Po spuštění se ocitnete v prostředí fotoaparátu, kde můžete začít ihned pořizovat snímky či natáčet videa. Mezi těmito funkcemi se přepínáte jasně odkazujícími se ikonami v pravém dolním rohu. Oba režimy mají rozdílnou nabídku možností, ač rozvržení prvků po displeji je stejné.
Fotografická stránka aplikace
Ať v tom či onom režimu se na displeji nachází možnost zapnutí/vypnutí přisvětlující diody (vyjma rozložení pro iPad), lze zde zobrazit horizont, který díky gyroskopu reaguje na naklonění vašeho zařízení. Stejná ikona vám zobrazí i zlatý řez. Symbol otočené šipky aktivuje přední kameru a ikona fotoaparátu na padáku pak spouští vyhledávání dalšího zařízení do režimu AirSnap.

Rozhraní při fotografování a při natáčení videozáznamu
Přímo na hledáčku (scéna zobrazovaná displejem) se nachází možnost korekce jasu (Lumy). Stačí jen na posuvníku pohybovat symbolem slunce. Pokud se dotknete displeje mimo nabídku možností, začne vám fotoaparát ostřit. Když prst na jednom místě podržíte déle, ostřící bod si tím uzamknete.

Rozhraní při fotografování na iPadu
U fotografování jsou nabízeny tři možnosti ostření – Macro, Normal, Far. Záleží tak, jestli chcete ostřit nablízko, na střední vzdálenost, nebo na vámi vybraný daleký objekt. Mezi těmito možnostmi si lze ručně volit. Manuálně přesné doostřování nečekejte, aplikaci opravdu jen určujete tuto základní vzdálenost, o zbytek se postará automatika. To je ideálním řešením, máte-li telefon na stativu a nechcete s ním pohnout.

Režimy ostření u fotografování a u videozáznamu
U videa se nacházejí režimy Auto nebo Shift. Název prvního hovoří za vše, u druhého řečeného se vám zobrazí posuvník, kterým si ručně určujete ostřící vzdálenost. Opět se hodí spíše při použití se stativem. Budete-li natáčet z ruky, tak je samotné ovládání posuvníku kostrbaté a záznam je roztřeseným – nehledě na nepoužitelné scény při přeostřování.

Režimy ostření u fotografování a u videozáznamu, jak vám je vysvětlí aplikace
Vedle velkého tlačítka k pořízení fotografie či videozáznamu se nachází symbol ozubeného kola. Ten skrývá další možné režimy záznamů a podrobnější nastavení. U videa se jedná jen o možnost připsání GPS polohy záznamu, volbu jeho kvality (HD, 480p) a zapnutí možnosti pořídit záznam i za pomoci tlačítek ovládání hlasitosti.

Ukázka ostření u videozáznamu
U fotografování je nabídka pestřejší. Aktivací „big buttonu“ se z celého hledáčku stane spoušť. Možnost stabilizace zajistí, že se snímek pořídí, až bude jisté, že nebude roztřesený. Pokud by hrozilo jeho rozmazání, červená barva kolem spouště bude třes signalizovat. Funkce Burst dovolí vyfotit sekvenci snímků. Minimálně jdou navolit tři, maximálně deset, pak až je přítomno nekonečno. Salvu závěrky vypnete opětovným stiskem spouště.

Ukázka nastavení u fotografování a u pořizování videozáznamu
Nachází se zde i časovač, který nabízí pořízení snímku v intervalu mezi pěti až třicet vteřinami. Interval volíte prostým otáčením časovače. Pokud minutku spustíte omylem, opětovným dotekem ji zase deaktivujete. Z těchto uvedených možností nejdou zapnout dvě a více variant naráz. Pokud tedy chcete mít stabilizované sekvenční snímání, budete mít smůlu. Stejně jako u videa i zde můžete přiřadit snímku možnost zapsání GPS polohy, výstupní kvalitu (ve zkratkách H – High, M – Medium, L – Low) a i tady jde zapnout pořízení snímku pomocí tlačítek hlasitosti.
Pokračování 2 / 2
Dálkové ovládání a editace fotografií
Speciální funkce AirSnap
Pokud máte aplikaci Camera Plus nainstalovanou na dvou zařízeních, postačí, aby byly obě přihlášeny do stejné Wi-Fi sítě, či byly od sebe do vzdálenosti deseti metrů v dosahu připojení Bluetooth.
Pak je máte možnost mezi sebou propojit a jedním zařízením ovládat to druhé. Podmínkou však je, aby byl na obou zařízeních nainstalován systém iOS 8.

Jak tuto funkci dokážete využít, záleží jen na vás
Vidíte pak živý náhled scény a všechny ovládací prvky na displeji. Jedno zařízení tak slouží pouze k pořízení snímku a to druhé jej kompletně ovládá. Při slabém připojení je ale znatelná prodleva reakcí ovládaného zařízení, obraz se může sekat a přeskakovat. S kvalitním připojením/propojením ale nebudete mít problému.

Takto probíhá párování mezi zařízeními – první je iPad, druhý iPhone
Editační stránka aplikace
Camera Plus není jen od fotografování, ale zvládá i základní úpravu snímku. Editovat lze jak snímek vyfocený v aplikaci, tak ten načtený z vaší galerie obrázků. K samotné úpravě se dostanete přes náhled snímku vedle tlačítka spouště. Pokud na zvoleném snímku dáte možnost Edit, přesunete se do rozhraní úpravy. Na výběr jsou čtyři základní nabídky, které se dál větví.

Výběr snímku a možnosti editace
Tou první jsou filtry. Moc jich není, a že by byly dvakrát povedené, se také říci zrovna nedá. Naleznete zde obligátní úpravu pomocí HDR a odlesků světla, ale i nevšední purpurovou edici či filtr s všeříkajícím názvem Selfie, který se na selfie paradoxně vůbec nehodí. Dvojím poklepáním na filtr mu můžete ručně určit intenzitu. A to je také jejich jediným plusem.

Výběr filtru a základní úprava
Pod nabídkou Tweek se skrývá editace jasu, kontrastu, saturace, teploty barev, stínů atd. Nejedná se o nic, co by neměla žádná jiná aplikace. Zde je to obsaženo spíše jen z povinnosti, Aplikace VSCO Cam v tomto poslouží o poznání lépe. Následující nabídka Text jasně plní, co slibuje. Nabídne vám 8 fontů, z nichž alespoň čtyři dokáží pracovat s českou diakritikou. Ručně mu můžete určit barvu, rozestupy písmen, jejich velikost i průhlednost. Nabídka Rotate pak již jen snímek zrcadlově otočí, či jej rotuje o devadesát stupňů.

Výběr fontu a editace vloženého textu
Na základní editační obrazovce se nacházejí ještě funkce Pix'd a symbol zámku. Pix'd je jakousi formou automatické úpravy dle algoritmu aplikace. Svou fotografii tak vložíte zcela do její moci. Výsledky jsou tak půl na půl – jednou je snímek opravdu lepším, jednou naopak horším. Pokud se nudíte, vyzkoušejte, třeba se aplikace svou úpravou trefí do vašeho vkusu.

Nabídka Rotate a výzva k přepsání originálu
Pod ikonou zámku se nachází vaše privátní fotogalerie. Můžete do ní kopírovat snímky, přičemž pokud je smažete z galerie obrázků, zde zůstanou. Pro plnohodnotné využití této funkce však musíte podstoupit In-App nákup v hodnotě 0,89 EUR. Pokud si však tento titul zcela bezmezně nezamilujete, je vcelku zbytečné do něho nějakým způsobem ještě investovat. Pokud privátní galerii potřebujete, vyzkoušejte spíše titul Rainbow.

Možnosti sdílení a funkce Pix'd
Camera Plus je zajímavá, rozhodně ale ne nezbytná
Ač systém iOS 8 sám o sobě nabízí široké možnosti sdílení, aplikace se zaměřuje pouze na ty nejdůležitější kanály. Svůj výtvor tak mimo uložení do galerie obrázků (pozor, aplikace přepíše originál) můžete sdílet na Facebook, Twitter, Flickr, Instagram, nebo jej poslat rodině, přátelům a známým skrze zprávu či mail.

Privátní galerie a možnost In-App nákupu
Titul Camera Plus osloví svými variantami ostření a zejména možností propojení mezi dvěma zařízeními, kdy jedno můžete ovládat tím druhým. To je ale tak vše. Jedná se totiž o zcela běžnou aplikaci, která ztrácí dech zejména svými omezenými editačními schopnostmi.
Plusy:
- možnosti ostření
- funkce AirSnap
Mínusy:
- strohá editace snímku
- privátní galerie za příplatek 0,89 EUR
Základní informace:
- Název: Camera Plus: Capture remotely with AirSnap
- Vývojář: Global Delight Technologies Pvt. Ltd
- Velikost: 42 MB
- Cena: 1,79 EUR
- stažení v itunes