Bývalý šéf Olympusu vydává knihu: málem mě to stálo život

Bývalý šéf Olympusu vydává knihu: málem mě to stálo život

V těchto dnech vychází kniha od bývalého šéfa Olympusu, která mapuje celý skandál kolem finančních podvodů společnosti.

Když před rokem vyplynuly na povrch podezřelé transakce firmy Olympus, nechal tehdejší šéf vše řádně prošetřit. Za odhalení jednoho z největších podvodů s cennými papíry byl správní radou vyhozen a musel se bát i o svůj život.

Připomeňme si, že před více než rokem neznámý udavač poskytl japonské policii tip na podezřelé transakce uvnitř firmy. Tehdejší šéf Michael Woodford, který dělal svou práci vždy poctivě, nechal vše prošetřit a odhalil řadu finančních podvodů sahajících až do 80. let a čítajících dohromady sumu 1,3 miliardy USD (asi 23,7 miliard Kč). Akcie firmy spadly v momentě na pětinu. Sám se také neobešel bez následků, za obvinění správní rady z nekalostí dostal ihned vyhazov.

woodford.web.jpg 
Michael Woodford, zdroj: Amateur Photographer

Britský magazín Amateur Photographer nyní publikoval rozhovor, ve kterém Woodford prozrazuje řadu věcí okolo tohoto obrovského skandálu. Zmiňuje se například o tom, že po opuštění společnosti odletěl prvním letadlem z Tokia do svého bytu v Londýně. Měl strach z japonské mafie. A oprávněný. Později přinesl japonský finanční magazín Facta informace o tom, že byla mafie velice pravděpodobně na jeho stopě. Do svého Londýnského bytu si pořídil bezpečnostní dveře a britská policie byla připravena kdykoliv zasáhnout, bylo-li by to třeba.

Spolu s manželkou poté prožívali silný emociální stres, chvíli to dokonce vypadalo na rozvod, ale nakonec se jim podařilo manželství zachránit. „Díky lásce a společně prožitým chvílím se nám tuto krizi podařilo zažehnat,“ říká Woodford. Poté co vše víceméně utichlo, začal s psaním knihy o svých zkušenostech.

obal-knihy.jpg
Kniha Michaela Woodforda, zdroj: Amazon

Nese název „Exposure: Inside the Olympus Scandal: How I Went from CEO to Whistleblower“, volně přeloženo „Odhalení: Do hloubky skandálu Olympus: Jak jsem se stal udavačem“. Kniha obdržela řadu pozitivních hodnocení a vychází právě v těchto dnech. Údajně se plánuje také natočení filmu.Knihu můžete koupit na Amazonu.

V rozhovoru dále poskytuje své názory na japonskou společnost a ekonomiku. Údajně se sice dělá největší rámus okolo problémů se státními rozpočty v zemích Evropské unie, avšak Japonsko má ještě větší problémy. A podobně jako zakrývala své ztráty firma Olympus, to může dělat i řada dalších firem. Krom toho se nikdy nepodaří všechny podvody odhalit, ani v kauze Olympus ne. Třešničkou na dortu je poté nedávná rezignace ministra spravedlnosti, Keishu Tanaka, jež byl obviněn ze zapojení do organizovaného zločinu.

Celý rozhovor naleznete v angličtině na stránkách Amateur Photographer. Rozhodně jej doporučuji, jedná se o zajímavé čtení.

Určitě si přečtěte

Články odjinud