26
Fotogalerie

Camera Plus – nejen dálková spoušť a editor fotomobilu

Camera Plus není žádnou novinkou a již toho má hodně za sebou. S iOS 8 se však její funkčnost rozrostla ještě na vyšší úroveň. Co tedy umí? Rozhodně něco víc než jí podobné tituly.

Po spuštění se ocitnete v prostředí fotoaparátu, kde můžete začít ihned pořizovat snímky či natáčet videa. Mezi těmito funkcemi se přepínáte jasně odkazujícími se ikonami v pravém dolním rohu. Oba režimy mají rozdílnou nabídku možností, ač rozvržení prvků po displeji je stejné.

Fotografická stránka aplikace

Ať v tom či onom režimu se na displeji nachází možnost zapnutí/vypnutí přisvětlující diody (vyjma rozložení pro iPad), lze zde zobrazit horizont, který díky gyroskopu reaguje na naklonění vašeho zařízení. Stejná ikona vám zobrazí i zlatý řez. Symbol otočené šipky aktivuje přední kameru a ikona fotoaparátu na padáku pak spouští vyhledávání dalšího zařízení do režimu AirSnap.

1_1 Rozhraní při fotografování a při natáčení videozáznamu .png 1_2 Rozhraní při fotografování a při natáčení videozáznamu .png
Rozhraní při fotografování a při natáčení videozáznamu

Přímo na hledáčku (scéna zobrazovaná displejem) se nachází možnost korekce jasu (Lumy). Stačí jen na posuvníku pohybovat symbolem slunce. Pokud se dotknete displeje mimo nabídku možností, začne vám fotoaparát ostřit. Když prst na jednom místě podržíte déle, ostřící bod si tím uzamknete.

1_3 Rozhraní při fotografování na iPadu.png
Rozhraní při fotografování na iPadu

U fotografování jsou nabízeny tři možnosti ostření – Macro, Normal, Far. Záleží tak, jestli chcete ostřit nablízko, na střední vzdálenost, nebo na vámi vybraný daleký objekt. Mezi těmito možnostmi si lze ručně volit. Manuálně přesné doostřování nečekejte, aplikaci opravdu jen určujete tuto základní vzdálenost, o zbytek se postará automatika. To je ideálním řešením, máte-li telefon na stativu a nechcete s ním pohnout.

2_1 Režimy ostření u fotografování a u videozáznamu.png 2_2 Režimy ostření u fotografování a u videozáznamu.png.png
Režimy ostření u fotografování a u videozáznamu

U videa se nacházejí režimy Auto nebo Shift. Název prvního hovoří za vše, u druhého řečeného se vám zobrazí posuvník, kterým si ručně určujete ostřící vzdálenost. Opět se hodí spíše při použití se stativem. Budete-li natáčet z ruky, tak je samotné ovládání posuvníku kostrbaté a záznam je roztřeseným – nehledě na nepoužitelné scény při přeostřování.

2_3 Režimy ostření u fotografování a u videozáznamu, jak vám je vysvětlí aplikace.png 2_4 Režimy ostření u fotografování a u videozáznamu, jak vám je vysvětlí aplikace.png
Režimy ostření u fotografování a u videozáznamu, jak vám je vysvětlí aplikace

Vedle velkého tlačítka k pořízení fotografie či videozáznamu se nachází symbol ozubeného kola. Ten skrývá další možné režimy záznamů a podrobnější nastavení. U videa se jedná jen o možnost připsání GPS polohy záznamu, volbu jeho kvality (HD, 480p) a zapnutí možnosti pořídit záznam i za pomoci tlačítek ovládání hlasitosti.

3_1 Ukázka ostření u videozáznamu.png 3_2 Ukázka ostření u videozáznamu.png
Ukázka ostření u videozáznamu

U fotografování je nabídka pestřejší. Aktivací „big buttonu“ se z celého hledáčku stane spoušť. Možnost stabilizace zajistí, že se snímek pořídí, až bude jisté, že nebude roztřesený. Pokud by hrozilo jeho rozmazání, červená barva kolem spouště bude třes signalizovat. Funkce Burst dovolí vyfotit sekvenci snímků. Minimálně jdou navolit tři, maximálně deset, pak až je přítomno nekonečno. Salvu závěrky vypnete opětovným stiskem spouště.

4_1 Ukázka nastavení u fotografování a u pořizování videozáznamu.png 4_2 Ukázka nastavení u fotografování a u pořizování videozáznamu.png
Ukázka nastavení u fotografování a u pořizování videozáznamu

Nachází se zde i časovač, který nabízí pořízení snímku v intervalu mezi pěti až třicet vteřinami. Interval volíte prostým otáčením časovače. Pokud minutku spustíte omylem, opětovným dotekem ji zase deaktivujete. Z těchto uvedených možností nejdou zapnout dvě a více variant naráz. Pokud tedy chcete mít stabilizované sekvenční snímání, budete mít smůlu. Stejně jako u videa i zde můžete přiřadit snímku možnost zapsání GPS polohy, výstupní kvalitu (ve zkratkách H – High, M – Medium, L – Low) a i tady jde zapnout pořízení snímku pomocí tlačítek hlasitosti.

Pokračování 2 / 2

Dálkové ovládání a editace fotografií

Speciální funkce AirSnap

Pokud máte aplikaci Camera Plus nainstalovanou na dvou zařízeních, postačí, aby byly obě přihlášeny do stejné Wi-Fi sítě, či byly od sebe do vzdálenosti deseti metrů v dosahu připojení Bluetooth.

Pak je máte možnost mezi sebou propojit a jedním zařízením ovládat to druhé. Podmínkou však je, aby byl na obou zařízeních nainstalován systém iOS 8.

5_1 Jak tuto funkci dokážete využít, záleží jen na vás .png
Jak tuto funkci dokážete využít, záleží jen na vás

Vidíte pak živý náhled scény a všechny ovládací prvky na displeji. Jedno zařízení tak slouží pouze k pořízení snímku a to druhé jej kompletně ovládá. Při slabém připojení je ale znatelná prodleva reakcí ovládaného zařízení, obraz se může sekat a přeskakovat. S kvalitním připojením/propojením ale nebudete mít problému.

6_1 Takto probíhá párování mezi zařízeními.png 6_2 Takto probíhá párování mezi zařízeními.png
Takto probíhá párování mezi zařízeními – první je iPad, druhý iPhone

Editační stránka aplikace

Camera Plus není jen od fotografování, ale zvládá i základní úpravu snímku. Editovat lze jak snímek vyfocený v aplikaci, tak ten načtený z vaší galerie obrázků. K samotné úpravě se dostanete přes náhled snímku vedle tlačítka spouště. Pokud na zvoleném snímku dáte možnost Edit, přesunete se do rozhraní úpravy. Na výběr jsou čtyři základní nabídky, které se dál větví.

7_1 Výběr snímku a možnosti editace.png 7_2 Výběr snímku a možnosti editace.png
Výběr snímku a možnosti editace

Tou první jsou filtry. Moc jich není, a že by byly dvakrát povedené, se také říci zrovna nedá. Naleznete zde obligátní úpravu pomocí HDR a odlesků světla, ale i nevšední purpurovou edici či filtr s všeříkajícím názvem Selfie, který se na selfie paradoxně vůbec nehodí. Dvojím poklepáním na filtr mu můžete ručně určit intenzitu. A to je také jejich jediným plusem.

8_1 Výběr filtru a základní úprava.png 8_2 Výběr filtru a základní úprava.png
Výběr filtru a základní úprava

Pod nabídkou Tweek se skrývá editace jasu, kontrastu, saturace, teploty barev, stínů atd. Nejedná se o nic, co by neměla žádná jiná aplikace. Zde je to obsaženo spíše jen z povinnosti, Aplikace VSCO Cam v tomto poslouží o poznání lépe. Následující nabídka Text jasně plní, co slibuje. Nabídne vám 8 fontů, z nichž alespoň čtyři dokáží pracovat s českou diakritikou. Ručně mu můžete určit barvu, rozestupy písmen, jejich velikost i průhlednost. Nabídka Rotate pak již jen snímek zrcadlově otočí, či jej rotuje o devadesát stupňů.

9_1 Výběr fontu a editace vloženého textu.png 9_2 Výběr fontu a editace vloženého  textu.png
Výběr fontu a editace vloženého textu

Na základní editační obrazovce se nacházejí ještě funkce Pix'd a symbol zámku. Pix'd je jakousi formou automatické úpravy dle algoritmu aplikace. Svou fotografii tak vložíte zcela do její moci. Výsledky jsou tak půl na půl – jednou je snímek opravdu lepším, jednou naopak horším. Pokud se nudíte, vyzkoušejte, třeba se aplikace svou úpravou trefí do vašeho vkusu.

10_1 Nabídka Rotate a výzva k přepsání originálu.png 10_2 Nabídka Rotate a výzva k přepsání originálu.png
Nabídka Rotate a výzva k přepsání originálu

Pod ikonou zámku se nachází vaše privátní fotogalerie. Můžete do ní kopírovat snímky, přičemž pokud je smažete z galerie obrázků, zde zůstanou. Pro plnohodnotné využití této funkce však musíte podstoupit In-App nákup v hodnotě 0,89 EUR. Pokud si však tento titul zcela bezmezně nezamilujete, je vcelku zbytečné do něho nějakým způsobem ještě investovat. Pokud privátní galerii potřebujete, vyzkoušejte spíše titul Rainbow.

11_1 Možnosti sdílení a funkce Pix'd.png 11_2 Možnosti sdílení a funkce Pix'd.png
Možnosti sdílení a funkce Pix'd

Camera Plus je zajímavá, rozhodně ale ne nezbytná

Ač systém iOS 8 sám o sobě nabízí široké možnosti sdílení, aplikace se zaměřuje pouze na ty nejdůležitější kanály. Svůj výtvor tak mimo uložení do galerie obrázků (pozor, aplikace přepíše originál) můžete sdílet na Facebook, Twitter, Flickr, Instagram, nebo jej poslat rodině, přátelům a známým skrze zprávu či mail.

12_1 Privátní galerie a možnost In-App nákupu.png 12_2 Privátní galerie a možnost In-App nákupu.png
Privátní galerie a možnost In-App nákupu

Titul Camera Plus osloví svými variantami ostření a zejména možností propojení mezi dvěma zařízeními, kdy jedno můžete ovládat tím druhým. To je ale tak vše. Jedná se totiž o zcela běžnou aplikaci, která ztrácí dech zejména svými omezenými editačními schopnostmi.

Plusy:

  • možnosti ostření
  • funkce AirSnap

Mínusy:

  • strohá editace snímku
  • privátní galerie za příplatek 0,89 EUR

Základní informace:

  • Název: Camera Plus: Capture remotely with AirSnap
  • Vývojář: Global Delight Technologies Pvt. Ltd
  • Velikost: 42 MB
  • Cena: 1,79 EUR
  • stažení v itunes

Určitě si přečtěte

Články odjinud