5
Fotogalerie

Apple představil iPhony 12. Nejvyšší model má unikátní fotografickou výbavu

Apple na své předtočené říjnové keynote představil čtveřici nových iPhonů 12. Základní řada překvapí především softwarem, nejvyšší model v podobě telefonu iPhone 12 Pro Max však nabízí, co žádný jiný iPhone, ale ani smartphone obecně. 

iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max – takové je označení novinek společnosti, které se nesou v duchu 5G, čipu A14 Bionic, Super Retina XDR displejů o třech různých úhlopříčkách a mírně pozměněném designu. U všech modelů byl razantně vylepšen širokoúhlý objektiv, přičemž základní telefony nesou dva objektivy, modely Pro pak tři, či pokud budeme počítat i LiDAR skener, tak čtyři.

iPhone 12 Pro Max jasným lídrem

iPhone 12 mini má naprosto totožnou výbavu s iPhonem 12, jediným rozdílem je menší úhlopříčka displeje, která činí 5,4“. Ta u většího modelu je 6,1“. Rozlišení jsou 2340 × 1080 při 476 pixelech na palec a 2532 × 1170 při 460 pixelech na palec. Displej je technologie HDR s True Tone, jehož kontrastní poměr je 2 000 000:1 s maximální jasem 625 nitů či v HDR 1 200 nitů.

Disponuje dvojitou 12Mpx fotosoustavou s ultraširokoúhlým a širokoúhlým fotoaparátem. První řečený má ohniskovou vzdálenost 13 mm, clonu F2,4, 120° zorné pole a jedná se o 5členný objektiv. Druhý pak nabídne 26mm ohniskovou vzdálenost, OIS, velikost pixelu má 1,4µm, clonu F1,6 a objektiv je 7členný. Přítomno je 2× oddálení optickým zoomem.

iphone-12-gallery1-2020.jpeg

Dosud jsme byli zvyklí, že modely Pro byly také totožné a lišily se jen velikostí. Apple je nyní rozdělil, protože větší model má nejspíše díky většímu tělu i více prostoru pro více hardwaru. Model 12 Pro disponuje 6,1“ úhlopříčkou displeje, takže jeho displej je na vlas stejný jako ten u modelu 12. Větší iPhone 12 Pro Max však nabízí 6,7“ úhlopříčku s rozlišením 2778 × 1284 při 458 pixelech na palec. Samozřejmě se jedná o tu samou technologii Super Retina XDR.

iPhone 12 Pro nabídne totožné duo objektivů, jaké má model 12/12 mini. K němu ale přihazuje ještě teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 52 mm, clonou F2,0 a OIS. Složen je ze sedmi členů. Doplněn je samozřejmě již řečeným LiDAR skenerem. Všechny objektivy jsou 12Mpx. Stejně jako ty, které nabízí iPhone 12 Pro Max. Ten má shodný jen ultraširokoúhlý, u ostatních už přihdává něco navíc.

Snímek obrazovky 2020-10-14 v 15.07.45.png

Širokoúhlý objektiv má sice shodné parametry, ale velikost jeho pixelů je 1,7 µm, protože větší pixely znamenají více světla, víc detailů a víc barev. A místo OIS disponuje stabilizací s posuvem snímače. Apple zde vyvinul řešení, které při stabilizaci pohybuje pouze snímačem, což dosud měly jen digitální fotoaparáty. Jeho teleobjektiv má stabilizaci, ohniskovou vzdálenost 65 mm se clonou F2,2 a je složen ze 6 členů. iPhone 12 Pro tak má rozsah optického přiblížení 4×, iPhone 12 Pro Max 5×. 

Pokračování 2 / 3

LiDAR není jen do počtu 

LiDAR skener měří absolutní hloubku stopováním toho, jak dlouho trvá neviditelným světelným paprskům cesta od vysílače k objektům a pak zpátky k přijímači. Každých 40 nanosekund vysílá své paprsky, takže se scéna neustále přeměřuje a její hloubková mapa upřesňuje. Pro rozšířenou realitu to znamená daleko komplexnější pohled na svět. Jedná se ale i o kameru, která vidí ve tmě.

iphone-12-pro-gallery-2.jpeg

Skener totiž zpřístupňuje vyspělé možnosti profesionální fotosoustavy včetně až šestkrát rychlejšího automatického zaostřování při slabém světle. Širokoúhlému fotoaparátu umožňuje podrobná hloubková mapa z LiDARu dělat portréty v nočním režimu. I při slabém světle teď Neural Engine ostře vykreslí focený subjekt před krásně rozostřeným pozadím.

Lepší fotografie při slabém světle jsou však zásluhou i zvětšení širokoúhlého fotoaparátu, který zachycuje o 27 % víc světla (v případě modelu Max o 47 %) než předchozí generace telefonu. Mělo by se tak jednat o papírového favorita fotografických žebříčků hodnotících noční fotku. O astrofotografii však nepadlo ani slovo. 

Pokračování 3 / 3

První s Dolby Vision 

Nové je i Smart HDR 3. To automaticky vylepšuje světlá místa, stíny a obrysy. I na snímku za poledního slunce by tak měly být vidět detaily na tváři a stíny, které postupně přecházejí až v temně černou, stará se i o rovnováhu bílé. Nové iPhony Pro pak umí nahrávání v Dolby Vision. Jedná se tak o první fotoaparát vůbec, který to umí.

iphone-12-pro-gallery-1.jpeg

iPhone 12 Pro přešel z 8bitového na 10bitové HDR nahrávání videa, což představuje ohromný rozdíl v kvalitě díky zachycení více barev. Gradingem do Dolby Vision dnes prochází až hotový film při postprodukci. Je to časově náročný proces, který probíhá na profesionálních počítačích ve střižnách.

iPhone 12 Pro k tomu ale snímá dvě expozice a jeho specializovaný obrazový signálový procesor z nich vytváří histogram. Na jeho základě se pak generují metadata Dolby Vision. Vše probíhá v reálném čase a za vše se vděčí procesoru A14 Bionic s neural enginem, který je vyrobený 5nm technologií. Kvalita záznamu mže být až 4K při 60 fps. 

Skutečně surový Apple 

Apple na keynote zmínil i zajímavé heslo ProRAW. To obsahuje všechny standardní informace formátu RAW spolu s daty obrazového kanálu Apple. Už provedené potlačení šumu a úpravy vícesnímkové expozice tak vytvoří náskok před editováním – mělo by vám tak zůstat víc času na doladění barev a vyvážení bílé. Této funkce bychom se měli dočkat již brzy, zatím k dispozici není. Kdybyste se pak ptali na čelní TrueDepth kameru, tak ta je pro všechny modely shodná. Nijak se ani od modelů 11 nezlepšila, jen se naučila noční režim.

Snímek obrazovky 2020-10-14 v 15.07.21.png

iPhone 12 se začne předobjednávat 16. října za cenu od 24 990 Kč. iPhone 12 mini bude svůj předprodej startovat až 6. listopadu za cenu od 21 990 Kč. V první vlně jde do prodeje i iPhone 12 Pro a to za cenu od 29 990 Kč. Model 12 Pro Max bude provázet model mini 6. listopadu. Protože se jedná o největší a nejvybavenější iPhone, tak jeho cena startuje na částce 33 990 Kč.

Určitě si přečtěte

Články odjinud