přepáleného odlesku na motokáře. Trochu se mi zdá, že došlo k desaturaci, ale pravděpodobně to takto má být.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Účinnost na středu 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Účinnost na okrajích

Další dvojice ukazuje, jak si DLO poradí s purple fringing – fialovými (fialovo červenými) aurami kolem silných přepalů. Výřez pochází ze středu snímku pořízeného objektivem 50/1.4 s plně otevřenou clonou. S purple fringing si DLO moc neporadilo – slabé načervenalé aury na odlescích vlevo sice zmizely, ale silné fialové okraje na vzduchových filtrech byly nad síly algoritmu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Oprava purple fringing je spíše zklamání

Poslední ukázka porovnává výstup z Canonu DPP s DLO a korekcemi v Lightroom 4. Aby bylo srovnání férové, nastavil jsem posuvník DLO na hodnotu 15, abych dosáhl odstranění aberace a pouze minimálního doostření, neboť Lightroom ekvivalentem doostření podle profilu objektivu nedisponuje. Lightroom 4 má pro odstranění chromatické aberace nově pouze jedno zatržítko, které neumožňuje žádné volby nebo ladění. To se projevilo i na výsledku, kdy Canon DPP s DLO podává mnohem lepší výsledky. Na vzorku z Lightroom je stále vidět fialový nádech – pozůstatek aberace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo je výsledek Digital Lens Optimizeru, vpravo Lightroomu 4

Shrnutí na konec

  • DLO umí opravit či vylepšit aberaci, purple fringing a ostrost
  • Opravy lze aplikovat jen na RAW, aplikace nepodporuje JPG, sRAW ani mRAW
  • Po uložení úpravy naroste velikost souboru na dvojnásobek
  • DLO zatím nepodporuje mnoho objektivů
  • Výpočet DLO je velmi pomalý

Témata článku: Fotografický software, Canon, Příslušenství, Technologie


Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

Oura Ring má novou konkurenci. Tento chytrý prsten vydrží týden na jedno nabití a ani o něm nebudete vědět

** Na světě je dalších chytrý prsten pro Android a iOS ** Na svědomí jej má portál Indiegogo ** Titanový doplněk na prstu ani nepocítíte

Martin Chroust
Chytrý prstenIndiegogoZdraví
Vybrali jsme 26 stavebnic a programovatelných robotů pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

Vybrali jsme 26 stavebnic a programovatelných robotů pro děti a jejich rodiče. Třeba k Vánocům

** Získejte děti pro techniku a programování ** Anebo se sami naučte kódovat a prototypovat ** Vybrali jsme stavebnice a roboty pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek
Stavebnice
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály