Vyfotili jste skvělou fotografii, dokonale ji vyretušovali, ale pořád jí něco chybí? Přidejte jí vhodnou atmosféru za pomoci trochy barevného ladění, a to hned několika postupy.
Podívejte se na fotografie světových fotografů nebo na většinu edtioriálových fotografií v časopisech. Když budete pozorní, neujde vám, že téměř každá z nich prošla úpravou barev. Občas jenom decentně, jindy velmi výrazně.
V programu Adobe Photoshop existuje více postupů, jak fotografii barevně doladit, seznamte se s těmi nejpoužívanějšími.
Vrstva úprav – Křivky
Křivky neslouží jenom na úpravu expozice nebo zvýšení kontrastu. Stačí změnit barevný kanál z RGB na jednu z jeho složek a místo celkové expozice ovládáte expozici jenom v daném kanálu. Vytvořte tedy novou vrstvu úprav s křivkami, nad histogramem se přepněte z módu RGB na kanál, který chcete upravovat, a jednoduše si pohrajte s křivkou v histogramu stejně jako v kanálu RGB.

Úprava jednoho ze tří kanálů křivek
Stačí si zapamatovat, jak fungují komplementární barvy. V případě červené barvy patří horní polovina křivky rudé barvě, ta spodní zase tyrkysové. Vytažením křivky nahoru v jejím středu, dodáte fotografii nádech rudé v celém expozičním spektru. V případě, že křivku upravíte v její horní části, ovlivníte barvy v jasech, nastavení dolní části křivky se zase projeví laděním stínů.
Můžete také využít možnost Obraz | Použít obraz, a aplikovat tak úpravu jenom na světla, nebo jenom na stíny. Stačí si tedy zapamatovat, že rudý kanál ovlivňuje kombinaci rudá-tyrkysová, zelený kombinaci zelená-fialová a modrý kombinaci modrá-žlutá.
Vrstva úprav – Úrovně
Další možností jsou Úrovně. V podstatě se jedná o to samé jako u nastavení Křivek. Rozdíl je pouze v tom, že úrovně se ovládají pomoci posuvníků pod histogramem. Úrovně a křivky jsou si v mnoha ohledech podobné. Je tedy jenom na vás, kterou možnost upřednostníte.

Dialog pro úpravu úrovní
Vrstva úprav – Vyvážení barev
Úprava Vyvážení barev je zřejmě nejvyužívanější možností. Přímo můžete ovlivnit barvy ve stejných kanálech jako v případě křivek: tři posuvníky ovlivňují barevné kanály a nabízejí tři možnosti, jaké části expozičního spektra se mají úpravy týkat.
Barevné ladění fotografií
Patří k nejpoužívanějším úpravám. Stačí přidat trochu modré barvy do stínů a fotografie rázem působí chladným dojmem. Přidejte kombinaci rudé a žluté do světel a fotografii tím oživíte.
V zásadě se na ladění ponejvíce používají právě komplementární barvy. Kreativitě se ale meze nekladou a po vyzkoušení sami zjistíte, co na vaše fotografie funguje nejlépe a co vlastně chcete danou fotografií sdělit.
Uvedené tři možnosti ale ani zdaleka nejsou jedinými postupy, jak v Adobe Photoshopu barevně vyladit fotografii. Využít lze také třeba Mixér kanálů, Odstín a sytost nebo barvy upravit v barevném prostoru LAB za pomoci stejných postupů.
Jednoduše a rychle tak můžete měnit barevný nádech ve stínech, středních tónech nebo ve světlech. Nezapomeňte ale, že každá z vrstev úprav má svojí masku – jestliže se vám nelíbí barva v jedné části fotografie, zmírněte jí za pomoci Štětce a sníženého Krytí, nebo snižte krytí celé vrstvy.
Posuvníky pro nastavení barevnosti pomocí vyvážen barev
Rada na konec: ponechte si zaškrtnutou možnost Zachovat světlost, chcete totiž ovlivňovat jenom barvy, nikoliv expozici. Úpravou expozičních hodnot v samém závěru byste mohli do fotografie vnést parazitní barvy a artefakty.

Vlevo původní snímek, vpravo po úpravách
Článek vyšel v časopise Computer