Titul Base nepracuje běžným způsobem, na který jste možná u mobilních aplikací zvyklí. Stejně tak jeho filtry nejsou těmi, které naleznete v Instagramu nebo v každé druhé mobilní aplikaci.
Osobně mám nejraději filtry aplikace VSCO Cam (iOS, Android). Jsou nenásilné, jde upravit jejich intenzita a jsou totožné s těmi, které můžete mít ve svém Photoshopu. Proč tedy používat nějakou jinou aplikaci? Protože třeba takový titul Base vám nabídne 14 filtrů, které odkazují na klasický kinofilm.


Jednoduchá aplikace, jednoduché rozhraní
Odlišnost aplikace je už v tom, že scénu musíte vyfotografovat s aplikovaným filtrem. Nelze tedy do titulu nahrát již nějaký dříve pořízený snímek uložený v galerii obrázků. Je to pouze otázka typu tady a teď a toho, jak kdo danou scénu vnímá a s jakým filtrem ji vyfotografuje. Cesta zpět neexistuje.




Filtry se na snímanou scénu aplikují ještě před pořízením snímku
Ti, jež vzpomínají na „zlaté dobré časy“ kinofilmu se slzou v oku, tak dostávají již druhý titul, který se snaží jejich bolest alespoň trochu zmírnit. Tou první je totiž aplikace DSPO (iOS) od tvůrců populárního Hipstamaticu (iOS), ve které, abyste se na pořízené fotky mohli podívat, musíte je nejdříve virtuálně vyvolat.
To může trvat minimálně hodinu, maximálně klidně i jeden rok. Balíček s odpočtem času do vyvolání snímků jde navíc sdílet s přáteli. Nápad je to sice zajímavý, kýžený úspěch se ale zatím příliš nedostavil. Pokrok prostě nezastavíte, proto v dnešní uspěchané době nějaké sáhodlouhé čekání nejspíš nikoho nebaví.



Aplikace DSPO je do jisté míry unikátní, podobnou budete hledat jen těžko
V Base jsou přítomny klasické filmy, kterých je celkem 14. Patří mezi ně NP-16, HP-5, D-250, V-100 nebo i X-400. Každý film má také variantu po vypršení jeho expirace, takže po sečtení vám investice do aplikace poskytne 28 decentních a dobře použitelných filmů, kterým ale nelze určit intenzitu. Osloví alespoň toto tedy někoho?


Vlevo snímek pořízený v aplikaci bez použití filmu, vpravo ten s použitím filmu V-100
Mohlo by. Aplikace se totiž i velice snadno ovládá, a kdyby měla ještě co nabídnout, bylo by to jistě milé. Mimo filmů toho totiž příliš neposkytuje. Respektive nic. V režimu fotoaparátu si totiž můžete pouze zapnout přisvětlující diodu, anebo se přepnout na přední kameru. Dotknutím se displeje alespoň můžete vybrat ostřící bod. Jinak kde nic tu nic.
Ani základní úprava snímku po jeho vyfotografování přítomna není. Pravděpodobně by to ale stálo proti logice celé aplikace. Chcete-li tedy posléze ještě snímek upravit, musíte jej odeslat do jiného k tomu určeného titulu.


Vlevo snímek pořízený v aplikaci bez použití filmu, vpravo ten s použitím filmu D-250
Base je počinem už zajetých vývojářů, proto mě zaráží, že na iPhone 6 Plus po přepnutí se do expirovaného módu filmu titul vždy spadne. Jedná se ale teprve o verzi 1.0, dá se tedy předpokládat množství aktualizací, které titul opraví, vylepší a třeba mu přidají další funkce. V tomto stavu, ve kterém se v aplikačním obchodě nachází, však není příliš důvodů, proč do ní to euro vůbec investovat.
Plusy:
- Jednoduché a přehledné rozhraní
Mínusy:
- Minimální možnosti fotoaparátu
- Žádná základní úprava snímku
- Bugy aplikace
Základní informace:
- Název: Base – Film Stock Camera
- Vývojář: Stay Kids
- Velikost: 14,5 MB
- Cena: 0,99 €
- stažení v App Store