Bigshot – postavte si vlastní fotoaparát

27. září 2013
TWEET SDÍLET
Nejen analogové fotoaparáty je možné si doma poskládat svépomocí. Nyní již si může složit svůj digitál prakticky každý manuálně zručný zájemce. Fotoaparát Bigshot navíc nabídne několik objektivů.

Dalo by se říct, že Bigshot je vlastně takové novodobé digitální Lomo, jelikož je to plný automat, u kterého toho moc nenastavíte. Obrázky z Bigshotu nebudou srovnatelné z výstupem ze zrcadlovky, kompenzuje to však svojí jednoduchostí.

A co je na Bigshotu tak zajímavého? Především je to jeho konstrukce, při koupi tohoto fotoaparátu totiž dostanete krabici plnou součástek, které si v klidu složíte dohromady a výsledným produktem je právě fotoaparát Bigshot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Originální je tato konstrukce také co se provedení týče, ačkoliv má fotoaparát baterii, která se nabíjí přes USB, má ještě jednu vychytávku. Energii v případě vybité baterie můžete dodat mechanicky prostřednictvím dynama, které se rozpohybuje otáčením kličky na boční straně fotoaparátu.

Další zajímavostí je optická soustava, která umožňuje pořizovat tři typy fotografií – jednak klasické snímky, dále panoramatické fotografie a poslední jsou stereofotografie (3D). Objektivy jsou umístěny na otočném segmentu, uprostřed kterého je blesk s jednou LED diodou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsme u technických parametrů, rozlišení snímače je 3 Mpx a produkuje snímky velikosti 2408×1536, ty se ukládají do interní paměti, která pojme přibližně 120 fotek. Expoziční režimy jsou k dispozici tři – automatika s bleskem, bez blesku, časosběr. Displej na zadní straně má velikost 1,4", rozlišení je neznámé.

Objektiv nemá udanou ani světelnost ani ohnisko, nicméně je k dispozici informace o úhlu záběru, který je u normálních snímků 40°, u panoramatických 80° a v případě stereofotografie je to 16°. Podle toho lze usuzovat na efektivní ohniska cca 60 mm, 24 mm a 150 mm.

Klepněte pro větší obrázek 

Výrobce nezpomněl na očko a poutko pro přenášení a na spodní straně nechybí stativový závit. Barevné provedení je pouze červené a kompletně je fotoaparát vylisován z plastu (krom elektronických součástek samozřejmě). V tomto vidíme asi nějvětší problém, protože ze zkušenosti s autíčky na setrvačník víme, že plast a ozubené kolečko není úplně trvanlivá kombinace.

Nejzajímavější je však na Bigshot fotoaparátu cena, která je stanovena na 89 USD a můžete si jej objednat přímo v e-shopu společnosti Elenco. Zatím sice rozesílají pouze v rámci USA, nicméně v plánu je i mezinárodní doprava.

Kdo za Bigshotem stojí?

Skládací fotoaparát je vynálezem profesora Kolumbijské univerzity Shree Nayara, který přišel s originálním konceptem. Krom samotného fotografování má sloužit digitál také k výuce, čemuž jsou uzpůsobeny i webové stránky.

Klepněte pro větší obrázek 

Najdete na nich totiž kompletní vysvětlení funkčnosti jednotlivých součástek – od toho jak se nabíjí baterie kličkou, přes rozbor objektivu a snímače až po vysvětlení principu vzniku fotografie.

V rámci celého projektu také běží charitativní aktivita Bigshot For Good, v rámci níž se snaží Nayarova nadace Kimera dostat fotoaparát mezi děti speciálně do oblastí s nedostatečnou sociální infrastrukturou.

Témata článku: Technika, Technologie

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Říci, co je to vlastně zázrak, je velice problematické. Zázrak je etymologicky to, co se stane za zrakem.

Michal Černý

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

Adam Kos

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

39 Helena Vyplelová

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

9 Helena Vyplelová