Bramborou roku je v soutěži Potato Photographer of the Year snímek Fish & Chips

5. září 2021
TWEET SDÍLET

Druhý ročník soutěže, která byla částečně inspirována fotografií brambory (Brambor #345 (2010)) pořízenou uznávaným fotografem Kevinem Aboschem, a která se v roce 2016 prodala za 1 milion dolarů, zná své vítěze. Bramborou roku se tak stal poměrně znepokojivý snímek pojmenovaný dle oblíbeného britského pokrmu Fish & Chips.

Členka poroty a fotografka Amy D'Agorne o něm řekla: „Na této práci je něco mimořádně nádherného a zároveň podivného. Sloučení zeleniny a živočichů vytváří zvláštní portrét každodenního jídla, které konzumujeme. Skutečnost, že snímek byl pořízen na polaroidový fotoaparát pouze s baterkou jako příslušenstvím, je velkou zásluhou fotografovo schopností.“

V porotě pak sedí i např. Martin Parr, jeden z nejznámějších dokumentárních fotografů své generace, který vydal více než 100 vlastních knih a je členem agentury Magnum Photos, nebo Nigel Atherton, redaktor nejstaršího časopisu o fotografii Amateur Photographer vydávaného od roku 1884.

Vítěz, kterým se stal William Ropp, si za svůj oceněný snímek odnesl Fujifilm X-T200 a předplatné fotografických služeb. Ocenění byli i další vybraní fotografové.

Veškerý finanční výtěžek ze soutěže pak jde na pomoc síti potravinových bank ve Velké Británii Trussell Trust, která zajišťuje potraviny lidem v nouzi. Na nejlepší snímky soutěže se můžete podívat v galerii, více o soutěži se dozvíte na webových stránkách.

Témata článku: Kultura, Soutěže, Fotografové