Axiom Beta: modulární open source kamera, kterou si sami upravíte

28. června 2017
TWEET SDÍLET
Přístup ke všem funkcím kamery, žádné čekání na pozvolné dávkování jednotlivých utilitek a vylepšení a nucení ke koupi nových modelů. To je filozofií otevřeného projektu Apertus, který se tak staví proti diktátu velkých výrobců elektroniky.

Open source software, nebo-li otevřený software s veřejně dostupným zdrojovým kódem není třeba představovat, na internetu najdete miliony příkladů, za všechny stačí zmínit Linux nebo třeba GIMP. Jinak je tomu s open source hardwarem, který za „free“ softwarem stále ještě pokulhává, co do kvantity i kvality. Přesto existuje několik projektů, které by mohly zajímat i nás fotografy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Například digitální kamera Axiom Beta – otevřený a modulární kamerový systém, který mají na svědomí členové týmu Apertus. První obrysy projektu začaly vznikat již v roce 2006, kdy se několik nadšenců z diskusního fóra na dvinfo.net rozhodlo poskytnout filmařům cenově dostupný profesionální nástroj pro natáčení videa.

Od prvotního nápadu uběhlo několik let, než se vůbec začalo s vážným vývojem open source kamery Axiom. Zásadní zlom nastal v roce 2014, kdy Apertus představil svůj produkt prostřednictvím kampaně na Indiegogo a získal dostatek financí pro kontinuální vývoj a sériovou produkci. Toho času se do projektu zapojil i Magic Lantern známý svými hacky firmwarů fotoaparátů Canon.

Hackněte si digitál!

Hackněte si digitál!

Upravený firmware jako například Magic Lantern může výrazně rozšířit funkcionalitu fotoaparátu. Pojďte se podívat, jaké možnosti nabízí neoficiální firmwary a jak je to se zárukou.

Podstatou „otevřenosti“ tohoto projektu je dostupnost veškeré technické dokumentace ke kameře Axiom Beta, včetně informací o aktuálních novinkách, plánech do budoucna apod. Toto „know-how“ je zdarma, investovat je nutné pouze do hardwaru, respektive do jeho jednotlivých částí. 

Klepněte pro větší obrázek

Axiom Beta je totiž též modulární systém, který lze přetvářet / doplňovat podle potřeb a nároků uživatele, a také v podstatě donekonečna upgradovat, aniž byste byli vázáni obchodními strategiemi velkých výrobců, kteří tamhle něco přidají a tuhle uberou a neustále vás nutí ke koupi nových modelů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Měnit a nastavit lze jakýkoli parametr videa a přizpůsobit tak kameru jakémukoli účelu. Zatím je k dispozici natáčení 4K videa v nekomprimovaném experimentálním formátu, který byl vyvinut speciálně pro Axiom Beta, samozřejmostí je Full HD video při 60 fps, ale k dispozici jsou i speciality jako časosběrné snímání, slow motion, nebo i stereoskopické 3D. Cena základního kitu se pohybuje kolem 6 000 eur (v rámci crownfundingové kampaně jej bylo lze pořídit za cca 2 500 eur). Ke kitu je možné samostatně pořídit i jednotlivé součástky. 

Původně chtěl Apertus pro své účely využít otevřené platformy sloužící pro záznam obrazu s názvem Elphel – fotoaparáty Elphel byly mimo jiné použity v projektech Google Street a využívá je též NASA –, ale nakonec se rozhodl stvořit model Axiom Beta tzv. od píky. Tento krok umožnil vývojářům vytvořit maximálně „pružný“ systém, který se v mnohém podobá stavebnici LEGO.

Klepněte pro větší obrázek

Přestože se jedná o filmovou kameru, konstrukce se do značné míry podobá fotoaparátu a do budoucna by mohla být inspirací pro vývoj podobně koncipovaného fotoaparátu. Tedy, Axiom Beta sestává z několika modulů nebo chcete-li desek.

Čelo přístroje tvoří deska s obrazovým CMOS snímačem, který je tohoto času bez lowpass filtru – jeho zakomponování je však do budoucna v plánu. V současné době Apertus nabízí snímač Super35 čili APS-C (Cmosis CMV12000) s rozlišením 12 Mpx a globální závěrkou. Ve vývoji jsou další dva „čipové“ moduly se senzory Super16 neboli 2/3",(Cmosis CMV2000) a 4/3" (Kodak On-Semi KAC12040), které bude možné měnit v závislosti na použitém objektivu. Nativním je bajonet Sony E, přes adaptéry lze však připojit skla s bajonetem Canon EF, Nikon F a m4/3. Prozatím se jedná o pasivní připojení, tedy bez možnosti AF, do budoucna je však plánováno elektronické propojení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mezi čipem a zbytkem kamery se nachází univerzální rozhraní, které by mělo být použitelné s nejrůznějšími typy snímačů, např. pro záznam 8K videa. Dále je přítomna základní deska, power board, která rozvádí napětí do dalších desek a do budoucna by ji mělo být možné spravovat prostřednictvím softwaru kamery, a vývojová deska Xilinx MicroZed. Celá platforma běží na Linuxu a na softwarové výbavě usilovně pracuje výše zmíněný Magic Lantern – hlavní cílem je nabídnout všechny profesionální funkce pro správu obrazového výstupu, ale i nejrůznější pomůcky, metadata, dálkové ovládání apod.

Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivé komponenty lze snadno upgradovat a funkčně rozšiřovat. Axiom Beta zatím nemá vlastní záznamovou jednotku, je proto nutné využít externím záznamové zařízení přes HDMI konektor, např. PC; nicméně v blízké budoucnosti by mělo být podporováno ukládání dat na klasické paměťové karty SD. Co se týče „obalu“ elektronických součástí, v nabídce jsou dvě varianty šasi – plastové z 3D tisku a hliníkové.

Souběžně Apertus pracuje na pokročilejším modelu Axiom Gamma – zcela konfigurovatelném systému s profesionálními funkcemi a parametry (například nekomprimovaným 4K záznamem při 300 fps), ale také s poněkud vyšší cenou, již vývojáři odhadují na cca 10 000 euro.

Hodnota kamer Axiom sice nepatří mezi nejnižší, nicméně pokročilí filmaři v nich získají profesionální nástroj, který není svázán obchodními strategiemi velkých značek, navíc se jedná o přizpůsobitelný a snadno inovovatelný systém. Podobně zajímavý by mohl být takový projekt v oblasti fotografické techniky.

Témata článku: Technika, Software, Video, Technologie

Určitě si přečtěte