Asijské novinky v tenkém provedení

31. ledna 2007
TWEET SDÍLET
Neuplynuly ani tři týdny od posledního představení novinek Samsungu a už jsou tu další digitály. Aby toho nebylo málo připojilo se i Casio.

Samsung představil celkem tři nové modely digitálních kompaktů, všechny v černé povrchové úpravě, každý však z jiné produktové řady. Oproti tomu Casio představilo jen dva nové digitály, které se od současných modelů liší na první pohled pouze barvou a typovým označením.

Casio Exilim EX-Z75 a Exilim EX-Z1050

Oby dva digitály Casio jsou upgradem předchozích modelů s označením Exilim EX-Z70 a Exilim EX-Z1000. Vylepšení jsou však opravdu minimální. Jak již bylo řečeno výše tak prkaticky jediným rozdíle oproti předchůdcům je vícebarevné provedení, menší designérské úpravy a nový displej.

Exilim EX-Z75 je sedmimegapixelový expoziční automat v ultrakompaktním provedení. Podobně jako jeho předchůdce, má i tento model zaoblené všechny rohy a působí elegantním dojmem. Ten je podtržen broušenou úpravou hliníkového opláštění ve čtyřech barvách – stříbrná, černá, modrá a růžovočervená.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Maximální rozlišení snímků je 3 072 × 2 304 obrazových bodů při snímání ve formátu 4:3, k dispozici je i formát 3:2 (3 072 × 2 048) a 16:9 (3 072 × 1 728). Videosekvence mají standardní rozlišení 640 × 480 bodů při frekvenci 30 sn./s. Pávě širokoúhlý formát je novinkou v případě LCD displeje, který má poměr stran 14:9 a úhlopříčku 2,6", bohužel také poměrně mizerné rozlišení 114 960 pixelů.

Klepněte pro větší obrázek

Objektiv má trojnásobný zoom s rozsahem ohnisek 38–114 mm a světelností F3,1–5,9. Citlivost je možné nastavit v rozsahu ISO 50 až 400. Všechn ostatní zůstalo při starém – způsob měření expozice (bodový, se zvýhodněným středem a plošný), scénické režimy Bestshot, vnitřní 8MB paměť a podpora SD/SDHC/MMC paměťových karet.

Exilim EX-Z1050 je, jak jinak, nástupcem modelu EX-Z1000. Také  u této stylovky toho příliš nepřibylo. Tělo přístroje je plastové s kovovým pláštěm a zaoblenými rohy na horní straně, barevné provedení je stříbrná, černá, modrá a růžovočervená.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Desetimegapixelové rozlišení umožňuje zhotovit snímky o velikosti 3 648 × 2 736 ve formátu 4:3, k dispozivi je i formát 3:2 a 16:9. Videosekvence mají rozlišení 640 × 480 bodů ovčem při frekvenci pětadvacet snímků za sekundu(!).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektiv má rozsah 38–114 mm při světelnosti F2,8–5,1, ostření pracuje od 40 cm, v makro režimu pak od 10 cm. Citlivost je možné nastavit na ISO 50, 100, 200, 400 nebo 800. Displej má i u tohoto modelu velikost 2,6" a bohužel stejně nízké rozlišení. Rozdílem je však velikost vnitřní paměti, a to 15,4 MB.

Klepněte pro větší obrázek

Inu jak vidno, opět nic moc nového. Občas si řikám, jestli má vůbec tohle tažení za novými a novými modely digitálů smysl? Vždyť nám vlastně výrobci předkládají stále to stejné, pouze zabalené do barevnějšího kabátu s mírně vylepšenými vnitřnostmi. Navíc nezřídka uberou tam, kde bychom to nečekali – k čemu je dobrý 2,6" displej, když má mizerné rozlišení, o světelnosti objektivu ani nemluvě?

Samsung NV11

Nejnovější přírůstek řady New Vision je pouze mírným upgradem modelu NV10, to ostatně nazančuje i typové označení NV11. Změny se dočkal displej, který má úhlopříčku 2,7" při zachování rozlišení 230 000 a možnost zvolit citlivost až ISO 1 600, u NV10 to bylo maximálně ISO 1 000.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Největší změnou je objektiv, který má tentokrát pětinásobný optický zoom s rozsahem ohnisek 37–185 mm, díky tomu je hloubka fotoaparátu větší, zmohutněl také tubus objektivu. Posledním vylepšení oproti předchůdci je funkce detekce tváře, která automaticky nastaví expozici a zaostří na portrétovanou osobu.

Smasung L74Wide

Sedmimegapixelová novinka přichází na trh s velice zajímavou výbavou, 3,6× optický zoom začína na velice příjemných širokoúhlých 28 mm a končí na hodnotě 100 mm, světelnost objektivu bohužel výrobce zatím nezveřejnil. Co se samotné konstrukce týká, drží se Samsung konceptu, který zavedl řadou NV, a to jednoduchý design  černém provedení.

Klepněte pro větší obrázek

U L74 zaujme především zadní strana díky minimu ovládacích prvků. Tušíte správněm, že třípalcový displej je dotykový, přinést by měl nové, uživatelsky přívětivé ovládání á la Smart touch u modelů NV10 a NV7 OPS.

Klepněte pro větší obrázek

Rozlišení snímače je 7,2 Mpx s maximální citlivostí ISO 1 600 a možností záznamu videosekvencí v kvalitě SVGA. Za zmínku jistě stojí i vnitřní paměť, která by měla mít podle dostupných informací přibližně 450 MB. Fotoaparát by měl být na trhu na jaře za předpokládanou cenu 10 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Samsung i7

Poslední novinkou je neméně zajímavý digitál multimediální řady s označením i7. největší předností tohoto sedmimegapixelového kompaktu by měla být nová konstrukce displeje. Nejen, že má úhlopříčku tři palce a je dotykový, displej je navíc otočný.

Klepněte pro větší obrázek

Samsung se však vydal jinou cestou než ostatní výrobci, kteří otočný displej rovnou vyklápí mmo prostor těla fotoaparátu. U i7 se displej otáčí v ose souběžné s osou objektivu, to znamená, že při fotografování na výšku nemusíte obracet fotoaparát, ale pouze otočit displej.

Klepněte pro větší obrázek

Druhou zajímavou funkcí je turistický průvodce, který obsahuje informace o více jak 4 500 regionech ve třiceti zemích světa, další informace bude možné dohrát z internetu. Samozřejmostí je mp3 přehrávač a také možnost přehrávání filmů, podobně jako u ostatních modelů i-řady.

Klepněte pro větší obrázek

Periskopový objektiv má trojnásobný optický zoom. Nezbytným doplňkem je elektronická stabilizace obrazu ASR a vysoká citlivost ISO 1 600. Vnitřní paměť má i u tohoto modelu úctyhodnou kapacitu 512 MB. K dispozici by měl být digitál během března, cena zatím nebyla stanovena.

Klepněte pro větší obrázek

Podrobné technické specifikace všech představených fotoaparátů vám brzy přineseme v katalogu digitálů.

Témata článku: Technika, Samsung, První pohled, Casio


Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD