Canon a Nikon chystají nové plnoformátové bezzrcadlovky

18. července 2019
TWEET SDÍLET

Ačkoli tu s námi nejnovější bezzrcadlovky od dvou největších výrobců fototechniky ještě nejsou ani rok, spekuluje se o dalších modelech, které by měly doplnit aktuální řadu EOS R a Nikon Z.

Oba výrobci také potvrdili, že se vstupem na trh CSC fotoaparátů rozhodně nelámou hůl nad digitálními zrcadlovkami a budou pokračovat v jejich vývoji a výrobě. A podle internetové šuškandy se pak máme na co těšit. Pamatujte však na to, že se jedná pouze o neověřené spekulace, takže všechno může být úplně jinak.

Canon EOS RS

Jak napovídá označení, mělo by se jednat o bezzrcadlovku řady EOS R, která bude osazena snímačem s vysokým rozlišení. Spekuluje se o BSI CMOS modelu s rozlišením minimálně 60 Mpx, čímž by Canon nahradil již starší model EOS 5DS R. Samotný fotoaparát by pak měl být uveden v první polovině roku 2020.

Canon EOS RX

Model s označením RX by podle odhadů měl být vlajkovou lodí bezzrcadlovek EOS R, tedy jakási analogie EOSu 1DX. S uvedením tohoto fotoaparátu (údajně v polovině roku 2020) by tak Canon pokryl všechny uživatelské skupiny od profesionálních fotografů (EOS RX) až po amatéry toužící po levné variantě (EOS RP.

Nikon Z9

U Nikonu se předpokládá uvedení o něco více modelů, konkrétně bezzrcadlovka Z9 by měla být špičkou v portfoliu CSC modelů Nikon. Prezident společnosti navíc nedávno potvrdil, že pracují na bezzrcadlovce, která by byla ekvivalentem top modelu Nikon D5.

Nikon Z8

Dalším ekvivalentem k zrcadlovce by měl být model Z8, který bude alternativou bez zrcátky pro ty, kdo chtějí vysoké rozlišení, podobně jako je tomu o zrcadlovek D8xx. Spekulace hovoří o snímači s rozlišením 60+ Mpx, stabilizaci obrazu a funkci multishot.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon Z5 a Nikon Z3

Aktuálně v nabídce Nikonu chybí bezzrcadlovka určená méně náročným fotografům, jakýsi vstupní model do světa plnoformátových bezzrcadlovek. To by se mělo změnit s příchodem dvojice modelů Z5 a Z3, které budou zajímavé zejména pořizovací cenou a také malými rozměry. Spekulace zde hovoří o zásadním rozdílu v podobě elektronického hledáčku, který by měl mít jen vyšší model Z5, nižší Z3 by pak měl pracovat s microSD kartami

Nikon Z s DX snímačem

V jednom z mnoha rozhovorů naznačili zástupci Nikonu, že společnost pracuje na bezzrcadlovce, která bude osazena menším APS-C (DX) snímačem a zároveň také bajonetem Z. Podle vyjádření společnosti se bude jednat o odpověď na poptávku uživatelů APS-C zrcadlovek, kteří by chtěli mít i bezzrcadlovku s menším snímačem – což by mimo jiné mělo přinést i mnohem menší rozměry.  Na trh by se měla objevit údajně na přelomu let 2019 a 2020.

Nikon D6

Aktuální vlajková loď zrcadlovek Nikon D5 byla představena v roce 2016, takže již dozrál čas na její obnovu. Chystaný Nikon D6 by se měl objevit začátkem roku 2020 ještě před olympijskými hrami.

Klepněte pro větší obrázek

Nedávno se objevily také první odhady technických specifikací. Ty hovoří o stabilizovaném snímači, dvojitém slotu na CFExpress karty, hledáčku se zvětšením 0,78 a 100% pokrytím, novém obrazovém procesoru, vestavěné Wi-Fi, výkonnějším autofokusu a dotykovém displeji s vysokým rozlišením. Mělo by se jednat o čistokrevnou zrcadlovku s několika vlastnostmi podobnými jako u CSC – lepší možnosti záznamu videa či stabilizace v těle aparátu.

Nikon D760

V prvním čtvrtletí roku 2020 bychom se údajně mohli dočkat také nástupce Nikonu D750, který bude vstupním modelem mezi plnoformátové zrcadlovky. Odhadované jsou některé specifikace, mezi něž patří například autofokus s větším množstvím ostřicích bodů (cca 65–70), upravená ergonomie, jako u modelů D500/D810, výrazné zlepšení kvality videa, dva sloty pro paměťové karty nebo lepší výkon ostření ve zhoršených světelných podmínkách.

U modelu D850 se předpokládá nástupce nejdříve v roce 2021 a model D610 údajně pokračovatele mít nebude.

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Canon, Zrcadlovky, Nikon, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy. Tipy pod stromeček

Správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

Petr Březina
Objektivy
Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Nikon oznámil spolupráci se značkami Nissin a Profoto

Petr Březina
Blesky a světlaTechnika
Olympus se mění na OM System

Olympus se mění na OM System

Petr Březina
OM SystemOlympus
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Ohnisková vzdálenost v 8 otázkách

Různé objektivy nám ukazují svět v různé podobě, některé z něj zachytí větší část, některé zase menší část. Fotografové většinou pracují s konkrétním ohniskem, protože zobrazuje svět trošku jinak.

Petr Březina
Technika
6 objektivů, s nimiž můžete fotit i v totální tmě

6 objektivů, s nimiž můžete fotit i v totální tmě

Světelnost je jedním z velmi důležitých parametrů při výběru objektivu. Znáte ty nejsvětelnější kousky, které se v průběhu let objevily na trhu?

Petr Březina
Technika
Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily