Fotomobily letos slaví desáté narozeniny a za tu dobu se z nich stal fenomén. Vždyť přes 27 % všech fotografií, které vznikly v roce 2011, pořídily chytré mobilní telefony. Už jsme si zvykli na to, že mobilní telefon umí fotit.
A tak nepřekvapí, že se kolem fotomobilů rozvinul i slušný byznys. Výrobci se každou chvíli chlubí, jaké další příslušenství po usnadnění či vylepšení pořizování fotografií a natáčení videa se jim povedlo vymyslet. A králem mezi nejvíce vylepšovanými fotomobily je Apple iPhone.
Přídavné objektivy
Pod názvem Easy Macro Cell Lens se skrývá gumový pásek se zabudovanou makro čočkou. Díky svému provedení pasuje na libovolný telefon, stačí jej jednoduše přetáhnout, na druhou stranu kvalita nebude asi nijak ohromující.
Ženy možná potěší, že pokud zrovna nefotografují, mohou pásek použít jako náramek
Zatímco náramek lze považovat za hračku, existují i přídavné objektivy, které si troufnu označit za zcela seriózní. A existuje jich více typů. Objektivy od Photojojo se hodí na prakticky libovolný fotomobil. Stačí okolo jeho čočky nalepit magnetický kroužek, na nějž se pak přichytí samotný objektiv. V nabídce výrobce jsou tři typy: teleobjektiv 2×, širokoúhlá předsádka 0,67× a rybí oko 0,28×.
Přídavné objektivy Photojojo
Firma Olloclip vyřešila připevnění dle mého názoru elegantněji. Držák s jejím objektivem se nasune na roh telefonu, není potřeba nic lepit. Navíc je oboustranný – z jedné strany rybí oko, z druhé makro předsádka. Nevýhodou však je, že Olloclip pasuje jen na iPhone 4/4S. Podívejte se na video, případně si přečtěte recenzi na Engadget.
Pokud chcete pořádný teleobjektiv, je tu například německá firma Rollei a jejich přídavný teleobjektiv pro iPhone 4 s osminásobným přiblížením, 8× zoom od Eye Scope a určitě najdete několik dalších třeba na populárním čínském webu Dealextreme.
V případě, že nevěříte v kvalitu přídavných objektivů, možná vás zaujme následující tip: SLR adaptér pro iPhone 4 a 4S, se kterým budete moci na svůj mobilní telefon nasadit klasické objektivy značek Canon i Nikon. Taková sestava bude sice vypadat značně nezvykle, ale odmění se vám manuálním ostřením a v závislosti na nasazeném objektivu třeba malou hloubkou ostrosti, makro přiblížením a podobně.
Kogeto Dot natáčí 360° video
Na závěr jsem si nechal specialitu, Kogeto Dot pro iPhone. Ve spojení s aplikací Looker dovolí natáčet panoramatická 360° videa. Jak to celé funguje? Před čočku objektivu je posazeno vypouklé zrcátko, ve kterém se odráží okolí ve 360° úhlu. Aplikace tento deformovaný kruhový (prstencový) obraz převede do „normálního tvaru“. Výsledek je o to působivější, že se můžete během přehrávání videa rozhlížet všemi směry tak, jak to bývá zvykem u interaktivních flashových panoramat. Ostatně, podívejte se na ukázková videa.
Stativy, držáky, gripy
Začneme Glifem, úplně jednoduchým držákem se stativovým závitem pro iPhone – nezbytnou pomůckou pro ostré fotografie. Kouzlu mobilů neodolala ani firma Joby, výrobce populárního flexibilního stativu Gorillapod a připravila Gorillamobile, ohebný stativ pro přenosná zařízení. Spojení s mobilem je řešeno buď přilepením držáku, nebo pomocí přísavky.
Glif, stativový držák pro iPhone
Kromě toho existují i další dvě varianty, určené pro iPhone 3G/3GS a iPhone 4/4S, kde není potřeba nic lepit, neboť jsou vybaveny pouzdrem, do kterého telefon přesně pasuje. Ve všech případech zůstává zachováno kouzlo Gorillapodů: ohebné pogumované nohy, díky nimž lze stativ upevnit prakticky kamkoli – na opěradlo židle, na pouliční lampu a podobně.
Do pouzdra se zasune telefon, nohy stativu jsou ohebné
Flip-Cage Pro je netradiční držák/stojan/ochrana, který zaujme především svou neuvěřitelnou variabilností. Podle toho, jak jej natočíte, poslouží buď jako klasický ministativ, stativ pro makro, grip pro lepší držení nebo jako ochranná klec. Podívejte se na video, co všechno Flip-Cage Pro umí. K dispozici jsou adaptéry pro iPhone, ale přes zabudovaný stativový šroub lze připevnit jakýkoli jiný fotoaparát, případně jiný mobil s jeho adaptérem na stativ.
Pozadu nezůstává ani známý výrobce fotopříslušenství Belkin. Zaujala mě dvě zařízení z jeho nabídky. LiveAction Camera Grip připomíná dokovací kolébku – nasazením se propojí se systémovým konektorem iPhonu. Nahoře na něm pak najdete tradiční mechanické tlačítko spouště tak, jak jste zvyklí z fotoaparátů.
Belkin usnadní držení a nabídne spoušť tam, kde bývá u fotoaparátu
Pod názvem Remote se potom skrývá dálková spoušť taktéž pro iPhone. Funguje na principu Bluetooth a má dosah až třicet metrů. Nevýhodou obou zařízení od Belkinu je skutečnost, že spolupracují jen s firemní aplikací LiveAction.
Mobilní telefony zvládají nejen obstojně fotografovat, ale i natáčet video. A dříve nebo později vyvstane potřeba něčeho, co umožní telefon při natáčení pohodlněji a pevněji držet. Photojojo za tímto účelem nabízí Owle Video Rig. Jedná se opět o pouzdro, do něhož se vloží telefon (v tomto případě zase iPhone 3GS nebo 4/4S), po stranách se dvěma držáky pro lepší úchop. Kromě toho je vybavené i externím mikrofonem, širokoúhlou předsádkovou čočkou 0,45× a stativovým závitem. Jednoduchou rukojeť pro lepší držení iPhonu nabízí i známý výrobce Zacuto. Jen cena se asi nebude líbit.
Držák Zacuto přijde na 295 dolarů
Stabilizujeme video
Jestli toužíte po profesionálním neroztřeseném videu, ani to není problém. Výrobci nabízejí hned několik stabilizátorů, tzv. steadicamů. Tiffen Smoothie se vyrábí s držáky pro iPhone 3Gs, 4/4S iPod Touch a GoPro Hero. Konstrukčně se jedná o klasický steadicam – k rukojeti je přes kulový kloub připevněna platforma pro vlastní videozařízení a to celé je vybalancováno protizávažím. Propastný rozdíl mezi iPhonem 4S drženým v ruce a iPhonem 4S připevněným ke steadicamu Smoothie si můžete prohlédnout na videu.
Podobně funguje také iSteady Shot ARC. A jestli vám oba stabilizátory připadají dost drahé, vyrobte si vlastní.
Stabilizační mechanismus iSteady Shot ARC
Web Photojojo má v nabídce i tzv. dolly, neboli pojízdný vozík pro fotoaparáty a mobilní telefony. Jako pojezd používá kolečka z in-line bruslí a fotoaparát se připevňuje k třiceticentimetrovému kloubovému ramenu. Dokonce umí jezdit nejen rovně, ale díky otočným nápravám i zatáčí.
Filtry, pouzdra, blesky…
I na fotomobily lze použít filtry. Nejsou sice takové, jak je známe z běžných kamer, ale o zábavu se postarají dvojnásob. Efektové filtry od Photojojo pasují na libovolný fotomobil a produkují různé efekty – například rozmáznutí od středu do krajů známé z objektivů Lensbaby nebo efekt kaleidoskopu.
Holga iPhone Lens Filter Kit pak zase simuluje populární „nekvalitní“ fotoaparáty značky Holga. V balíčku dostanete hned devět filtrů s devíti různými bláznivými efekty. Jejich přepínání je jednoduché a funguje na principu revolverového zásobníku.
Lentilkové filtry Holga
Už se nemusíte bát natáčet v blízkosti vody nebo ve vodě – je tu The Joy Factory RainBallet, vodotěsné pouzdro pro iPhone 4/4S. Odpovídá standardu IPX7, což znamená, že garantuje vodotěsnost po dobu 30 minut v hloubce až 1 metr. Pokud vlastníte mobil jiné značky, poohlédněte se po Proporta BeachBuoy – „pytlíkovém“ vodotěsném obalu. Výrobce zaručuje prachuodolnost a vodotěsnost až do hloubky pět metrů (IP57/IP58).
Opravdové podvodní pouzdro RainBallet
Nestačí výkon vestavěného blesku v iPhonu? Pořiďte si Cyanics iFlash. Zapíná se tlačítkem na svém těle, napájený je z mobilního telefonu a svítivost jeho LED diody dosahuje 15 cd při vyzařovacím úhlu 60° a barevné teplotě 5000 K.