Apple ProRAW bude 12bitový RAW DNG soubor. Jeho velikost bude až 28 MB

Apple ProRAW bude 12bitový RAW DNG soubor. Jeho velikost bude až 28 MB

Apple vydal vývojářskou verzi iOS 14.3, která poodhaluje možnosti připravované funkce ProRAW, kterou společnost představila spolu s iPhony 12 Pro. Také jen tyto modely ji budou podporovat – to ale u všech hlavních fotoaparátů.

„ProRAW obsahuje všechny standardní informace formátu RAW spolu s daty obrazového kanálu Apple. Už provedené potlačení šumu a úpravy vícesnímkové expozice ti vytvoří náskok před editováním – takže ti zůstane víc času na doladění barev a vyvážení bílé.“ – takto společnost charakterizuje novou funkci, u které zatím na stránkách Apple.cz svítí jen dodatečná informace „Už brzy“. Nyní tedy víme, že by měla přijít s další desetinovou aktualizací systému iOS.

ProRaw.png
Jestli do Apple ProRAW fotíte, zjistíte přímo v rozhraní fotoaparátu. To v případě focení na výšku vpravo nahoře.

Beta verze iOS 14.3 určená všem registrovaným vývojářům totiž poodhalila, že soubor ProRAW bude 12bitový RAW zachycený jako „lineární digitální negativ“ (Linear DNG). Abyste do tohoto souboru fotili, budete jej muset zapnout v Nastavení -> Fotoaparát ručně. Stejně jako snímky pořízené s HDR nebo jako Live fotky, budete mít v galerii u dané fotografie značení RAW, abyste ji na první pohled odlišili od ostatních.

ProRAW fotografie, které vám však aplikace Fotky předkládají, je pouhým převodem RAW do souboru JPEG, podobně jako digitály předkládají u RAWů jen náhled JPEGu. Nezpracovaný snímek se tak zobrazí pouze v případě, že je importován do kompatibilní postprodukční aplikace. Ty od vývojářů třetích stran ale už dlouhou dobu pracují s RAW soubory, stejně jako je umí pořizovat. Záleží tak jen na tom, jak si vývojáři poradí s konkrétními profily Applu.

Tvůrce aplikace Halide, Sebastiaan de With, sdílel na Twitteru příspěvek, ve kterém informuje o podpoře ProRAW. Ta bude u všech tří objektivů modelů 12 Pro, zároveň bude kompatibilní i s nočním režimem. Kde do ProRAW fotit moci nebudete, jsou Live fotky a ty snímané portrétovým režimem. Zmiňuje také, že velikost jednoho souboru bude v rozpětí od 24 do 28 MB, což je oproti digitálům o poznání více.

Apple ještě vývojářům neposkytl API, takže jestli ti budou moci v budoucnu ProRAW implementovat do svých aplikací, není zatím známo. Neví se ani, kdy by mohl iOS 14.3 vyjít, protože teprve nedávno byla uvolněna předchozí verze 14.2.

Určitě si přečtěte

Články odjinud