Benro Polaris – elektrická stativová hlava s řadou chytrých funkcí a podporou AI

11. března 2021
TWEET SDÍLET

Honkongská společnost Benro představila motorizovanou stativovou hlavu Polaris určenou zejména pro precizní fotografování krajiny a astrofotografii. S dedikovanou mobilní aplikací usnadní tvorbu časosběrů a skládaných snímků.

Elektrická hlava umožňuje maximálně přesně nastavit úhel záběru pro celou sadu snímků, což je zásadní např. při tvorbě panoramatických fotografií nebo časosběrných videí. S přidruženou aplikací lze navíc bezdrátově plně ovládat nastavení fotoaparátu. S využitím umělé inteligence dokáže program pořízené snímky automaticky zpracovávat a nabídne i řadu zajímavých funkcionalit.

Klepněte pro větší obrázek

Panoramata, která zvládne každý

Polaris například zvládá automatickou tvorbu panoramat. Stačí zadat požadovaný počet snímků ve vertikálním a horizontálním směru a o další nastavení a následné složení do jednoho obrázku se postará Polaris. Aby nedošlo k posunům expozice mezi jednotlivými snímky, zaznamená každý v multiexpozičním režimu.

Na podobném principu funguje u Polaris též automatická tvorba HDR fotografií. Vytrénovaný chytrý algoritmus dokáže ze záběru odstranit nežádoucích objekty, typicky lidi na snímcích architektury, a k dispozici je též funkce Focus Stacking.

Plynulý i dynamický časosběr se sladěnou expozicí 

Podobně jednoduchá je s pomocí Polaris též tvorba časosběrných videí. Přes mobilní aplikací lze snadno určit parametry záznamu (interval mezi snímky, délku videa a expozici), a dokonce je měnit i během „sběru“.

Díky funkci Holy Grail, kdy algoritmus automaticky analyzuje každý záběr a upravuje jeho expozici, jsou přechody mezi snímky maximálně plynulé. Během záznamu lze měnit směr záběru, ohnisko, intervaly mezi snímky i expoziční parametry.

Stopování hvězd a Slunce přistižené na obzoru

Polaris přináší řadu funkcí, které ocení astrofotografové. Díky zabudovanému GPS, kompasu a astromapám dokáže stativová hlava sledovat hvězdné dráhy a dle nich měnit svou pozici i během dlouhé expozice tak, aby hvězdy na fotografii byly zachyceny v podobě světelných bodů, nikoli drah. Tyto funkce jsou dostupné pouze s přídavným modulem (Astro Expansion Kit), který umožní pohyb hlavy nejen ve dvou, nýbrž ve třech osách.

Aplikace umí též předvídat a vizualizovat pohyb Slunce po obloze. Uživatel si tak může vybrat, v které poloze nad obzorem jej chce zachytit, a ostatní nechat na automatice. Zajímavou funkcí je též možnost zvolit kompozici mobilem a stisknutím spouště předat instrukce stativové hlavě, aby fotoaparát nastavila do pozice odpovídající vámi zvolenému zarámování.

Odolná motorizovaná hlava v různých variacích

Elektrická stativová hlava je odolná vůči nepřízni počasí (IPX6). Váží 1,1 kg a unese fotografickou sestavu o maximální hmotnosti 7 kg. Panoramatický pohyb hlavy je bez omezení, vyklápění je možné vzhůru o 90 ° a dolů o 60 °. Bezdrátová komunikace je realizována prostřednictvím WiFi a Bluetooth 5.1. Stativová hlava Benro Polaris je tohoto času dostupná za zvýhodněnou cenu v rámci kampaně na Kickstarteru, posléze se bude prodávat o 20 až 30 % dráž.

Vybírat můžete z několika variant, které se liší zahrnutým příslušenstvím a podporovanými funkcemi: základní verze Timelaps Edition stojí 599 USD, Astro Edition s modulem pro pohyb ve 3 osách dostanete za 699 USD a Polaris Pro, obsahující navíc 20 000mAh powerbanku, z níž lze nabíjet stativovou hlavu a fotoaparát, je k mání za 999 USD.

Témata článku: Technika, Fotografický software, Fotoaplikace, Stativy, Benro, Stativy na Heureka.cz