Bratříček Dimage E500 (první pohled)

Bratříček Dimage E500 (první pohled)

Ve stejný den, kdy Konica Minolta vydala tiskovou zprávu o Dimage X60, vyšlo také oznámení o uvedení bratrského fotoparátu Dimage E500. Jedná se o cenově výhodnou alternativu k Dimage X60, pojďme se se podívat, co vše přístroj umí a co dokáže nabídnout.

Dimage X60 jsme už prezentovali v sekcích První pohled a První foto a dnes konečně došla řada i na doposud částečně opomíjený model E500. Ve stručnosti a jednou větou by se dalo říct, že Dimage X60 je jenom stylovější, extravagantnější a dražší varianta. Ne nutně to ale musí znamenat, že E500 je špatný fotoaparát, za cenu o 4000 Kč nižší rozhodně nabízí dostatek funkcí i pro náročnější uživatele.

Jednoduchost jako styl

Oproti Dimage X60 chybí E500 dojem ladnosti a vyzývavé elegance, rozměry 91 × 61 × 27 mm nejsou dnes v kategorii kompaktů ničím výjimečným. Na druhou stranu E500 se sama o sobě srovnání s konkurenčními produkty bát nemusí, možná neobsadí první příčky, poslední však určitě také nezůstane.  Na přední straně pruh krytky nahradilo kolo výsuvného objektivu s trojnásobným zoomem. Optický hledáček byste na obou přístrojích hledali marně, místo něj je k dispozici 2" displej se 130 000 pixely. Dimage X60 má displej ještě o půl palce větší. Na vrchní straně přítroje má E500 umístěna kruhový volič, který slouží, stejně jako u většiny přístrojů, k přepínání mezi expozičními a scénickými režimy. Rozvržení ovládacích prvků na zadní straně fotoaparátu je ergonomické, takže pro různá nastavení nebudete mít nikdy daleko. Systém ovládání je intuitivní a pro jistotu doplněn ikonkami jednotlivých funkcí pro lepší orientaci.

Šedá eminence nebo jen šedá?

Při bližším pohledu na technická specifika udávaná výrobcem zjistíme, že E500 je vybavena pětimegovým snímačem o velikosti 1/2,5 palce, jehož citlivost je stavitelná mezi 50-200 ISO. Expoziční časy uzávěrky jsou 1/2000-1 sekunda, při výběru režimu Noční scéna je nejdelší čas 2 sekundy. Největší rozdíl je ve zvolené optice obou fotoaparátů. Objektiv Dimage X60 tvoří 11 elementů v 9 skupinách, ohnisková vzdálenost je 38 -114 mm v přepočtu pro 35mm kinofilm a světelnost se opohybuje v rozmezí f:3,3 až f:4,0. Při konstrukci objektivu X60 byla použita technologie s lomenou optickou dráhou, takže oproti E500 je skryt v těle přístroje. Optický systém E500 se skládá ze 6 elementů v 5 skupinách, ohnisková vzdálenost 32-96 mm v přepočtu pro 35mm kinofilm a světelnost f:2,8 až f:4,8. Zaostřovat můžete od vzdálenosti 0,5 m, při režimu Makro už od vzdálenosti 6 centimetrů. Maximální rozlišení snímků je 2560 × 1920 pixelů. Vyvážení bílé barvy můžete buď ponechat na automatice fotoaparátu, nebo si můžete vybrat jeden z pěti předdefinovaných režimů. Vestavěný blesk má dosvit do 2,4 metrů a 4 varianty nastavení.

Buďte kreativní

Mezi další charakteristiky fotoaparátu patří digitální kreativní programy Programová expozice, Portrét, Krajina, Sport a Noční scéna, přepínat můžete i mezi barevnými režimy: Barevný, Černobílý, Sépie.  Nafocené snímky můžete ukládat do vniřní paměti o velikosti 12 MB, která spíše slouží jako záloha než jako plnohodnotné záznamové médium. Doporučenou alternativou jsou samozřejmě paměťové karty, E500 podporuje karty typu Secure Digital a to až do kapacity 512 MB. Budete-li chtít natočit video například z rodinné oslavy, pak se budete muset spokojit s maximálním rozlišením 320 x 200 pixelů snímané rychlostí 20 snímků za sekundu, doprovázené monofonním zvukem. Délka videozáznamu je limitovaná pouze kapacitou karty a stavem nabití baterií, prohlédnout si jej můžete rovnou v televizi přes NTSC/PAL výstup. Mezi dnes už standardní doplňky patří podpora technologie PictBridge umožňující tisk fotografií přímo z fotoaparátu. Příjemným bonusem je funkce dálkové kamery a možnost pořízení zvukového záznamu. Napájení přístroje obstarávají dvě AA baterie, komfort Lithiové baterie s vlastní nabíječkou zůstal vyhrazen pouze pro Dimage X60.

Pokud hledáte cenově dostupný a jednoduše ovladatelný digitální fotoaparát vybavený dostatečným množství doplňkových funkcí, potom zkuste popřemýšlet, jestli nehledáte zrovna Dimage E500. Za necelých 5500 Kč je poměr cena/výkon v tomto případě příznivý.

Určitě si přečtěte

Články odjinud