Canon CanoScan 9000F: první recenze v ČR!

21. září 2010
TWEET SDÍLET
Nový skener Canon CanoScan 9000F je horkým favoritem v oblasti plochých skenerů s možností snímání filmových pásů. Jaký je?

Do pomyslného souboje plochých skenerů s možností skenovat filmová políčka se připojuje další produkt firmy Canon a dává najevo, že ve své cenové relaci chce přímé konkurenty rozdrtit na celé čáře a ve všech směrech. Jak se to skeneru CanoScan 9000F (ne)podařilo, se dozvíte v tomto testu, ovšem již na začátku můžu čtenářům sdělit sladké tajemství. Na svou cenu (v době vydání testu se pohybovala pod 5000 Kč) naskenuje tento vcelku kompaktní přístroj velmi dobře nejen černobílý či barevný kinofilm, ale i diapozitivy a středoformátové negativy (a samozřejmě jako každý skener i reflexní materiály, kterým ale tento test není věnován).

Canon CanoScan 9000F lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Skener uspokojí jak ty, co si chtějí archivovat sbírku negativů a diáků ležící v krabicích od bot, tak při troše umu a nějakého toho „tunění“ i hračičky, kterým je blízká postprodukce v počítači a následný tisk velkoformátových snímků.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Samozřejmě vše má své pro a proti. Uměleckou fotku do rámu stejně udělá nejlépe klasický zvětšovák, čas strávený digitalizací rozsáhlejší sbírky negativů a pozitivů bychom asi počítali na měsíce. Skenovací proces při kvalitnějších výsledcích je stále příliš pomalý a to i přes to, že CanoScan 9000F používá na osvit bílé LED diody, které mají nulovou zahřívací dobu.

Drobek s velkým potenciálem

CanoScan 9000F je 4,6 kg vážící a přibližně 270 × 480 × 111 mm měřící „krabička“, která se vám vejde pohodlně na pracovní stůl a při delším zahálení ji uklidíte vcelku kamkoliv. Při skenování není skener nijak nepříjemně hlasitý a rozhodně nehřeje tak, jako někteří předchůdci, jimž chyběla technologie studených LED diod. Dobré je vědět, že tento skener zvládne optické rozlišení až 9 600 x 9 600 dpi pro transparentní materiály a to s nastavitelným výstupním rozlišením 25–19 200 dpi. Nutno hned dodat, že pokud si digitalizujete sbírku například středoformátových svitků, tak největší optické rozlišení používat pravděpodobně nebudete, protože jeden takový barevný TIFF s barevnou hloubkou 48 bitů, by vám ve výsledku dal více než 3 GB soubor, se kterým se nejen špatně pracuje, ale hlavně je na skladování poněkud objemný.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Skener disponuje logicky vcelku skromnou HW výbavou. Samozřejmostí je klasický napájecí kabel, s počítačem propojuje skener kabel s rozhraním USB 2.0 a nechybí tři nasazovací rámečky na tři druhy transparentního materiálu. Jednak je to rámeček na 2 x 6 políček 35mm kinofilmu (současně tedy můžeme skenovat 12 políček pozitivu i negativu), dále je to rámeček na 35mm diapozitivy (opět negativ i pozitiv a to v počtu 4 políček) a také rámeček na středoformátový svitek, ve kterém můžeme skenovat proužek formátu 120 max. 6 x 22 cm. Skener bohužel nedisponuje systémem pro fluidní skenování, které ocení především vlastníci již starších a prohnutých filmů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

CanoScan 9000F je z hlediska materiálů vcelku bytelný, nikde nenajdete vůli a víko se otevírá pohodlně. Z hlediska ergonomie nelze asi nic vytknout, manipulace a ovládání je jednoduché, stejně jako vkládání rámečků. Jejich upevnění zajišťují malé zobáčky nahoře a dole a nasazují se jednoduše a rychle. Snad jen vyndávání diapozitivů je lehce nepohodlné. Rámeček je totiž nijak nedrží, pouze udržuje na správném místě na skleněné desce skeneru.

Softwarová výbava v první řadě

Co se týče programového výbavení, tak najdeme v balení krom ovladačů (které je dobré si aktualizovat na stránkách Canonu) i několik více či méně užitečných programů. Jsou jimi jednak nativní nástroje Canonu pro skenování ScanGear a MP Navigator EX, dále oceňovaný nástroj SilverFast SE a dva programy pro správu a především zpracování fotografií, tedy ArcSoft PhotoStudio a Adobe Photoshop Elements. Poslední dva zmiňované ponecháme bez hodnocení (nikterak se netýkají procesu skenování), ovšem především ScanGear a SilverFast SE podrobíme detailnímu prozkoumání, protože právě tyto dva nástroje jsou zásadní pro výslednou podobu našich skenů. A jak se ukáže, Canon udělal v tomto ohledu obrovský skok a nabídl nám téměř perfektní, komplexní a velice schopné skenovací rozhraní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Víko skeneru nese sedm tlačítek, z nichž čtyři slouží pro skenování do PDF, jedno pro kopírování a poslední pro skenování v přímé interakci s poštovním klientem. Dedikovaná tlačítka jsou na jedné straně lákadlem (prostě zmáčknout a ono se to o zbytek postará), ale domníváme se, že pro praktické využití jsou vcelku nepotřebná... Instalaci ovladačů a programů jsme shledali jako bezproblémovou (Adobe Photoshop Elements se instaluje na vyžádání, ostatní automaticky), na druhé straně brožurka s návodem, která je také součástí balení, je až příliš skromná a rozhodně by si zasloužila detailnější popis práce se skenerem.

Z hlediska technologií můžeme CanoScan 9000F pochválit především za dvě věci. Tou první je technologie FARE, která pomocí infračervených paprsků odstraňuje z barevných skenů škrábance a prach (stříbrná emulze černobílých filmů si ovšem s infračervenými paprsky příliš nerozumí a technologie je bohužel nefunkční, ovšem to se týká třeba i dalších technologií, například iSRD od SilverFastu). FARE pracuje v několika stupních a dokáže nejen vyzmizíkovat prach a škrábance, ale také například automaticky obnovit jas, sytost barev, kontrast, odstíny a celkově oživit již vybledlé a znehodnocené negativy i pozitivy. Potud teorie.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

Praxe je taková, že s automatickými úpravami musíme opatrně a musíme si jednotlivé procesy vždy konkrétně vyzkoušet na pár snímcích z téže řady snímků. Testování nám prokázalo, že na některých filmech se technologie FARE výborně osvědčila, jinde nechala na snímcích spousty artefaktů, které nevypadají o nic lépe, než škrábance a prach. Skener je prostě potřeba si osahat, vyzkoušet jednotlivá nastavení a pak je s citem používat, jinak se z výsledných skenů stanou až příliš „vyčištěné“ obrázky. To se týká ovšem nejen FARE, ale i dalších nastavení ať již ve ScanGearu, SilverFastu nebo dalších programech. Abychom dosáhli dobrých výsledků, je potřeba si najít ta správná nastavení.

Z domácí dílny

Druhou technologií hodnou pochvaly, a tentokrát nemalé, je skenovací nástroj od Canonu ScanGear. Tento chytrý a na funkce a možnosti bohatý software je skutečně vynikající a je obrovská škoda, že mu chybí funkce profilování pomocí IT8 terčíků, kterou disponuje například SilverFast a dokáže tak především z barevných negativů dostat velice věrné barvy. Nicméně, abychom byli spravedliví, tovární nastavení barevných profilů skeneru funguje velmi dobře a byť je to magie, do které nelze nahlédnout (zjevně bíle LED diody jsou náchylnější k věrnějšímu podání barev), výsledné barevné skeny ze ScanGearu se originálu podobají vcelku slušně i u tak komplikovaných negativů, jako je Kodachrome. ScanGear je implementován pomocí TWAIN ovladače například do Photoshopu a tak náročnější uživatelé, bažící po více možnostech nastavení, jej mohou využít právě místo jednoduchého MP Navigator EX, který se spíše hodí na skenování reflexních ploch.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost

Je škoda, že podobně jako SilverFast nelze ScanGear ovládat ze samostatně fungujícího rozhraní, nicméně každý grafický program schopný skenovat pomocí TWAIN (tedy například i GIMP) si s ním rozumí. Podstatný faktor ve vašem rozhodování, zda používat ScanGear či opěvovaný SilverFast je, že ScanGear dostáváte přímo se skenerem zdarma s plnou funkčností, kdežto SilverFast najdete přibalen ve verzi SE, která má několik omezení.

Tím nejpodstatnějším je, že skenovat černobíle můžete jen do hloubky 8bitů (ScanGear 16bit) a barevně do 16bitů oproti 48bitům se ScanGearem. Pokud chcete využívat SilverFast v nějaké profesionálnější edici, budete si muset tučně připlatit. Cena ale není dle našeho názoru jedinou nevýhodou SilverFastu, který jsme doposud považovali za nejschopnější skenovací software. Oproti jeho chaotickému a dosti neintuitivnímu ovládacímu rozhraní (a nepřehlednému workflow) je ScanGear zcela jasným vítězem co se týče přehlednosti uživatelského rozhraní. Rozvržení prvků je naprosto logické a intuitivní, ovládání jednotlivých funkcí je promyšlené a uživatele postupně navádí až ke tlačítku „SCAN“, kterým spustíme skenovací proces. ScanGear navíc pracuje ve třech modech, odstupňovaných podle složitosti a nabízí tak přehledné a funkční rozhraní jak pro začínající amatéry, kteří neví o skenovaní skoro nic (Auto Scan Mode, Basic Mode), tak pro ostřílené vlky, kteří si chtějí nastavit vše dopodrobna a pohrát si i s detailními korekcemi (Advanced Mode).

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost

ScanGear má prakticky stejné možnosti nastavení jako SilverFast SE a vše je zcela bezproblémové a funkční (např. kontrast, vyvážení bílé, křivky, možnost nastavení a uložení / načtení profilů, doostření, automatické korekce atd...). Co by se dalo ovšem tomuto nástroji vytknout je prakticky nepoužitelný zoom v tzv. prescanu (vytvoření náhledu před samotným skenováním) , který zdaleka nedostačuje účelu vidět alespoň zhruba to, co si uživatel nastaví v možnostech. Tady SilverFast jednoznačně vede, protože jeho zoomem můžeme prakticky libovolně zvětšovat. Podobně je to s ořezem skenu, který je v SilverFastu ne zrovna „user-friendly“, nicméně máme nad ním plnou kontrolu. Ve ScanGearu můžeme ořezové metody nastavit jen velmi sporadicky a navíc nám tento program občas ořezal fotku zcela nevhodně, což je částečně řešeno častější aktualizací náhledu.

Témata článku: Technika, Testy, Canon, Příslušenství, Skenery, Skenery na Heureka.cz


České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
NÁVOD: Jak zkrátit nepřehledné kontextové nabídky

NÁVOD: Jak zkrátit nepřehledné kontextové nabídky

** Chcete se zbavit balastu z dlouhých kontextových nabídek? ** Možná naopak oceníte možnost přidat některé užitečné položky. ** Máme pro vás tipy od přehledné utilitky až po ruční editaci registrů.

Petr Urban
Windows 11Windows 8Windows 10Software
Další ze sérií Xboxu by měla vyjít v kolekci ve stylu Halo: Master Chief Collection

Další ze sérií Xboxu by měla vyjít v kolekci ve stylu Halo: Master Chief Collection

Remaky a remastery starších her jsou i po letech žhavé téma. Na minulé generaci Microsoft zabodoval s kolekcí Halo a vypadá to, že něco podobného chystá pro další značku.

Martin Nahodil
XboxSpekulace
Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

Jak na plochu Androidu jednoduše přidat zástupce souboru? Pomůže legendární Total Commander

** Nechcete ve složkách neustále hledat pár důležitých souborů? ** Vyneste si je přímo na pohotovostní plochu ** Univerzální řešení neexistuje, pomůže vám však Total Commander

Martin Chroust
Jak...Tipy a trikyAndroid
Samsung neutají ani své nové špičkové tablety. Amazon je s velkým předstihem vystavil na svém webu

Samsung neutají ani své nové špičkové tablety. Amazon je s velkým předstihem vystavil na svém webu

** Samsung na únor chystá novou řadu tabletů Galaxy Tab S8 ** Tentokrát se bude jednat hned o tři novinky ** Všechny poběží na Snapdragonu 8 Gen 1 a nabídnou stylus S Pen

Martin Chroust
StylusTablety
Řada Redmi Note 11 přináší 108Mpx foťák  i rychlé nabíjení do střední třídy

Řada Redmi Note 11 přináší 108Mpx foťák i rychlé nabíjení do střední třídy

Martin Miksa
Čtyřnásobný fotoaparátRychlé dobíjeníSmartphony
Kvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

Kvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

** Vivo X70 Pro+ je špičkový telefon s prvotřídní výbavou i fotoaparátem ** Ten se kromě značky Zeiss může chlubit i gimbalovou stabilizací ** Telefon se u nás bohužel neprodává

Martin Miksa
Čtyřnásobný fotoaparátZeissPreviewVideo
Orbitální rakety a exotické družice vyvíjíme i v Česku. Do SpaceX máme daleko, ale Český vrabec má smělé cíle

Orbitální rakety a exotické družice vyvíjíme i v Česku. Do SpaceX máme daleko, ale Český vrabec má smělé cíle

** OteSpace vyvíjí motor PEPEk a dvoustupňovou raketu ** Suborbitality chtěla postavit balistickou raketu Anubis ** Stratosys chce ovládnout nebe s pseudosatelitem Skyrider

Jakub Čížek
ČeskoRaketa