Canon a Nikon chystají nové plnoformátové bezzrcadlovky

18. července 2019
TWEET SDÍLET

Ačkoli tu s námi nejnovější bezzrcadlovky od dvou největších výrobců fototechniky ještě nejsou ani rok, spekuluje se o dalších modelech, které by měly doplnit aktuální řadu EOS R a Nikon Z.

Oba výrobci také potvrdili, že se vstupem na trh CSC fotoaparátů rozhodně nelámou hůl nad digitálními zrcadlovkami a budou pokračovat v jejich vývoji a výrobě. A podle internetové šuškandy se pak máme na co těšit. Pamatujte však na to, že se jedná pouze o neověřené spekulace, takže všechno může být úplně jinak.

Canon EOS RS

Jak napovídá označení, mělo by se jednat o bezzrcadlovku řady EOS R, která bude osazena snímačem s vysokým rozlišení. Spekuluje se o BSI CMOS modelu s rozlišením minimálně 60 Mpx, čímž by Canon nahradil již starší model EOS 5DS R. Samotný fotoaparát by pak měl být uveden v první polovině roku 2020.

Canon EOS RX

Model s označením RX by podle odhadů měl být vlajkovou lodí bezzrcadlovek EOS R, tedy jakási analogie EOSu 1DX. S uvedením tohoto fotoaparátu (údajně v polovině roku 2020) by tak Canon pokryl všechny uživatelské skupiny od profesionálních fotografů (EOS RX) až po amatéry toužící po levné variantě (EOS RP.

Nikon Z9

U Nikonu se předpokládá uvedení o něco více modelů, konkrétně bezzrcadlovka Z9 by měla být špičkou v portfoliu CSC modelů Nikon. Prezident společnosti navíc nedávno potvrdil, že pracují na bezzrcadlovce, která by byla ekvivalentem top modelu Nikon D5.

Nikon Z8

Dalším ekvivalentem k zrcadlovce by měl být model Z8, který bude alternativou bez zrcátky pro ty, kdo chtějí vysoké rozlišení, podobně jako je tomu o zrcadlovek D8xx. Spekulace hovoří o snímači s rozlišením 60+ Mpx, stabilizaci obrazu a funkci multishot.

Klepněte pro větší obrázek

Nikon Z5 a Nikon Z3

Aktuálně v nabídce Nikonu chybí bezzrcadlovka určená méně náročným fotografům, jakýsi vstupní model do světa plnoformátových bezzrcadlovek. To by se mělo změnit s příchodem dvojice modelů Z5 a Z3, které budou zajímavé zejména pořizovací cenou a také malými rozměry. Spekulace zde hovoří o zásadním rozdílu v podobě elektronického hledáčku, který by měl mít jen vyšší model Z5, nižší Z3 by pak měl pracovat s microSD kartami

Nikon Z s DX snímačem

V jednom z mnoha rozhovorů naznačili zástupci Nikonu, že společnost pracuje na bezzrcadlovce, která bude osazena menším APS-C (DX) snímačem a zároveň také bajonetem Z. Podle vyjádření společnosti se bude jednat o odpověď na poptávku uživatelů APS-C zrcadlovek, kteří by chtěli mít i bezzrcadlovku s menším snímačem – což by mimo jiné mělo přinést i mnohem menší rozměry.  Na trh by se měla objevit údajně na přelomu let 2019 a 2020.

Nikon D6

Aktuální vlajková loď zrcadlovek Nikon D5 byla představena v roce 2016, takže již dozrál čas na její obnovu. Chystaný Nikon D6 by se měl objevit začátkem roku 2020 ještě před olympijskými hrami.

Klepněte pro větší obrázek

Nedávno se objevily také první odhady technických specifikací. Ty hovoří o stabilizovaném snímači, dvojitém slotu na CFExpress karty, hledáčku se zvětšením 0,78 a 100% pokrytím, novém obrazovém procesoru, vestavěné Wi-Fi, výkonnějším autofokusu a dotykovém displeji s vysokým rozlišením. Mělo by se jednat o čistokrevnou zrcadlovku s několika vlastnostmi podobnými jako u CSC – lepší možnosti záznamu videa či stabilizace v těle aparátu.

Nikon D760

V prvním čtvrtletí roku 2020 bychom se údajně mohli dočkat také nástupce Nikonu D750, který bude vstupním modelem mezi plnoformátové zrcadlovky. Odhadované jsou některé specifikace, mezi něž patří například autofokus s větším množstvím ostřicích bodů (cca 65–70), upravená ergonomie, jako u modelů D500/D810, výrazné zlepšení kvality videa, dva sloty pro paměťové karty nebo lepší výkon ostření ve zhoršených světelných podmínkách.

U modelu D850 se předpokládá nástupce nejdříve v roce 2021 a model D610 údajně pokračovatele mít nebude.

Témata článku: Technika, Canon, Bezzrcadlovky, Nikon, Zrcadlovky

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

Fotografie týdne: když je všechno vzhůru nohama

4 Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika