Camera+ 2 je již dostupná, vyplatí se do ní investovat?

11. června 2018
TWEET SDÍLET
Když vývojáři oblíbené mobilní fotografické aplikace oznámili, že chystají nástupce v podobě titulu Camera+ 2, byl to důvod k radosti. Ve finále to ale bohužel taková sláva není.

Od pokračování člověk očekává něco nového, pokrokového, co přece jen i vypadá trochu jinak, možná lépe. Vývojáři stojící za titulem Camera+ si ale asi řekli, proč měnit něco, co funguje? Inu, ono to funguje, ale v dnešní době už to žádné terno rozhodně není.

Abyste tomu rozuměli. Původní titul nebyl vůbec špatný. Poskytoval ruční fotografický režim, vlastní galerii a bohaté možnosti editace. Bohaté ale berte s rezervou. Bohaté byly tehdy, oni totiž i tehdy, tak nějak před pěti lety, zamrzly. Minimálně co se alespoň veškerých filtrů a rámečků týče.

Zapomeňte na Camera+, přichází nástupce v podobě titulu Camera+ 2

Zapomeňte na Camera+, přichází nástupce v podobě titulu Camera+ 2

Camera+ byla jednou z nejstarších fotografických aplikací, kterou jste si mohli na své iPhony nainstalovat. V App Store ji už nenajdete, nahradil jí titul Camera+ 2.

Problém nové verze je pak v tom, že prakticky jen kopíruje originál a přidává minimum věcí navíc. Je to rozhodně škoda, protože potenciál by aplikace měla. Takhle z vás jen vývojáři vytáhnou dalších 79 Kč za něco, co nabízí ostatní zdarma, nebo za stejné peníze, ale ještě lépe.

Slow Shutter a nic moc víc

Fotografický režim vyniká zejména možností ručního vstupu. Nastavíte si jak ISO, tak čas, vyvážení bílé, stejně jako expozici či samozřejmě můžete i manuálně ostřit. To ale šlo i u předchůdce a stejnou možnost nabízí většina fotografických aplikací. Druhé vydání titulu tedy přináší jen novinku v podobě režimu Slow Shutter a možnosti pořizování snímků do souboru RAW – a jeho editaci pomocí křivek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo rozhraní fotoaparátu v původním titulu, vpravo v aplikaci Camera+ 2.

Původní titul poskytoval i vlastní galerii. I tu si novinka ponechává. Jen s ní pracuje trochu lépe. Zde tedy alespoň nějaký posun k lepšímu je. Snímky z vašich Fotek už nemusíte pokaždé importovat, protože je lze editovat přímo. Jestliže ale chcete, samozřejmě si můžete přímo v aplikaci libovolnou galerii nově vytvořit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Galerie neboli Lightbox v titulu Camera+ vlevo a Camera+ 2 vpravo

Editace bez vize

Jestli měl být v nové verzi někde patrný redesign, mělo to být zde. Vše ale vypadá naprosto stejně, jen byly mírně pozměněny ikony. Je to smutné, ale je to tak. O to smutnější pak je fakt, že prakticky nic nepřibylo ani zde. Editace je stále rozdělena na pět záložek. První poskytne scénické režimy, druhá možnosti ořezu, třetí, pojmenovaná The Lab pak základní úpravu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nabídka editace scénického režimu a ta v laboratoři.

V ní přibyla editace pojmenovaná Portrait. Pokud totiž v aplikaci Camera+ 2 pořídíte snímek s režimem Portrét, zde mu pak můžete určit míru rozostření pozadí. Když ale importujete snímek ze svých Fotek, moc s ním nenaděláte. Upravíte si zde i RAWy, ty předchozí verze neuměla ani pořizovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vlevo rámečky v aplikaci Camera+ a vpravo v jeho nástupci s pořadovým číslem 2.

Filtry a rámečky nedoznaly žádných razantních změn. Pořád jsou stejně kýčovité, přehnané a naprosto nepoužitelné. Výjimka se najde (jedna), ta ale nic nezachrání. Tyto sady tak vypadají, jak z doby dávno minulé, kde také měly být zapomenuty. Vývojáři asi byli po celá ta léta zalezlí někde v jeskyni a nesledovali žádné trendy…

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Smartphone Photography 101 vám pomůže zlepšit váš fotografický um

Nezáleží na tom, kolik lidí už fotografuje mobilními telefony a kolik snímků už tak vyfotili. Stále najdete větší množství těch horších, než těch lepších. I pro ně je připraveno několik rad, které by ji mohly pomoci zlepšit se.

Jen aktualizace by stačila

Mohla to být užitečná a přínosná aktualizace, která by prodloužila život jedné, kdysi oblíbené, aplikaci. Takhle se jen jedná o žití z nostalgie. Stará aplikace už byla z App Storu odstraněna a novou přitom nemá příliš smysl kupovat. Sáhněte tak po jiné, výběr je veliký.

Plusy:

 • Editace RAW souborů
 • Editace portrétových snímků
 • Vylepšená galerie

Mínusy:

 • Neumí natáčet video
 • Nulový redesign
 • Hrozné a pořád ty stejné filtry
 • Děsné a pořád ty stejné rámečky
 • Minimum novinek

Základní informace:

 • Název: Camera+ 2
 • Vývojář: LateNiteSoft S.L.
 • Velikost: 75,8 MB
 • Cena: 79 Kč
 • Web: camera.plus
 • Stažení: App Store

Témata článku: Testy, Software, Fotomobily, Fotoaplikace, iOS

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

52 Adam Kos

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

Fujifilm X-T30: Výkon ve stylovém kompaktním těle [test]

V dnešním testu se zaměříme na třetí generaci pokročilých APS-C bezzrcadlovek Fujifilmu. Model X-T30 sdílí podstatné vlastnosti s vlajkovou lodí systému Fujifilmem X-T3. Co vše fotoaparát zvládne a k čemu se hodí?

12 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

28 Petr Březina