16
Fotogalerie

Batoh pro dobrodruhy: Tamrac Adventure 9

Všechno své si nosím s sebou, aneb potřebuji ideální batoh pro fotoaparát, počítač a další spoustu věcí...

Série Adventure není u Tamracu ničím novým, z jejího složení si vybere prakticky každý, a to od malé fotobrašny přes rameno až po univerzální fotobatoh, který bude předmětem dnešního testu. Fotobatohy jsou v řadě Adventure celkem tři – model s devítkou v názvu je největším z nich.

Na rozdíl od Adventure 6 a 7 má Adventure 9 mírně odlišnou konstrukci, při vytahování fotoaparátu se neodklápí horní část batohu, kde je samostatná komora, ale pouze víko na přední straně. Díky této konstrukci bylo možné přidat do zádové části batohu další kapsu, která pojme až 17" notebook. U ostatních batohů řady Adventure se totiž zádová část láme na dvě části při vyjmutí fotoaparátu.

Bezpečnost jednoho či druhého řešení může být diskutabilní, pravdou však je, že v obou případech můžete část s technikou zabezpečit natolik, aby se k ní nenechavci nedostali.

P_02.jpg P_04.jpg
max. velikost | max. velikost

Celkové rozměry batohu jsou 33 × 28 × 51 cm, což již při prvním pohledu značí poměrně objemné zavazadlo, spodní část je uvnitř silně polstrována a má pevnou konstrukci, která chrání techniku před poškozením. Pod uvedené rozměry se tedy dostanete jen těžko, neboť základna batohu má stejné vlastnosti jako krabice – pevná a nepoddajná.

Horní komora, určená pro osobní věci má rozměry 28 × 17 × 22 cm, spodní komora pro fototechniku pak 29 × 14 × 22 cm. Jak vidíte velikost je téměř shodná, horní komora však má zkosené víko. Hmotnost prázdného batohu je 1 899 gramů. Jako materiál použil výrobce balistický nylon s vysokou odolností vůči oděru a částečnou vodoodpudivostí.

P_05.jpg P_09.jpg
max. velikost | max. velikost

Na bočních stranách batohu najdeme síťované kapsy, jejich vůle a hloubka je však poměrně malá a klasická 1,5l PET lahev v ní nedrží nejpevněji. V horní části batohu je masivní poutko pro přenášení či pověšení batohu, víko spodní části má tři karabiny, které jej fixují například v případě selháni zipu a také jsou pojistkou proti zlodějům.

P_21.jpg
max. velikost

Zádová část je silně polstrovaná, není však příliš tvrdá pro nošení. Nepříliš pohodlné jsou ale ramenní popruhy, jejichž polstrování je příliš silné, vinnou toho jsou téměř neohebné a velmi nepoddajné. Pokud tedy nesete batoh méně zatížený budou popruhy trčet na ramenou. Na popruzích nechybí hrudní spona a také příparava pro uchycení dalšího příslušenství z řady Tamrac S.A.S.

P_07.jpg
max. velikost

Polstrovaný bederní pás bohužel nenajdeme, k dispozici je pouze širší bederní popruh se sponou. Zajímavým detailem jsou přezky ve spodní části batohu, ty mohou sloužit jak pro připevnění další brašny, tak například pro uchycení stativu. Pokud je nevyužijete ani k jednomu účelu, skvěle poslouží jako stabilizační nožičky při postavení na zem.

P_10.jpg
max. velikost

Zadní kapsa pro uložení notebooku je velmi rozměrná, pokud máte menší jak 17" počítač, pak můžete využít zbývající prostor pro uložení zdroje či myšky. Součástí batohu je i ochranný obal právě na zdroj a jinou kabeláž. Zip do prostoru s notebookem je chráněn lištou ze syntetického materiálu, která by měla zamezit zatékání vody. Zakončení zipu je v horní části prakticky překryto kusem látky.

P_22.jpg P_23.jpg P_25.jpg P_26.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost | max. velikost

Také horní komora je dostatečně velká, vejde se do ní většina potřebných osobních věcí, na šířku dokonce uložíte i dokumenty formátu A4. Velkou nevýhodou je však absence jakékoliv malé kapsy ať už uvnitř komory, či na jejím víku. Dno horní komory je přichyceno k zádové části suchým zipem, jednoduchou manipulací tak můžete ze dvou komor udělat jednu obří.

P_15.jpg
max. velikost

Spodní komora je určena výhradně pro fotografické vybavení. Její rozdělení je varibilní díky systému dělících přepážek, pravdou však je, že základní rozdělení pomocí pěti polstrovaných přepážek nebylo dostatečné – výrobce by mohl přibalit další dvě až tři dělící části pro variabilnější uspořádání komory. Pochvalu si naopak zaslouží víko komory, které je vybaveno jednoduchým ale účinným organizérem na další příslušenství – paměťové karty, baterie, kabeláž...

P_11.jpg P_13.jpg
max. velikost | max. velikost

Podle informací výrobce by se do spodní komory měla vejít digitální zrcadlovka s bateriovým gripem a nasazenáým objektivem, tři další objektivy a systémový blesk. My jsme pohodlně a s rezervou uložili Nikon F80 s bateriovým gripem a objektivem 70–300 mm, objektiv 85 mm, tělo Nikon FM2 s nasazeným 24mm objektivem a systémový blesk. V horní části vedle těla zrcadlovky ještě zůstalo místo na další dvě skla, chyběly však další dělící přepážky.

P_16.jpg P_20.jpg
max. velikost | max. velikost

Batoh ocení zejména ti, kdo s sebou kromě základní výbavy v podobě zrcadlovky s objektivem nosí i další příslušenství v podobě objektivů a blesků. Velice dobrým pomocníkem bude batoh těm, kdo vyrážejí na výlety do přírody či někam jinam. Batoh si také dokážu představit jako zavazadlo pro ty, kdo zvolili cestu středního formátu. Velikost spodní komory spolu s její variabilitou je ideální. Na první pohled působí batoh laciným dojmem, což však může být bráno i pozitivně, neboť málokdo pozná, že by se uvnitř mohla skrývat technika za desetitisíce. Nutno však dodat, že za cenu blížící se 3 500 korunám mohlo být zpracování na vyšší úrovni.

Plusy:

  • polstrování zad
  • polstrování, velikost a pevnost komory pro fototechniku
  • velká kapsa na počítač s ochranným zipem
  • laciný vzhled

Mínusy:

  • absence pláštěnky
  • chybí kapsa na dokumenty a více malých kapsiček
  • tlusté a nepoddajné ramenní popruhy
  • možnost propojení obou komor

Cena:

  • 3 490 Kč vč. DPH

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud