Budiž světlo! Otestovali jsme čtyři stálá videosvětla Nanlite

12. května 2021
TWEET SDÍLET

Přejeme si dobré světlo, ale každý ho potřebuje pro svůj záměr trochu jiné. Výrobci se předhánějí, kdo ho umí udělat nejvíc, nejlehčí nebo nejbarevnější ale strohé údaje o výkonu neřeknou mnoho o tom, jak se s takovým světlem bude nakonec pracovat a jak půjde přizpůsobit záměru, pro který ho potřebuje fotograf využít.

Dlouho jsem světla tak trochu přehlížel, asi jsem chtěl ušetřit, takže jsem kupoval levné žárovky, nejlevnější led panely a neznámé záblesky apod. Při pravidelnější práci na různých místech mi najednou začal scházet nejen výkon, kvalita světla, možnosti nastavení a přizpůsobení okolnímu světlu, použitelnost na video apod…

Šetřit se úplně nevyplatí, protože světlo je opravdu základ. A podle diskuzí s kamarády nejsem jediný, kdo na světlech šetřil. Dnes už je světelných pomocníků na trhu mnohem víc, a především díky LED technologii toho umí o dost více než ještě před pár lety.

Využil jsem proto příležitost vyzkoušet a pořídit celkem 4 odlišné trvalé světelné zdroje značky Nanlite, které mají potenciál vyřešit většinu nejběžnějších situací. Dnes si představíme 4 světla, kdy umí každé něco jiného a přitom jsou to všechno úsporná a skladná LED světla.

Konkrétně malý kapesní panel LitoLite 5C RGBWW, dále přenosná a variabilní Forza 60B, výkonnější trvalé světlo FS-200 a velký MixPanel 150. Každé z těch světel totiž disponuje ve své kategorii velice zajímavými parametry a velkou užitnou hodnotou.


Nanlite LitoLite 5C RGBWW

Nejmenší LED panel od firmy Nanlite dorazil v šikovném polstrovaném pouzdru s praktickou karabinou a dvěma kapsami pro světlo i příslušenství. Díky malým rozměrům jde pouzdro snadno připnout ke kalhotám nebo k jiné brašně, ani o něm nebudete moc vědět.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř pouzdra je také nabíjecí USB-C kabel, silikonový difuzní návlek a šroubení na upnutí světla na stativ nebo do sáněk fotoaparátu – to se hodí. Všechno působí kvalitním zpracováním. Světlo samotné pak hlavně lehounce. Použité vnější plasty společně s karbonovou zadní stěnou neubírají na odolnosti, a přitom váží jen 140 g, takže parametry tlustějšího telefonu ani nejsou cítit v ruce. Balení obsahuje také návod v angličtině s mnoha obrázky nastavení, které asi pochopí i dítě.

Přední stranu světla vyplňují diody rozmístěné v rastru 10×5 zakryté plastem, takže jsou chráněné před bezprostředním dotekem a ani se moc nezahřívají. Zadní strana osazena malým dobře čitelným displejem. Pod zadním panelem se také nachází magnet, který umožňuje připevnění ke kovovým materiálům. Chce to ale najít větší kus kovu, na kterém se hladké tělo udrží. Na všech čtyřech obvodových stranách je žebrování pro lepší pasivní chlazení a v něm je nahoře USB konektor a vlevo ještě ovládací tlačítka.

Po dlouhém stlačení hlavního tlačítka se rozsvítí displej a během pár vteřin nabídne možnost zvolit prakticky ze tří hlavních režimů – CCT, HSI a efekty. Všechny režimy umožňují nastavení intenzity světla (DIM) od 0 do 100 % a přechod po 1 % působí plynule. Hlavní vypínací tlačítko funguje kromě dlouhého stisku také krátkým stisknutím k rychlému vypnutí pouze samotných diod, abyste šetřili baterii např. během nastavení nebo když chcete udělat kratší pauzu.

Jedná se o RGB světlo s pěknými hodnotami CRI 95 a TLCI 97 věrnosti barev. Režim CCT umožňuje nastavit barvu světla v Kelvinech a barevnou odchylku k zelené a růžové (G/M). V režimu HSI je pak kromě výkonu možné nastavit konkrétní barevný odstín od 1 do 360 (HUE) a saturaci 0–100.

Efektů umí Litolite 5C dohromady 16 a všechny jsou nastavitelné intenzitou i barevností nebo frekvencí opakování, takže mohou dobře posloužit i do videa. Konkrétně jsou to efekty cct loop, intensity loop, cct flash, hue flash, cct pulse, hue pulse, storm, police car, tv, paparazzi, candle/fire, disco, bad bulb, firework, explosion, welding.

Technické parametry Litolite 5C

  • Barevná teplota: 2700 K – 7500 K
  • CRI / TLCI: 95 / 97
  • Světelný výkon: 581 lux na 1m
  • Rozměry: 108 × 60 × 22 mm
  • Hmotnost: 140 g
  • Zabudovaná baterie: 3,7 V / 2400 mAh
  • Kompletní technické parametry najdete zde
  • Cena: 2 490 Kč

USB-C konektor slouží jak pro nabíjení integrované baterie i tak i pro napájení za provozu. Baterie udrží světlo v provozu na maximální výkon cca 1,5 hodiny. Na menší výkon mnohem déle. Zamrzí ale, že číselná informace o výdrži v horním rohu displeje je pouze teoretická jako s plně nabitou baterií a nezohledňuje vůbec reálný stav baterie, takže i když máte téměř vybitou baterii, stále ukazuje třeba více než hodinovou výdrž.

Vedle toho symbol skutečného stavu baterie funguje asi jen ve čtyřech polohách, které se mění neplynule, takže skutečná výdrž baterie se špatně předvídá, ale více než hodina s plně nabitou baterií je celkem jistota. Přitom ani po hodině používání na plný výkon bych neřekl, že je světlo víc než jen mírně teplejší, takže zahřívání nebude problém.

Přiložený silikonový difuzor se nasazuje ztuha, ale sedí pak pevně. Při zapojení USB kabelu nebo upnutí do stativu se musí difuzor trochu předsunout. Hodil by se tu malý výřez, ale to je maličkost. Po nasazení difuzoru se trochu zlepší rozptyl světla a pochopitelně současně ubyde i celkový výkon. U tak malého světelného zdroje difuzor moc velký rozdíl neudělá, ale pokud už z nějakého důvodu musíte mít světlo blízko nebo přímo na fotoaparátu, tak je s ním rozptyl světla jemnější.

Hodnocení

Až na pár výhrad, jako zmíněný údaj o výdrži, považuji Nanlite Litolite 5C za velice šikovné světlo, které sice nenahradí velký zdroj, současně ale nebude zavazet v žádné brašně a může pomoct v nouzi nasvítit malou scénu, dokreslit konturu, vykrýt někde stín, vypíchnout barevně jeden bod nebo přidat nějaký živější efekt do videozáběru.

Přitom mimoděk poslouží i jako pořádná baterka na cestách. Hlavně možnosti nastavení a vytvoření jakkoli barevného světla považuji za absolutně nejzábavnější vlastnost. Řekl bych, že je to jeden z nejpraktičtějších doplňků k fotoaparátu vůbec a klidně by mohl být stejně samozřejmou součástí fotobrašny jako objektiv, protože nezabere moc místa a nabízí velkou míru kreativity.

Plusy

  • hmotnost a velikost
  • pouzdro
  • možnosti nastavení
  • výdrž baterie a přímé napájení

Minusy

  • nepřesné info o stavu baterie
8/10
Hodnocení

Témata článku: Technika, Testy, Blesky a světla, Nanlite