Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

11. června 2018
TWEET SDÍLET
Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Od pokračování člověk očekává něco nového, pokrokového, co přece jen i vypadá trochu jinak, možná lépe. Vývojáři stojící za titulem Camera+ si ale asi řekli, proč měnit něco, co funguje? Inu, ono to funguje, ale v dnešní době už to žádné terno rozhodně není.

Abyste tomu rozuměli. Původní titul nebyl vůbec špatný. Poskytoval ruční fotografický režim, vlastní galerii a bohaté možnosti editace. Bohaté ale berte s rezervou. Bohaté byly tehdy, oni totiž i tehdy, tak nějak před pěti lety, zamrzly. Minimálně co se alespoň veškerých filtrů a rámečků týče.

Problém nové verze je pak v tom, že prakticky jen kopíruje originál a přidává minimum věcí navíc. Je to rozhodně škoda, protože potenciál by aplikace měla. Takhle z vás jen vývojáři vytáhnou dalších 79 Kč za něco, co nabízí ostatní zdarma, nebo za stejné peníze, ale ještě lépe.

Slow Shutter a nic moc víc

Fotografický režim vyniká zejména možností ručního vstupu. Nastavíte si jak ISO, tak čas, vyvážení bílé, stejně jako expozici či samozřejmě můžete i manuálně ostřit. To ale šlo i u předchůdce a stejnou možnost nabízí většina fotografických aplikací. Druhé vydání titulu tedy přináší jen novinku v podobě režimu Slow Shutter a možnosti pořizování snímků do souboru RAW – a jeho editaci pomocí křivek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo rozhraní fotoaparátu v původním titulu, vpravo v aplikaci Camera+ 2.

Původní titul poskytoval i vlastní galerii. I tu si novinka ponechává. Jen s ní pracuje trochu lépe. Zde tedy alespoň nějaký posun k lepšímu je. Snímky z vašich Fotek už nemusíte pokaždé importovat, protože je lze editovat přímo. Jestliže ale chcete, samozřejmě si můžete přímo v aplikaci libovolnou galerii nově vytvořit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Galerie neboli Lightbox v titulu Camera+ vlevo a Camera+ 2 vpravo

Editace bez vize

Jestli měl být v nové verzi někde patrný redesign, mělo to být zde. Vše ale vypadá naprosto stejně, jen byly mírně pozměněny ikony. Je to smutné, ale je to tak. O to smutnější pak je fakt, že prakticky nic nepřibylo ani zde. Editace je stále rozdělena na pět záložek. První poskytne scénické režimy, druhá možnosti ořezu, třetí, pojmenovaná The Lab pak základní úpravu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka editace scénického režimu a ta v laboratoři.

V ní přibyla editace pojmenovaná Portrait. Pokud totiž v aplikaci Camera+ 2 pořídíte snímek s režimem Portrét, zde mu pak můžete určit míru rozostření pozadí. Když ale importujete snímek ze svých Fotek, moc s ním nenaděláte. Upravíte si zde i RAWy, ty předchozí verze neuměla ani pořizovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo rámečky v aplikaci Camera+ a vpravo v jeho nástupci s pořadovým číslem 2.

Filtry a rámečky nedoznaly žádných razantních změn. Pořád jsou stejně kýčovité, přehnané a naprosto nepoužitelné. Výjimka se najde (jedna), ta ale nic nezachrání. Tyto sady tak vypadají, jak z doby dávno minulé, kde také měly být zapomenuty. Vývojáři asi byli po celá ta léta zalezlí někde v jeskyni a nesledovali žádné trendy…

Jen aktualizace by stačila

Mohla to být užitečná a přínosná aktualizace, která by prodloužila život jedné, kdysi oblíbené, aplikaci. Takhle se jen jedná o žití z nostalgie. Stará aplikace už byla z App Storu odstraněna a novou přitom nemá příliš smysl kupovat. Sáhněte tak po jiné, výběr je veliký.

Plusy:

 • Editace RAW souborů
 • Editace portrétových snímků
 • Vylepšená galerie

Mínusy:

 • Neumí natáčet video
 • Nulový redesign
 • Hrozné a pořád ty stejné filtry
 • Děsné a pořád ty stejné rámečky
 • Minimum novinek

Základní informace:

 • Název: Camera+ 2
 • Vývojář: LateNiteSoft S.L.
 • Velikost: 75,8 MB
 • Cena: 79 Kč
 • Web: camera.plus
 • Stažení: App Store

Témata článku: Fotografický software, Testy, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, iOS, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola