61
Fotogalerie

Bez dotyku ani ránu: Sony T2

Sony patří mezi průkopníky dotykového ovládání digitálů. Jako jeden z prvních výrobců také představilo model s velkokapacitní pamětí.

Jak jsem již naznačil, není dotykové ovládání u modelu Cyber-shot T2 až tak převratnou novinkou, naopak velmi příjemnou inovací je vestavěná paměť s kapacitou 2 GB. Již před delší dobou sice výrobce představil model Cyber-shot G1, který měl velmi neotřelý design a jeho interní paměť také přesahovala 1 GB. Fotoaparát byl také vybaven wi-fi rozhraním, které však nebylo schváleno pro provoz v České republice, z toho důvodu se ani u nás tento model neobjevil.

Základní technické parametry:

 • snímací prvek: CCD 1/2,5", 8 Mpx
 • maximální rozlišení: 3 264 × 2 448 bodů
 • paměťové médium: Memory Stick Duo, interní paměť 2 GB
 • objektiv: 38–114 mm, F3,5–4,3
 • videosekvence: 640 × 480 při frekvenci 30 sn. /s
 • LCD displej: úhlopříčka 68 mm, rozlišení 230 000 obrazových bodů
 • rychlost závěrky: 1–1/1 000 s
 • citlivost: ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200
 • možnosti napájení: Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
 • rozměry a hmotnost: 86,8 × 56,8 × 20,2 mm, 129 g
 • doporučená cena: dosud nebyla stanovena
P_01.JPG P_02.JPG
max. velikost | max. velikost

Ačkoliv se idgitál tváří jako zástupce zcela nové modelové řady, není tomu až tak úplně pravda. Řada T patří u Sony digitálům, které vynikají především líbivým designem a jsou koncipovány jako digitální šperky s řadou zajímavých funkcí. Nejinak je tomu i u modelu T2. Jeho číselné označení však naznačuje mírně odlišnou koncepci – doposud totiž nesly modely označení Txx či Txxx. Také design je pozměněný, již se nejedná o placatý digitál tenkého tvaru.

P_07.JPG P_11.JPG
max. velikost | max. velikost

Nově je model T2 vyroben jako více podobný kvádru. Jeho velikost je velmi kompaktní a také tvar ideální pro každodenní nošení v kapse kalhot, saka či jiného kusu oblečení.Výrobce vyšel vstříc i zájemcům o netradiční barevné provedení a tak je možné Sony T2 koupit celkem v pěti barvách – bílá, černá, modrá, růžová, zelená.

P_03.JPG P_04.JPG
max. velikost | max. velikost

Konstrukce je velmi podobná jako u ostatních modelů řady T, periskopová konstrukce objektivu zajišťuje neměnný tvar a velikost v zapnutém i ve vypnutém stavu. Fotoaparát se zapíná dvěma způsoby: Klasicky tlačítkem power anebo pohodlněji pouhým odsunutím předního krytu objektivu a blesku. Digitál působí na fotografiích méně pevně než ve skutečnosti. Tovární zpracování je na velmi dobré úrovni, žádná část digitálu nevykazuje vůli ani po delším používání. Zakulacené hrany a velmi dobře lícující kryt objektivu navíc podporuje pocit kvalitního zpracování těla.

P_06.JPG P_08.JPG
max. velikost | max. velikost

Díky použití dotykového ovládání najdete na samotném těle poměrně málo ovládacích prvků. Na horní straně je to tlačítko power pro zapnutí/vypnutí a spoušť, na zadní straně pak ovladače zoomu, přepínač režimu prohlížení a tlačítko scrap book. To slouží ke změně způsobu prohlížení, za celou dobu testování jsem jej však použil všehovšudy dvakrát. Jistě by bylo praktičtější přiřadit tlačítku jinou funkci, nebo jej ponechat uživatelsky programovatelné.

P_09.JPG P_10.JPG
max. velikost | max. velikost

Jak už se stalo zvykem (bohužel) i u tohoto přístroje ustoupila ergonomie před designem, a tak se budete muset smířit s tlačítky, jejichž velikost je velmi malá a stisk nepříliš přesný (vinou velkého)zapuštění do těla. Zvláště ovládání zoomu je velmi nepohodlné, o práci v rukavicích ani nemluvě. U spouště sice velmi dobře rozlišíte její chod (namáčknutí a domáčknutí), je však také příliš zapuštěna do těla, takže pro jisté domáčknutí je třeba hodně síly (nemáte-li prsty tenké jako špejle), což s sebou nese nechtěné roztřesení a pohyb fotoaparátu.

P_13.JPG P_14.JPG
max. velikost | max. velikost

Na rozdíl od posledních zástupců řady T, není baterie ani slot pro paměťovou kartu umístěn z boku, ale tradičněji ze spodu. Jednoduchá pojistka drží dvířka bateriového prostoru zamčená, po jejich odklopen najdete Li-Ion akumulátor a slot pro karty Memory Stick Pro DUO. Fotoaparát samozřejmě snímá i bez karty. Vedle dvířek je stativový závit a multifunkční konektor pro AV a USB rozhraní.

P_11.JPG
max. velikost

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Jádrem fotoaparátu je snímač typu CCD s rozlišením 8 Mpx, což znamená maximální velikost fotografií 3 264 × 2 448 obrazových bodů. Pokud rádi natáčíte videosekvence, budete se muset spokojit s VGA kvalitou 640 na 480 bodů při frekvenci 30 sn./s. Velikost snímače je 1/2,5" a přesto výrobce neváhal zpřístupnit i vysoké hodnoty citlivosti, rozsah tedy začíná na hodnotě ISO 80 a končí na ISO 3 200, k dispozici je samozřejmě i automatika.

Objektiv fotoaparátu prakticky ničím nepřekvapí, jeho zoom je trojnásobný a má standardní rozsah 38–114 mm, světelnost je pak podprůměrná především na počátečním ohnisku, kde dosahuje hodnoty F3,5, na opačném konci klesá až na F4,3. U fotoaparátu tohoto typu se předpokládá poměrně široká cílová skupina, většinou však věkově posunutá k hranici 20 až 25 let, což s sebou nese i časté fotografování v interiéru. Bohužel pro interiérovou fotografii není ohnisko 38 mm zcela optimální, o světelnosti nemluvě.

menu_1.gif menu_2.gif

Dotykový displej míně narost oproti standardu, a to na 2,7" při rozlišení 230 000 obrazových bodů. Barevné podání je korektní a displej produkuje velmi čistý obraz. Pokud s ním však vyjdete na přímé slunce, rapidně klesá čitelnost. V režimu snímání jsou k dispozici tři typy zobrazení informací na displeji. Při volbě s největším počtem informací na vás bude koukat celkem třináct ikonek, pokud zvolíte typ jednoduchý, zbavíte se pouze ikony baterie a počtu zbývajících snímků. Třetí režim zobrazení nabídne čistý displej, na němž je pouze ikona Disp. pomocí níž vstoupíte do menu. Volitelně můžete ve všech režimech zobrazení aktivovat i reálný histogram.

menu_101.jpg menu_102.jpg

menu_103.jpg menu_104.jpg

menu_105.jpg menu_106.jpg

menu_107.jpg 

Pro nastavení parametrů snímání je na displeji zobrazeno třináct zmiňovaných ikonek. Poklepáním se otevře dílčí nabídka pro volbu hodnoty daného parametru. Ovládání je tedy jednoduché a vcelku intuitivní, nedá se to však již říct o menu digitálu. To je tradičně rozděleno na dvě části, a to Menu a Home, část nabídky se pak dubluje v obou a rozložení není zrovna optimální, ostatně tuto vlastnost vytýkáme digitálům Sony již delší dobu. Naopak příjemnou funkcí je zobrazení textového komentáře u každého parametru, respektive u jeho hodnoty.

home.gif home_1.gif

Podobně jako u staršího bratříčka Sony T200, i zde najdeme funkci detekce úsměvu. Jakmile ji aktivujete a zaostříte na obličej fotografované osoby, stačí domáčknout spoušť a fotoaparát bude čekat dokud se portrétovaný neusměje. Jakmile detekuje úsměv, exponuje. V praxi pak vyfotí maximálně šest snímků v řadě a poté se funkce vypne.

K dispozici je samozřejmě plně automatická expozice, které sekunduje „manuál“ v němž můžete ovlivnit některé parametry, jako je citlivost, vyvážení bílé, režim blesku apod. Doplňkem k automatickému režimu je několik scénických předvoleb, které pokryjí většinu fotografických situací.

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Celkově byl po stránce obrazové kvality Cyber-shot T2 spíše zklamáním než příjemným překvapením. Největší podíl na tom má práce obrazového procesoru a pravděpodobně nevhodně zvolený kompresní algoritmus. Rozlišovací schopnost objektivu je totiž na velmi dobré úrovni. Na nejširším ohnisku jsme odečetli přibližně 1 700 lph v horizontálním směru, ve vertikálním směru to bylo ještě o něco více. S prodlužujícím se ohniskem však rozlišovací schopnosti mírně klesají a sníží se asi o 150 lph. Výraznější je na dlouhém ohnisku také ztráta kontrastu. Ostrost v ploše je dobrá, pouze spodní dva rohy mají měkčí kresbu ve srovnání s ostatními okrajovými částmi snímku.

F_16.JPG F_17.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka chromatické aberace

Již při základní citlivosti jsou však na testovacích obrazcích vidět artefakty komprese a kontura kolem kontrastních linií. V reálných podmínkách se ještě přidá chromatická vada, a to prakticky v celém rozsahu ohnisek. Barevnost fotografií je korektní, ačkoliv digitály Sony mají tendenci více saturovat barvy než konkurence. Je to možná dobře, protože snímky jsou pro běžného uživatele líbivější a pokročiejší může saturaci barev v menu upravit.

Problematický je u testovaného modelu digitální šum, který je bohužel patrný již při základní citlivosti. Jako poslední bezproblémovou hodnotu citlivosti považuji ISO 200. Při vyšších citlivostech již dochází k výraznému slévání detailů, ztrátě ostrosti a k posunu korektní barevnosti. Nejvyšší hodnoty citlivosti ISO 1 600 a ISO 3 200 jsou již jen „do počtu“ neboť obrazový výstup je při tomto nastavení prakticky nepoužitelný.

F_07.JPG F_08.JPG
max. velikost | max. velikost
F_09.JPG F_10.JPG
max. velikost | max. velikost
F_11.JPG F_12.JPG
max. velikost | max. velikost
F_13.JPG
max. velikost
Reálná scéna, postupně všechny citlivosti

Vestavěná paměť pojme přes 1 200 snímku v maximálním rozlišení a nejlepší kvalitě.Abyste však paměť kompletně zaplnili, budete si muset několikrát dobít akumulátor, jeho výdrž nepatří mezi nejlepší a přibližně po stovce snímků již začíná výhrůžně poblikávat.Nemůžeme však vyloučit, že to byla vada testovaného kusu, protože digitály Sony mají obvykle dobrou výdrž akumulátoru.

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

wide01.JPG wide02.JPG
max. velikost | max. velikost
wide03.JPG wide04.JPG
max. velikost | max. velikost
wide05.JPG wide06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko, postupně všechny citlivosti
tele01.JPG tele02.JPG
max. velikost | max. velikost
tele03.JPG tele04.JPG
max. velikost | max. velikost
tele05.JPG tele06.JPG
max. velikost | max. velikost
Testovací obrazec – nejdelší ohisko, postupně všechny citlivosti
scena01.JPG scena02.JPG
max. velikost | max. velikost
scena03.JPG scena04.JPG
max. velikost | max. velikost
scena05.JPG scena06.JPG
max. velikost | max. velikost
Standardní scéna, postupně všechny citlivosti
F_14.JPG F_15.JPG
max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu
F_05.JPG F_06.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny bez blesku a s bleskem
F_19.JPG F_20.JPG
max. velikost | max. velikost
Pleťové odstíny, vysoká citlivost

Další demosnímky

F_01.JPG F_02.JPG
max. velikost | max. velikost
F_03.JPG F_04.JPG
max. velikost | max. velikost
F_18.JPG
max. velikost

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Sony Cyber-shot T2 hraje především na líbivý design a velkou vestavěnou paměť. To je bohužel vykoupeno zhoršenou obrazovou kvalitou. Pokud budete fotografovat v exteriérech za slunečného dne, dosáhnete technicky dobrých výsledků. Pokud se ale vrhnete na fotografii uvnitř budov, pak může nastat zklamání z míry zásahu do výsledného obrazu.

Velice silným konkurentem modelu T2 je jistě stájový kolega T200, který přináší prakticky stejné parametry, má však větší třípalcový displej a objektiv má pětinásobný optický zoom, což mlže být pro některé uživatele prioritou. Troufám si říct, že obrazový výstup je u T200 také o něco lepší.

Podíváme-li se na cenu obou přístrojů, pak je téměř stejná. Dlužno však dodat, že za částku kolem deseti tisíc korun je možné koupit digitál s lepším obrazovým výstupem také s širším počátečním ohniskem objektivu.

Plusy:

 • reálný histogram
 • vestavěná paměť
 • obrazový stabilizátor

Mínusy:

 • horší obrazová kvalita
 • nízký zdvih a příliš zapuštěná tlačítka
 • výdrž akumulátoru

Cena:

 • 9 990 Kč vč. DPH

Zdroj:

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud