Aurora Aperture představila bajonetový systém filtrů pro širokoúhlé objektivy

20. května 2020
TWEET SDÍLET

​Americká společnost Aurora Aperture, zabývající se výrobou fotografických filtrů, představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru novou generaci držáku filtrů určeného pro širokoúhlé objektivy bez předního filtrového závitu. Držák, který se upevňuje do zadní části objektivu je nově kompatibilní s celou řadou skel rozličných bajonetů a rozšířena je také nabídka filtrů, které lze k držáku připevnit pomocí magnetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tento systém upevnění filtrů dle výrobce nabízí řadu výhod – ve srovnání s levnými gelovými filtry nabídnou optické filtry od Aurory vysokou optickou kvalitu a díky speciální konstrukci držáku jsou současně skladnou, kompaktní alternativou robustních, a drahých, frontálních adaptérů.

Produkt sestává ze dvou částí: kovového magnetického držáku, který se pomocí malých šroubků připevňuje přímo do bajonetu objektivu (držák se drobně liší podle typu bajonetu), a filtrů s kovovou obroučkou. Magnety jsou v držáku umístěny tak, aby nenarušovaly elektronické spojení mezi tělem fotoaparátu a objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče samotných filtrů, výrobce slibuje maximální kvalitu – špičkové sklo, speciální nano vrstvy pro perfektní přenos obrazu a povrchové úpravy zabraňující ulpění mastnoty, vody a prachu. V nabídce jsou neutrální filtry (PowerND) o síle 2, 4, 6, 8 a 12 EV, přechodové neutrální filtry (GND) s hustotou 1,5/2,5/3,5 EV. Novinkou je filtr s názvem PowerDusk, jehož úkolem je filtrovat umělé světlo a eliminovat světelné znečištění v městských oblastech; dle slov výrobce se tento typ filtru hodí k fotografování noční oblohy.

Systém je kompatibilní s těmito objektivy:

Canon EF:

 • EF 8–15 mm f4L Fisheye USM
 • EF 11–24 mm F4L USM
 • EF 14 mm F2,8L USM & EF 14 mm F2,8L II USM
 • EF 15 mm F2,8 Fisheye
 • EF 16–35 mm F2,8L USM (EF 16–35 mm F2,8L II & III nejsou podporovány)
 • EF 17–35 mm F2,8L USM
 • EF 17–40 mm F4L US
Klepněte pro větší obrázek

Sigma EF:

 • Sigma 14–24 mm F2,8 DG HSM Art
 • Sigma 14 mm F1,8 DG HSM Art

Nikon Nikkor AF-S 14–24 mm F2,8G ED

Sigma 14–24 mm F2,8 DG DN Art

 • Sony E mount
 • L mount

Sony FE 12–24 mm F4 G

Set držáku a zvoleného typu a počtu filtrů si lze nyní za zvýhodněnou cenu zakoupit v rámci kampaně na Kickstarteru. Předpokládaná prodejní cena – výrobek by měl být uveden na trh v září tohoto roku – je 35 až 41 USD za držák (cena se liší podle typu objektivu), cena jednotlivých filtrů se bude pohybovat od 43 do 113 USD.

Témata článku: Příslušenství, Technika


Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Muž se 140 znaky – Jack Dorsey

Patří k nejmladším miliardářům a technologickým vizionářům. Jeho platformu pro sdílení krátkých zpráv používá po světě dvě stě milionů lidí denně. Zakladatel Twitteru Jack Dorsey oslaví 19. listopadu pětačtyřicáté narozeniny.

Jan Spěšný
IT OsobnostiTwitter