Benro Hummer 200: Parťák na fotografické výlety

8. července 2016
TWEET SDÍLET
Série Benro Hummer je určena pro outdoorové fotografy, kteří se vydávají například na víkendový výlet. Co všechno si budou moci vzít s sebou a jak se jim pošlape? Dozvíte se v našem testu.

Série Benro Hummer je určena pro fotografování v terénu, v rámci třebas dvoudenního výšlapu do přírody. Batohy jsou totiž navrženy tak, aby kromě fotografické výbavy pojaly i poměrně velký objem osobních věcí.

Pro ty, kdo se se značkou Benro potkávají poprvé, krátká vložka: jedná se o výrobce fotografického a video příslušenství se sídlem v Číně, který ročně produkuje tisíce stativů, batohů, filtrů a distribuuje je prakticky do celého světa, včetně České republiky – na aktuální nabídku se můžete podívat ZDE.

Vejde se do něj opravdu dost

Benro Hummer 200 využívá duální konstrukci, kterou najdeme například u fotobatohů Lowepro Photo Sport: vespod hlavní komory s vrchním plněním je umístěna délkově nastavitelná fotokomora s bočním vstupem. Fotokomora je konstruována pro uložení fotoaparátu s nasazeným objektivem – podle velikosti skla si můžete upravit její hloubku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mechanismus nastavení prostoru pro fototechniku je poměrně neobvyklý. Zapomeňte na jakékoli příčky se suchým zipem – k prodloužení fotokomory na celou šířku batohu postačí zatlačit na dno a propnout pružnou střední část. V tomto stavu do komory vměstnáte např. DSLR s nasazeným teleobjektivem, popřípadě pod tělo fotoaparátu „naštosujete“ několik menších objektivů na sebe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokud nevyužijete plné hloubky fotokomory, můžete její délku zafixovat pomocí vnitřního popruhu. V tomto, složeném stavu se do fotokomory vejde např. bezzrcadlovka se setovým objektivem. A navíc získáte větší úložný prostor pro osobní věci – do spodní části, vedle složené fotokomory se vejde například menší spacák a hamaka (viz obrázek níže), oblečení a nějakou tu svačinku pak můžete navršit na ně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fotokomorou s bočním vstupem však nabídka úložného prostoru pro fotografickou výbavu nekončí. V horní části hlavní komory batohu je zapuštěna polstrovaná kapsa s víkem, kterou lze podle potřeby rozdělit příčkami na suchý zip. Bez problému do ní vměstnáte dva objektivy a blesk, nebo další, menší fotoaparát s nasazeným objektivem, plus dvě další skla. Kapsa není pevně vyztužená, takže se dobře přizpůsobí obsahu batohu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K ukládání drobného foto příslušenství slouží přední kapsa ve tvaru „V“ jištěná zipem. Najde se tu místo pro paměťové karty, náhradní akumulátory i osobní doklady. Jediným negativem je jednocestný zip, který poněkud ztěžuje rychlý přístup k uloženým věcem.

V zádové části batohu se nachází kapsa na notebook s max. úhlopříčkou 15". Otevírá se pomocí dvoucestného zipu, který na jedné straně sahá až do dvou třetin celkové délky zavazadla – vyjímání a vkládání notebooku je tedy opravdu komfortní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledem k tomu, že se jedná o fotobatoh pro cestovatele, je myšleno i na pitný režim majitele – na boční straně zvnějšku zavazadla najdeme hlubokou síťovanou kapsu, z níž vám nevypadne ani 1,5litrový bidon.

Dobrá ergonomie i propracované detaily

A to už se dostáváme k externí výbavě Benro Hummer 200. Batoh je podle specifikací výrobce ušit z Nylonu 1000 čili z materiálu, který může mít tisíce a jednu podobu. V případě Benro Humer 200 se vyskytuje ve dvou – hrubé zrnité a hladké mřížkované. Společnými znaky by však měly být: vysoká odolnost vůči oděru a znečištění, pevnost a vodoodpudivost. Výbornou vychytávkou je zvnějšku pogumované dno vyrobené z velmi pevného, omyvatelného materiálu. Klidně tedy můžete batoh odložit do mokré trávy, nebo dokonce bahna, nic neprosákne.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nejpodstatnějším prvkem, na nějž při výběru zavazadla obvykle bereme ohled, je provedení jeho zádové části, neboť ta má největší vliv na komfort nošení. Zadní část Benro Hummer 200 není pevně vyztužená, pouze polstrovaná na nejvíce exponovaných místech – a to řádně, na bedrech snad centimetrovou vrstvou molitanu(?). Povrch polstrování je vzdušný a členitý, a v kombinaci se středovým ventilačním systémem opravdu dobře odvětrává. Absence vyztužení však může mít negativní dopady, pokud je dolní fotokomora ve složeném stavu a prostor kolem ní není důkladně zaplněný. V tom případě se batoh hroutí na stranu, tu prázdnou, což je bohužel cítit i při nošení na zádech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Systému popruhů nelze v podstatě nic vytknout – ramenní popruhy jsou zakotveny cca 8 cm od horní hrany, kde jsou přišity pásky pro nastavení přilnavosti zavazadla k zádům. Ramenní popruhy jsou nahoře zapuštěny v poměrně velké vzdálenosti 8 cm od sebe, což může být méně pohodlné pro osoby s užšími rameny, jimž se mohou popruhy v oblasti ramen kroutit a tlačit je. Stabilitu podporuje také výškově i délkově stavitelný hrudní pásek a nezbytný bederní pás s kapsami na drobnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Designéři zavazadla dbali i na solidnost a praktičnost detailů – po upravení délky popruhů lze přečnívající pásek, aby zbytečně „neplandal“, snadno poskládat a zajistit systémem dvou gumiček. Boční vstup do fotokomory je jištěn dvojicí YKK jezdců, které lze uzamknout. Na celém batohu je znát poctivé zpracování – žádné vytahané nitky, jednotlivé části pěkně lícují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Podíváme-li se na batoh zepředu, všimneme si několika upínacích bodů (poutek a pružných šňůrek), pomocí nichž lze připevnit trekové hole nebo stativ. K zakotvení noh, resp. nohy stativu (v závislosti na jeho rozměrech) slouží vysunovací kapsa u dna batohu.

Nezbytnou součástí výbavy Benro Hummer 200 je pláštěnka, která je ukryta v kapse na dně batohu, k níž ji lze připevnit pomocí přezky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Závěr

Benro Hummer 200 splní požadavky fotografů, kteří se ohlížejí po batohu, do něhož by mohli uložit solidní objem fototechniky a zároveň osobních věcí, které jsou nezbytné pro několikadenní pohyb, ne-li pobyt v přírodě. Odolné materiály by měly zajistit dlouhou životnost tohoto batohu, na který se mimo jiné vztahuje 5letá záruka.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Propracovaná ergonomie zádové části batohu umožňuje, s malými výtkami (viz výše), pohodlné dlouhodobé nošení. Na přední části zavazadla zase nalezneme dostatek fixačních bodů pro upevnění stativu či trekových holí. Zapomenuty nebyly ani prostory pro uložení drobného příslušenství a notebooku.

Benro Hummer 200 je k dostání v řadě barevných variant, od klasické černé, přes šedou po kombinace šedé s oranžovou, růžovou, modrou nebo zelenou, a také v menší verzi 100.

Specifikace

  • Rozměry: 32 (š) × 56 (v) × 28 (h) cm
  • Váha: 1 390 g
  • Materiál: Nylon 1000 D
  • Kapacita: DSLR, 3 objektivy, blesk, 15" notebook, osobní věci, stativ/trekové hole
  • Rozměry fotokomory (ve spodní části batohu): 20 (š) × 12 (v) × 15–30 (h) cm
  • Rozměry fotokomory (v horní části batohu): 30 (š) × 12 (v) × 15 (h) cm
  • Cena: testovaný Benro Hummer 200 – 4 490 Kč, menší verze Hummer 100 – 3 990 Kč​

Témata článku: Testy, Batohy a brašny, Benro