Ariana Grande je nepoučitelná. Opět sdílela fotografie bez povolení jejich autora

10. února 2020
TWEET SDÍLET
Ariana Grande je nepoučitelná. Opět sdílela fotografie bez povolení jejich autora

I když jste na nějaké fotografii zvěčněni, neznamená to, že ji můžete libovolně používat. Své o tom jeden čas věděla i Ariana Grande, ale evidentně to zase zapomněla. Dříve už totiž musela jednu pokutu zaplatit a teď je žalována opět. A to dokonce stejným fotografem.

V květnu loňského roku sdílela popová zpěvačka Ariana Grande na svém Instagramu dvě fotografie, přičemž na ně nevlastnila od fotografa práva. Co na tom, že na nich byla ona sama. I když snímky následně smazala, i tak za jejich použití musela zaplatit. Dříve, než je přitom ze svého účtu odstranila, nasbíraly tyto fotografie přes 3 miliony označení „To se mi líbí“. Dohromady ji to nakonec stálo 50 tisíc dolarů.

Nicméně historie se opakuje. Ariana Grande totiž sdílela v příběhu na Instagramu opět snímek, na který nevlastní práva, a který je dokonce od stejného newyorského fotografa Roberta Barbery, stejně jako ty dva předchozí. Tento byl pořízen již v roce 2018 a zpěvačka je na něm vyobrazena v kolekci oblečení s tím, že v popisu přímo odkazuje na jeho koupi.

Barbera tedy nemeškal a podal na ni žalobu. Opět. Kolik finančních prostředků požaduje tentokrát, zatím známo není. Prý se nejdříve musí vyčíslit jeho ušlý zisk a to, kolik na neoprávněně publikované fotografii mohla Grande vydělat. K částce je pak samozřejmě nutné připočítat veškeré náklady na právníky atd.

Podle žaloby Barbera tvrdí, že zpěvačka nemá a nikdy neměla oprávnění jakkoli reprodukovat, veřejně zobrazovat, distribuovat nebo používat danou fotografii. Vzhledem k předchozím kauzám se dá tušit, že fotograf uspěje i tentokrát. Ostatně stejně, jako se mu to povedlo u mnohých jiných.

Barbera totiž rád a často žaluje různé celebrity právě z důvodu neoprávněného použití jeho fotografií. Doplatil na to např. nejen Justin Bieber, Alexander Wang nebo Christian Siriano, ale i společnosti, jakými jsou CBS, Versace atd. I z tohoto důvodu se pak nelze různým zpěvákům divit za to, že zakazují na svých koncertech fotografování.

Ostatně i sama Ariana Grande na turné k albu Sweetener požadovala výhradní práva ke všem fotografiím, které na něm byly pořízeny a ona byla jejich součástí. Proti pořizování audiovizuálních záznamů však brojí většina známých interpretů.

Když si fanoušek nahrával zpěvačku Adele, ta kvůli němu přerušila koncert, Josh Klinghoffer z Red Hot Chili Peppers si naopak začal nahrávat na telefon fanouška, který si nahrával jeho. Např. Jack White pak vyzval všechny účastníky jeho koncertu, aby si telefony vypnuli úplně.

Témata článku: Kultura

Určitě si přečtěte

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

20 Petr Březina

Petr Březina
Full-frame
Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Petr Březina
Technika
8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Technika