Bezzrcadlovky Nikon Z6 a Z7 – evoluce v japonském podání (doplněno)

23. srpna 2018
TWEET SDÍLET
Dlouhé napínání a velká očekávání provázejí uvedení nových bezzrcadlovek společnosti Nikon, o nichž ví fotografický svět už několik měsíců. Dnes jsme s konečně dočkali oficiálního uvedení se všemi detaily.

​Jak jsme očekávali, Nikon dnes představil dvojici zcela nových bezzrcadlovek systému Nikon Z, a společně s nimi také trojici objektivů Nikkor Z. Vedle toho byla zveřejněna také mapa objektivů s bajonetem Nikon Z, které můžeme v následujících letech očekávat – nutno říct, že se máme na co těšit.


Aktualizováno

V rámci dnešní tiskové konference Nikonu jsme mohli nové fotoaparáty vyzkoušet na vlastní kůži, zde několik prvních dojmů:

  • Tělo je opravdu malé, a především velmi dobře vyvážené se skvělou ergonomií – grip je dostatečně velký a pohodlný, snad jediným mínusem je způsob otevírání dvířek pro paměťovou kartu – ta se neotevírají tahem do boku, ale tahem k sobě a poté do boku, což může být v některých situacích rizikovější.
     
  • Hledáček je obrovský a velmi jemný, při sledování objektu není viditelné překreslování, vše je plynulé. Jas obrazu v hledáčku se mění v závislosti na okolním osvětlení automaticky, a to i při namáčknuté spoušti. Tuto předvolbu lze kompletně vypnout a nastavit si míru jasu manuálně.
     
  • Stabilizace v těle fotoaparátu nemá vždy přednost – pokud je nasazen stabilizovaný objektiv, pak se přímo na objektivu ovládá stabilizace celku (vypnuto/zapnuto) v případě, že je nasazen objektiv s méně účinným stabilizátorem, než je ten v těle aparátu, měl by si digitál automaticky zvolit lepší variantu.
     
  • Při záznamu videa do 60 sn./s se využívá plní pole snímače, při volbě vyšší snímkovací frekvence pak dochází k ořezu formátu. Zároveň je při natáčení videa k dispozici nejen mechanická stabilizace snímače, ale také elektronická stabilizace softwarová.
     
  • Propojení fotoaparátu prostřednictvím bezdrátové sítě a Bluetooth s počítačem bude realizováno pomocí aplikace Snapbridge, která také prošla vývojem a bude dostupná nejen pro mobilní zařízení, ale také pro počítače se systémem Mac a Windows.
     
  • Součástí balení fotoaparátů bohužel není ani malý blesk, který by mohl sloužit např. ke vzdálenému odpálení blesků systémových nebo by jej fotograf mohl využít v nouzové situaci.
     
  • Představený objektiv se světelností F0,95, který by se měl objevit v příštím roce není světelné maximum, limitem pro celkovou konstrukci s větším bajonetem a kratší vzdálenosti mezi bajonetem a snímačem je údajně F0,6 – do budoucna lze tedy předpokládat i uvedení ještě světelnějšího objektivu. Neoficiálně také padla zmínka o vývoji pancake objektivu pro bajonet Nikon Z. Nový zoom 24–700 mm F4 S má mechanickou aretaci v transportní poloze. Všechny nové objektivy jsou zatím zařazeny do řady S-line, a to včetně těch uvedených v mapě objektivů – do budoucna se však předpokládá i uvedení jiných řad, které budou pravděpodobně obsahovat prémiové světelné (F2,8) zoomy a pevná skla.

Klepněte pro větší obrázek

Na první pohled jsou fotoaparáty velmi dobře vybaveny, mají povedenou ergonomii a jejich funkcionalita bude prakticky srovnatelná s aktuální vlajkovou lodí značky v oblasti zrcadlovek D850. Vedle nové řady digitálů a objektivů bude dostupný také adaptér pro použití starších objektivů s bajonetem Nikon F.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bohužel se ale potvrdily obavy z vyšší ceny uvedených přístrojů a především velmi vysoké ceny nových objektivů, ostatně posoudit můžete sami. Dostupnost všech nově uvedených výrobků byla oznámena na září až listopad letošního roku.

  • Z7 – 88 490 Kč
  • Z7 + 24-70mm f/4 S kit – 103 990 Kč
  • Z7 + FTZ adaptér kit – 92 490 Kč
  • Z7 + 24-70mm f/4 S + FTZ adapter kit – 108 490 Kč
     
  • Z6 – 54 990 Kč
  • Z6 + 24-70mm f/4 S kit – 69 990 Kč
  • Z6 + FTZ adaptér kit – 58 990 Kč
  • Z6 + 24-70mm f/4 S + FTZ adapter kit – 74 990 Kč
     
  • NIKKOR Z 24-70 f/4 S –  26 990 Kč
  • NIKKOR Z 35mm f/1.8 S – 22 990 Kč
  • NIKKOR Z 50mm f/1.8 S – 15 990 Kč
  • Mount Adapter FTZ – 7 490 Kč

Bezzrcadlovky Nikon Z6 a Nikon Z7

Obě dvě bezzrcadlovky mají shodné tělo, funkce, obrazový procesor a ergonomii, základním rozdílem je však použitý snímač, respektive jeho rozlišení a s ním související počet ostřicích bodů, které osazený snímač nabídne.

Pokud se tedy jedná o vnější vzhled fotoaparátů, jejich ovládací prvky, konektivitu apod., stojí před námi dvě shodná těla se snímačem formátu kinofilmového políčka. Srovnáme-li novinky s dříve uvedenými zrcadlovkami, je rozdíl zřejmý již z jejich označení.

Jelikož se jedná o bezzrcadlovky, chybí v těle fotoaparátu šachta, která obsahuje zrcátko a optický hranol – díky tom bylo možné vyrobit tělo fotoaparátu značně menší – vzdálenost mezi snímačem a bajonetem objektivu je v tomto případě 16 mm, u zrcadlovek byla tato vzdálenost celých 47,5 mm. Společně s menší konstrukční hloubkou je použit také nový bajonet Nikon Z.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ten má mnohem větší průměr něž původní a lety prověřený Nikon F – 55 mm vs 47 mm – což umožní vyrobit objektivy menší velikosti s lepším přenosem světla a snadněji dosažitelným parametrem lepší světelnosti. To vše má samozřejmě v konečném důsledku pozitivní vliv na obrazovou kvalitu.

Pro majitele objektivů s bajonetem F je dobrou zprávou, že je k dispozici také adaptér FTZ, který umožňuje nasadit na nové bezzrcadlovky právě starší objektivy. Adaptér však nebude vybaven samostatným mechanickým pohonem pro objektivy, které nemají v těle zabudovaný motor (AF-D) v tomto případě bude k dispozici pouze manuální ostření.

Shodná ergonomie obou fotoaparátů začíná u výrazného gripu, který by měl zajistit perfektní úchop, pokračuje přes stavový displej na horní straně vedle hledáčku, kde najdete veškeré potřebné informace o nastavení fotoaparátu tak, jak je většina z fotografů zvyklá ze svých zrcadlovek. Zadní displej je pak výklopný a má úhlopříčku 8 cm a rozlišení 2 100 000 obrazových bodů.

Pro kompozici je k dispozici samozřejmě i hledáček, a to v elektronické podobě. Jeho pokrytí scény je 100% a zvětšení 0,8× v kombinaci s jemným rozlišením 3 690 000 bodů by mělo zajistit perfektní obraz. Dobrá zpráva pro majitele zrcadlovek je, že bude možné hledáček přepnout do režimu simulace optického hledáčku. V tomto režimu se nebudou promítat do náhledového obrazu nastavení fotoaparátu (např. korekce expozice), ale scéna bude zobrazena reálně, jako kdybyste koukali přes optický hledáček.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ovládání vychází z dřívějších modelů fotoaparátů Nikon a vývojáři sáhli po osvědčeném rozložení ovládacích prvků – ty zahrnují několik tlačítek přímého přístupu, přední a zadní roller, klasické čtyřsměrové tlačítko s potvrzovacím středem a také joystick pro výběr ostřícího bodu. Veškerá data jsou ukládána na paměťové karty typu XQD (bohužel je k dispozici pouze jeden slot).

Konektivita je zajištěna pomocí Bluetooth a Wi-Fi, v tomto případě dokonce budou fotoaparáty prostřednictvím bezdrátové sítě schopny komunikovat i přímo s počítačem. Příjemnou novinkou je osazení USB 3.1 s možností nabíjení aparátu pomocí powerbanky. Baterie by měla podle výrobce zvládnout 330 snímků na jedno nabití, pro delší výdrž pak bude v průběhu roku k dispozici bateriový grip.

V čem se liší?

Jak již bylo zmíněno, je základním rozdílem mezi oběma fotoaparáty použitý snímač – model Z6 je osazen plnoformátovým CMOS snímačem s low pass filtrem a s rozlišením 24 Mpx, zatímco model Z7 nabídne plnotučný snímač s rozlišením 45 Mpx, který je typu BSI-CMOS. U obou modelů jsou snímače stabilizované v pěti směrech s účinností až 5 EV, takže de facto všechny nasazené objektivy budou stabilizované a v případě použití již stabilizovaného objektivu Nikon s bajonetem F by měly obě dvě stabilizace spolupracovat ku prospěchu fotografa.

Rozdílné rozlišení snímačů s sebou nese také některé dílčí rozdíly – ačkoli jsou oba modely osazeny shodným obrazovým procesorem EXPEED6 – u modelu Z6 bude dostupný rozsah citlivostí ISO 100–51 200 (rozšířený pak ISO 50–204 800), model Z7 nabídne základní rozsah ISO 64 –25 600 (rozšířený pak ISO 32 – 102 400).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Závěrka je testována na 200 000 cyklů a rozsah dostupných časů činí 30 – 1/8000 s, synchronizační čas blesku je pak 1/200s. Rozdílná je rychlost sériového snímání – u modelu Z6 je to 12 sn./s, kdežto u modelu Z7 je to 9 sn./s. Překvapivá je absence elektronické závěrky, která by umožnila nejen použití kratších expozičních časů, ale také kratší synchronizační čas blesku.

Vzhledem k tomu, že se u bezzrcadlovek využívá jiného systému ostření než u zrcadlovek, došlo také k rapidnímu nárůstu ostřicích bodů, které navíc pokrývají plochu cca 90 % scény a nejsou toliko nahuštěné kolem středu obrazového pole. Hybridní systém autofokusu nabídne u Z6 celkem 273 bodů v mřížce 21 × 13, kdežto Z7 má ostřicích bodů 493 v mřížce 29 × 17. Podle Nikonu bude ostření velmi rychlé a přesné, což ocení mnoho fotografů i při natáčení videa.

Video nabídnou oba modely také ve shodné kvalitě, a to 4K UHD (3840 × 2160 px; 30 a 24 sn./s; 144 Mbps). Dostupné je i Full HD video při 120 sn/s. Novinkou je 10bitový výstup HDMI, při kterém lze zaznamenávat timekód, nebo třeba možnost Active D-Lightingu či elektronické stabilizace při natáčení videa. K dispozici je také profil N-log, který rozšiřuje dynamický rozsah až na 12 EV. Časosběr je možné zaznamenávat v 8K rozlišení.

Objektivy Nikkor Z

Společně s novými těly Nikon Z6 a Nikon Z7 byly představeny také zcela nové objektivy s bajonetem Nikon Z. U všech je použit tichý krokový motor autofokusu, optická konstrukce zahrnuje členy z ED skla a asférické čočky a nechybí speciální ochranné vrstvy Nano Crystal Coating.

Klepněte pro větší obrázek

Konkrétně je to standardní zoom s rozsahem 24–70 mm a světelností F2,8, který doplňuje dvojice pevných objektivů s ohniskem 35 a 50 mm a světelností F1,8. Dále byl oznámen vývoj supersvětelného objektivu Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct a zveřejněna rovněž byla mapa objektivů, které by se měly objevit v následujících letech.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Nikon, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz