Avidemux: Zpracuje HD video ze zrcadlovky úplně zadarmo

Avidemux: Zpracuje HD video ze zrcadlovky úplně zadarmo

Zpracování záznamu pořízeného současnými digitálními zrcadlovkami často bývá považováno za nesnadný úkol. Nabízíme Vám jeden z možných postupů.

Současné verze mnoha střihových programů si bez potíží poradí se zpracováním záznamu ve formátu MOV, komprimovaného kodekem H.264. Jmenujme například Pinnacle Avid, Pinnacle Studio (od verze 11), Sony Vegas, CyberLink PowerDirector 8, ale také některé open source programy, jako třeba Avidemux. Právě poslední jmenovaný použijeme k předvedení několika jednoduchých úprav natočeného videa.

Avidemux

Avidemux je jednoduchý program pro editaci videa. Kromě střihu a spojování záběrů umí konverze mnoha druhů formátů. Na ně dokáže při zpracování aplikovat velké množství různých filtrů. Uveďme například úpravu jasu, barevného podání, doostření a redukci šumu. Součástí programu jsou nejpoužívanější kodeky (např. MPEG1, MPEG2, MPEG4, x264, MP3/Lame, AAC/FAAC, Ogg Vorbis, AC3). Můžete s ním pracovat ve Windows, Linuxu a Mac OS X. Je licencován pod otevřenou licencí GPL a je k dispozici zdarma.

avidemux.png 
Uživatelské prostředí programu Avidemux 

Jeho linuxovou verzi hledejte v repozitářích určených pro vaši oblíbenou distribuci. Například uživatelé distribuce Ubuntu najdou verzi verzi 2.5.4 v repozitáři Getdeb. Verze 2.5.4 určená pro Windows má bohužel nepříjemnou chybu v automatických režimech, pročež doporučujeme raději sáhnout po předchozí verzi 2.5.3, která uvedeným problémem netrpí. Pokud vám vzhled prostředí Avidemuxu připomnělo známější programy VirtualDub (také VirtualDubMod), jste na správné stopě. Oba programy jsou si do značné míry podobné. VirtualDub se od Avidemuxu odlišuje především tím, že pracuje pouze pod Windows, umí navíc zachytávat video a výhradně spoléhá na kodeky nainstalované v systému.

Otevření souboru

Při otevírání souboru s videem komprimovaným kodekem H.264 se program zeptá na použití tzv. bezpečného režimu. Doporučujeme stisknout tlačítko Zrušit. Jen v případě, že se Avidemux začne po načtení vašeho zdrojového videa chovat nestabilně, můžete to s bezpečným režimem zkusit.

avidemux_bezpecny_rezim.png 
Použití bezpečného režimu 

Odstřižení začátku a konce záběru

Pokud pracujete na Linuxu a nemáte větší monitor, než Full HD, bude hned po otevření videa užitečné upravit jeho zobrazení pomocí příkazu Zobrazit – Velikost 1:2. Verze pracující pod Windows by si zobrazení měla upravit automaticky. Úpravy videa začneme jednoduchým odstřižením jeho začátku a konce. Nastavte jezdec na časové ose na budoucí začátek videa a z nabídky zvolte příkaz Upravit – Nastavit značku A. Najeďte jezdcem na časové ose na místo, na kterém budete chtít video ukončit a použijte příkaz Upravit – Nastavit značku B. Pro výběr značek samozřejmě můžete použít tlačítka Výběr: začátek a Výběr: konec, umístěná pod časovou osou.

avidemux_bez_rekomprese.png 

Pokud roletky v pravé části okna programu ponecháte na hodnotách Video Kopie, Audio Kopie a roletku Formát nastavíte na hodnotu AVI, bude po stisku tlačítka Uložit nebo výběru příkazu Soubor Uložit video, upravené video uloženo bez rekomprese (bezztrátový střih). Pouze místo kontejneru (souboru) MOV bude převedeno do častěji používaného formátu AVI. Technicky orientovaní uživatelé by se mohli ptát, jaká je přesnost střihu. Z principu se video komprimované kodekem H.264 dá takto bezztrátově stříhat jen po klíčových snímcích. U záznamu z našeho příkladu jsou rozmístěny v intervalech 0,480 s.

Automatický převod do formátu vhodného pro DVD nebo iPod

V druhém kroku si zkusíme jednoduchý převod videa do formátu vhodného pro zápis na DVD. Nejde o nic složitého. Stačí z nabídky zvolit příkaz Auto Optical disc DVD a v následujícím okně nastavit zdrojový poměr stran a cílový poměr stran na hodnotu 16:9.

auto_pruvodce.png 
Jednoduchý průvodce exportem na DVD 

Po potvrzení nastavení tlačítkem OK si všimněte, jak roletky v pravé části okna programu změnily svá nastavení. Nyní stačí spustit ukládání upravené kopie záznamu pomocí tlačítka Uložit a počkat si na doběhnutí jeho převodu. Podobný postup také platí pro převod videa do formátu vhodného pro přehrávače iPod. Jen je nutné na začátku vybrat z nabídky příkaz Auto IPOD (Mpeg4).

Pro úplnost je nutno dodat, že Avidemux dokáže nabídnout mnohem víc. Uživatele, kteří se odhodlají nastudovat „ruční“ nastavení správných filtrů, kodérů, snímkové frekvence například z dokumentace ve wiki, program odmění překvapivou šíří svých možností. I když pro náročnější práci většina z nás pravděpodobně sáhne po některém z renomovaných střihových programů, v oblasti jednoduchého střihu, při změně rozlišení videa nebo při převodu do jiného formátu může být Avidemux výborným pomocníkem. A nemusí jít jen o video z digitálních zrcadlovek.

Určitě si přečtěte

Články odjinud