Canon a Nikon chystají nové plnoformátové bezzrcadlovky

Canon a Nikon chystají nové plnoformátové bezzrcadlovky

Ačkoli tu s námi nejnovější bezzrcadlovky od dvou největších výrobců fototechniky ještě nejsou ani rok, spekuluje se o dalších modelech, které by měly doplnit aktuální řadu EOS R a Nikon Z.

Oba výrobci také potvrdili, že se vstupem na trh CSC fotoaparátů rozhodně nelámou hůl nad digitálními zrcadlovkami a budou pokračovat v jejich vývoji a výrobě. A podle internetové šuškandy se pak máme na co těšit. Pamatujte však na to, že se jedná pouze o neověřené spekulace, takže všechno může být úplně jinak.

Canon EOS RS

Jak napovídá označení, mělo by se jednat o bezzrcadlovku řady EOS R, která bude osazena snímačem s vysokým rozlišení. Spekuluje se o BSI CMOS modelu s rozlišením minimálně 60 Mpx, čímž by Canon nahradil již starší model EOS 5DS R. Samotný fotoaparát by pak měl být uveden v první polovině roku 2020.

Canon EOS RX

Model s označením RX by podle odhadů měl být vlajkovou lodí bezzrcadlovek EOS R, tedy jakási analogie EOSu 1DX. S uvedením tohoto fotoaparátu (údajně v polovině roku 2020) by tak Canon pokryl všechny uživatelské skupiny od profesionálních fotografů (EOS RX) až po amatéry toužící po levné variantě (EOS RP.

Nikon Z9

U Nikonu se předpokládá uvedení o něco více modelů, konkrétně bezzrcadlovka Z9 by měla být špičkou v portfoliu CSC modelů Nikon. Prezident společnosti navíc nedávno potvrdil, že pracují na bezzrcadlovce, která by byla ekvivalentem top modelu Nikon D5.

Nikon Z8

Dalším ekvivalentem k zrcadlovce by měl být model Z8, který bude alternativou bez zrcátky pro ty, kdo chtějí vysoké rozlišení, podobně jako je tomu o zrcadlovek D8xx. Spekulace hovoří o snímači s rozlišením 60+ Mpx, stabilizaci obrazu a funkci multishot.

Nikon-Z9-camera-image.jpg

Nikon Z5 a Nikon Z3

Aktuálně v nabídce Nikonu chybí bezzrcadlovka určená méně náročným fotografům, jakýsi vstupní model do světa plnoformátových bezzrcadlovek. To by se mělo změnit s příchodem dvojice modelů Z5 a Z3, které budou zajímavé zejména pořizovací cenou a také malými rozměry. Spekulace zde hovoří o zásadním rozdílu v podobě elektronického hledáčku, který by měl mít jen vyšší model Z5, nižší Z3 by pak měl pracovat s microSD kartami

Nikon Z s DX snímačem

V jednom z mnoha rozhovorů naznačili zástupci Nikonu, že společnost pracuje na bezzrcadlovce, která bude osazena menším APS-C (DX) snímačem a zároveň také bajonetem Z. Podle vyjádření společnosti se bude jednat o odpověď na poptávku uživatelů APS-C zrcadlovek, kteří by chtěli mít i bezzrcadlovku s menším snímačem – což by mimo jiné mělo přinést i mnohem menší rozměry.  Na trh by se měla objevit údajně na přelomu let 2019 a 2020.

Nikon D6

Aktuální vlajková loď zrcadlovek Nikon D5 byla představena v roce 2016, takže již dozrál čas na její obnovu. Chystaný Nikon D6 by se měl objevit začátkem roku 2020 ještě před olympijskými hrami.

Nikon-D6-DSLR-image-1.jpg

Nedávno se objevily také první odhady technických specifikací. Ty hovoří o stabilizovaném snímači, dvojitém slotu na CFExpress karty, hledáčku se zvětšením 0,78 a 100% pokrytím, novém obrazovém procesoru, vestavěné Wi-Fi, výkonnějším autofokusu a dotykovém displeji s vysokým rozlišením. Mělo by se jednat o čistokrevnou zrcadlovku s několika vlastnostmi podobnými jako u CSC – lepší možnosti záznamu videa či stabilizace v těle aparátu.

Nikon D760

V prvním čtvrtletí roku 2020 bychom se údajně mohli dočkat také nástupce Nikonu D750, který bude vstupním modelem mezi plnoformátové zrcadlovky. Odhadované jsou některé specifikace, mezi něž patří například autofokus s větším množstvím ostřicích bodů (cca 65–70), upravená ergonomie, jako u modelů D500/D810, výrazné zlepšení kvality videa, dva sloty pro paměťové karty nebo lepší výkon ostření ve zhoršených světelných podmínkách.

U modelu D850 se předpokládá nástupce nejdříve v roce 2021 a model D610 údajně pokračovatele mít nebude.

Určitě si přečtěte

Články odjinud