Asférický objektiv Cosina Voigtlander APO-LANTHAR 50 mm F2 je dostupný i pro Nikon Z

Asférický objektiv Cosina Voigtlander APO-LANTHAR 50 mm F2 je dostupný i pro Nikon Z

Společnost Cosina uvedla nový asférický objektiv Voigtländer APO-LANTHAR 50 mm F2. Zatímco se jeho název a základní specifikace shodují s objektivem Voigtländer APO-LANTHAR 50mm f/2 pro bajonet Sony E, Cosina uvádí, že verze pro bajonet Nikon Z je zcela nová a díky apochromatické konstrukci si pořád zachovává stejný vysoký výkon.

Objektiv s manuálním ovládáním je zkonstruován z deseti prvků v osmi skupinách, včetně dvou s nízkým rozptylem, dvou oboustranných asférických a jednoho plovoucího prvku. Je vybaven dvanáctilamelovou clonou, která má rozsah od F2 až po F16 a nastavuje se pomocí clonového kroužku. Minimální zaostřovací vzdálenost je 45 cm a pro filtry se používá 52mm přední závit.

Voigtlander_APO-LANTHAR_50mm_F2_Aspherical_lens_3.jpeg
Tabulka kompatibility podrobně uvádí, které fotoaparáty s bajonetem Z a s jakým používaným firmwarem podporují komunikaci mezi objektivem a fotoaparátem.

Objektiv je také vybaven čipem pro zajištění komunikace mezi objektivem a tělem fotoaparátu s bajonetem Z. Kromě přenosu EXIF dat také umožňuje správnou stabilizaci obrazu v těle kompatibilních fotoaparátů a podporu různých funkcí asistenta ostření. To vše je možné díky licenční dohodě, kterou Cosina uzavřela se společností Nikon a která jí umožnila toto řešení vůbec vyvinout a vyrábět. Cena novinky je shodná jako ta pro Sony E, a to v přepočtu 23 tisíc Kč.

Via dpreview.com

Určitě si přečtěte

Články odjinud