Aurora Aperture představila bajonetový systém filtrů pro širokoúhlé objektivy

20. května 2020
TWEET SDÍLET

​Americká společnost Aurora Aperture, zabývající se výrobou fotografických filtrů, představuje prostřednictvím kampaně na Kickstarteru novou generaci držáku filtrů určeného pro širokoúhlé objektivy bez předního filtrového závitu. Držák, který se upevňuje do zadní části objektivu je nově kompatibilní s celou řadou skel rozličných bajonetů a rozšířena je také nabídka filtrů, které lze k držáku připevnit pomocí magnetu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tento systém upevnění filtrů dle výrobce nabízí řadu výhod – ve srovnání s levnými gelovými filtry nabídnou optické filtry od Aurory vysokou optickou kvalitu a díky speciální konstrukci držáku jsou současně skladnou, kompaktní alternativou robustních, a drahých, frontálních adaptérů.

Produkt sestává ze dvou částí: kovového magnetického držáku, který se pomocí malých šroubků připevňuje přímo do bajonetu objektivu (držák se drobně liší podle typu bajonetu), a filtrů s kovovou obroučkou. Magnety jsou v držáku umístěny tak, aby nenarušovaly elektronické spojení mezi tělem fotoaparátu a objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče samotných filtrů, výrobce slibuje maximální kvalitu – špičkové sklo, speciální nano vrstvy pro perfektní přenos obrazu a povrchové úpravy zabraňující ulpění mastnoty, vody a prachu. V nabídce jsou neutrální filtry (PowerND) o síle 2, 4, 6, 8 a 12 EV, přechodové neutrální filtry (GND) s hustotou 1,5/2,5/3,5 EV. Novinkou je filtr s názvem PowerDusk, jehož úkolem je filtrovat umělé světlo a eliminovat světelné znečištění v městských oblastech; dle slov výrobce se tento typ filtru hodí k fotografování noční oblohy.

Systém je kompatibilní s těmito objektivy:

Canon EF:

 • EF 8–15 mm f4L Fisheye USM
 • EF 11–24 mm F4L USM
 • EF 14 mm F2,8L USM & EF 14 mm F2,8L II USM
 • EF 15 mm F2,8 Fisheye
 • EF 16–35 mm F2,8L USM (EF 16–35 mm F2,8L II & III nejsou podporovány)
 • EF 17–35 mm F2,8L USM
 • EF 17–40 mm F4L US
Klepněte pro větší obrázek

Sigma EF:

 • Sigma 14–24 mm F2,8 DG HSM Art
 • Sigma 14 mm F1,8 DG HSM Art

Nikon Nikkor AF-S 14–24 mm F2,8G ED

Sigma 14–24 mm F2,8 DG DN Art

 • Sony E mount
 • L mount

Sony FE 12–24 mm F4 G

Set držáku a zvoleného typu a počtu filtrů si lze nyní za zvýhodněnou cenu zakoupit v rámci kampaně na Kickstarteru. Předpokládaná prodejní cena – výrobek by měl být uveden na trh v září tohoto roku – je 35 až 41 USD za držák (cena se liší podle typu objektivu), cena jednotlivých filtrů se bude pohybovat od 43 do 113 USD.

Témata článku: Technika, Příslušenství


Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

František Dostál: Plachý fotografující (rozhovor)

Není vůbec jednoduché najít hranici mezi jemným obrazovým humorem a přízemním primitivismem.

Petr Vilgus
Kultura