Aputure Gigtube DSLR Digital ViewFinder: Jiné úhly pohledu

5. března 2012
TWEET SDÍLET
Externí hledáček dovolí zrcadlovkám exponovat z neobvyklých úhlů a dokáže nahradit i dálkovou spoušť.

Jste lovci záběrů z neobvyklých úhlů? Bažíte po snímcích tvorů v dolinách i výškách ukrytých? Chcete mít vždy kontrolu nad kompozicí? Pak vás bude zajímat produkt firmy Aputure Gigtube, který kombinuje funkce dálkové spouště s živým náhledem.

Přesný název výrobku zní Aputure Gigtube DSLR Digital ViewFinder, tedy digitální hledáček určený pro práci se zrcadlovkami. Vyjma široké škály D-SLR značky Canon, Nikon a Olympus je kompatibilní s nezrcadlovkami řady PEN.

Klepněte pro větší obrázek
Pracujete-li s dlouhými expozičními časy, můžete Gigtube použít jako klasickou dálkovou spoušť a přitom mít stále pod kontrolou kompozici záběru.

Do provozu

Set obsahuje digitální hledáček, nabíječku, stojánek, datový, USB a prodlužovací kabel. K připojení k fotoaparátu se používá kabel, jehož koncovka se liší podle typu fotoaparátu. Aputure Gigtube lze nasadit na patici blesku, kde poté supluje výklopný displej, který je možné nastavit do libovolné polohy. Anebo, což je jistě pro řadu uživatelů zajímavější, funguje jako dálková spoušť s přidanou hodnotou. Nejen, že s ní dosáhnete expozice bez roztřesení fotoaparátu, ale navíc budete moci aktuálně kontrolovat kompozicí snímku i jeho zaostření.

Klepněte pro větší obrázek
Hledáček připojený k fotoaparátu datovým kabalem

Tělo hledáčku má kompaktní rozměry, vejde se pohodlně do kapsy u bundy. Velikost displeje, která činí pouhých 2,5", a jeho rozlišení 230 000 bodů může být však limitující v situaci, kdy je třeba zaostřit na milimetr přesně.

Displej je připevněn na kloubu, díky němuž lze obrazovku nastavit do řady pozic – horizontálně i vertikálně. Pevně drží v podstatě v jakékoli poloze, pozor je nutno dát pouze na omezení pohybu při otáčení po směru hodinových ručiček.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pozor na hranice otáčení displeje

Dříve, než se pustíte do experimentování, musíte hledáček nabít. K propojení s nabíječkou slouží USB kabel. Avizovaná délka výdrže nabité baterie, 3 h provozu, víceméně souhlasí, pokud ovšem přístroj nezapomenete po použití vypnout.

Datový kabel je zakončen dvěma nebo třemi konektory podle toho, zda fotoaparát podporuje nahrávání videa. Po připojení nejprve zapnete fotoaparát, a teprve poté bočním přepínačem (ON/OFF) zprovozníte hledáček. Umístíte-li Gigtube na patici blesku, získáte výhody výklopného displeje.

Klepněte pro větší obrázek
Digitální hledáček na patici blesku

Po připojení k fotoaparátu je nutné zapnout režim LiveView. Veškeré informace, které jsou běžně k dispozici v hledáčku (resp. na displeji), se přenesou na obrazovku hledáčku externího. Pamatujte, že práce s živým náhledem způsobuje pomalejší ostření (od 1–3 s). Pokud navíc budete pracovat v kombinovaném režimu, počítejte také se zpožděním expozice: po zmáčknutí spouště se LiveView vypne, odklopí se zrcátko, zaostří, sklopí se zrcátko, a teprve poté fotoaparát exponuje.

Po propojení přístrojů datovým kabelem se přenáší obrazový signál z fotoaparátu na externí hledáček, nikoli však možnost ovládat jednotlivé (byť základní) parametry expozice, ostření apod. Tento fakt je nepříjemný, pracujete-li s Gigtube jako s dálkovou spouští. Jestliže chcete změnit např. ostřicí bod, je nutno provést nastavení na fotoaparátu. Vyplatí se proto mít záběr pečlivě promyšlený (zvláště u autoportrétování). Výhodou Gigtube však zůstává, že odchylky v nastavení můžete odhalit před samotnou expozicí.

Kam s ním

Umístíte-li Gigtube na patici blesku, získáte obdobu výklopného displeje. Pro zrcadlovky, které jím disponují, je tato funkce zbytečná. Ostatním přináší běžné výhody, především možnost fotografovat z nezvyklých úhlů, podhledu a nadhledu. Hodí se proto například k focení makra, flóry, popřípadě líného hmyzu, koncertů (zvláště, jste-li malé postavy), nebo k zachycení rychlého autoportrétu.

V případě posledně jmenované disciplíny je komfortnější využít Gigtube jako dálkovou spoušť. Samozřejmostí je umístění fotoaparátu na stativ. Při práci s malou hloubkou ostrosti ovšem narazíte na limity parametrů displeje. Jeho velikost a rozlišení znemožňují přesné zaostření detailů.

Gigtube podporuje také fotografování v režimu Bulb. Tlačítko spouště je nutno zmáčknout „nadoraz“ a po dobu 3 s držet, dokud se nezamkne závěrka. Začátek expozice je signalizován odpočtem na displeji. Snímání ukončíte opětovným namáčknutím spouště.

Kromě autoportrétování se dá Gigtube použít jako lapač plaché zvěře či prostředníka k nahlédnutí do jinak špatně dosažitelných míst. Jako prodlouženou ruku lze použít např. monopod, na nějž umístíte fotoaparát. Prostřednictvím externího hledáčku lze poté sledovat a zachytit dění před objektivem i v polohách, do nichž se se svým přístrojem běžně nedostanete (např. na strom či nad vodní hladinu).

Klepněte pro větší obrázek
Balení obsahuje (zleva): prodlužovací kabel o délce 2 m, datový kabel pro připojení k fotoaparátu, AV konvertor (nutný k propojení Gigtube s některými modely D-SLR Canon), nabíječku, USB kabel pro připojení hledáčku k nabíječce, samotný externí hledáček a podstavec.

Ovládni mě!

Ovládání externího hledáčku Gigtube je velmi jednoduché. Uživatel má k dispozici čtyři tlačítka:

 • Červená spoušť funguje stejně jako na fotoaparátu. Po jejím namáčknutí začne pracovat autofokus, úspěšné zaostření je signalizováno zvukově pípnutím i vizuálně rozsvícením zelené kontrolky a hlášením ON FOCUS (je-li zapnuta funkce Prompt/ Nápověda).
 • Menu – mačkáním tlačítka listujete v nabídce možností nastavení přístroje. Co se týká parametrů obrazovky, lze nastavit její jas (Brightness) a kontrast (Contrast). Nabídkou LightOff řídíte dobu automatického vypínání displeje, Power zobrazuje stav baterie a Prompt umožňuje zapnout/vypnout Nápovědu. Požadované nastavení volíte tlačítkem SET UP.
 • Tlačítko s šipkou umožňuje otáčení náhledu na nasnímanou fotografii. Po stranách Gigtube naleznete zdířky pro datový a USB kabel, a především posuvný přepínač OFF/ON (po použití doporučuji vždy přepnout do pozice OFF).

Technické parametry a cena

 • displej: LCD 2,5", 230 000 px
 • napájení: vestavěný akumulátor Li-Pol, 1 000 mAh, výdrž 3 h
 • úhel otáčení: 180° vertikálně, 270° horizontálně
 • pracovní podmínky: 0–40° C
 • rozměry (š × v × h): 66 × 26 × 83 mm
 • hmotnost: 110 g
 • cena: 2 900 Kč
 • zapůjčil: Agora plus

Kompatibilita

 • GT1C: Canon EOS 600D(T3i), 60D, 550D, 500D, 1000D, 450D,
 • GT3C: Canon EOS 1D X, 7D, 50D, 40D, 1D Mark IV, 1D Mark III, 1Ds Mark III
 • GT3CII: Canon EOS 5D Mark II
 • GT1N: Nikon D700, D300
 • GT1NII: Nikon D300S, D3, D3X, D3S
 • GT3N: Nikon D5100, D3100, D7000, D5000, D90
 • GT3L: Olympus E600, E30, E-P1, E-P2, E-410, E-420, E-450, E-510, E-520, E-620

Článek vyšel v časopisu DIGIfoto 12/2011

Témata článku: Testy, Technika, Fotoaparáty, Příslušenství, Zrcadlovky, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz