Apple iPhone SE nabízí stejné fotografické možnosti jako dražší modely

17. dubna 2020
TWEET SDÍLET

Spekulovalo se o něm řadu let a nakonec jej Apple představil pouze aktualizací svých webových stránek. Vzhledem k aktuální pandemické situaci se tak žádná pompézní akce nekonala. iPhone SE (2. generace) vychází z designu iPhonu 8, naučil se ale novým kouskům. Zvládne totiž portrét a to i čelní FaceTime kamerou.

Na první pohled jej od iPhonu 8 rozhodně nerozeznáte. Zůstal 4,7“ Retina HD displej s rozlišením 1 334 × 750 pixelů, skleněná záda umožňující bezdrátové nabíjení, Touch ID v tlačítku pod displejem i vodotěsnost do jednoho metru. Čip procesoru je však A13 Bionic s Neural Enginem, který nový SE dostal od iPhonů 11.

Klepněte pro větší obrázek
Okem rozdíl mezi iPhonem 8 a iPhone SE (2. generace) nepoznáte. Odlišují je jen barevné varianty, kdy i ty jsou si velice podobné.

Rozměry i váha zařízení jsou stejné. Namísto stříbrné, vesmírně šedé a zlaté je k dispozici v černé, bílé a červené. Paměťové varianty jsou 64, 128 a 256 GB, cena startuje na 12 990 Kč, předobjednávky v Apple Online Store začínají v pátek 17. dubna od 14 hodin.

iPhone SE stejně jako iPhone 8 stále nabízí jedinou hlavní 12Mpx širokoúhlou kameru s F1,8 a optickou stabilizací obrazu. Digitální přiblížení je pětinásobné, True Tone blesk má pomalou synchronizaci. Nově se ale naučila portrétový režim s efektním rozostřením pozadím. To už s jednou kamerou uměl i iPhone XR, nicméně s omezenými možnostmi efektů.

SE jich umí všech 6 (studiové světlo, přirozené světlo, obrysové světlo, jevištní reflektor, jevištní světlo a černobílé high-key světlo) a to právě díky přítomnosti výkonného čipu. Také proto umožní i ovládání hloubky ostrosti posuvníkem – před pořízením snímku a i po něm. iPhone XR však požadoval k aplikování efektu na scénu lidskou tvář. Zvířata tak uměl fotit jen s pomocí aplikací třetích stran (Halide). Jestli je tato podmínka nutná i u novinky, není zatím známo.

Vylepšením je i Smart HDR další generace, které poznává tváře a chytře upravuje nasvícení záběru, aby byly rysy obličeje a tóny pleti na fotkách přirozenější. 4K video pak má rozšířený dynamický rozsah a snímá víc detailů ve světlých místech i stínech. Natáčí při 24, 30 nebo 60 fps a je i opticky stabilizováno. Přibyla také funkce QuickTake, která slouží k rychlému zachycování videa v režimu focení a nahrávání stereo zvuků.

Klepněte pro větší obrázek
Funkce QuickTake je převzatá z iPhonů 11.

Poměrně nečekaně umí iPhone SE portrétový režim i s 7Mpx čelní FaceTime kamerou s F2,2 a to i se všemi efekty. Zde se totiž také jedná o tu stejnou kameru z iPhonu 8. Je tedy vidět, že portrét vykouzlíte díky výkonu procesoru bez nutnosti osazení zařízení více objektivy. Ty jsou zapotřebí až k Animoji a Memoji, které telefon neumí. Stejně tak nedisponuje Face ID.

Témata článku: Fotoaparáty, Fotomobily, iPhone, Apple, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola