Aplikace PABLO je sociální sítí se světýlky

27. října 2016
TWEET SDÍLET
Je to fotografie, není to fotografie, je to video, není to video. Je to sociální síť s rozhodně zajímavým nápadem. Prorazit bude mít PABLO ale hodně těžké, už jen proto, že se jedná o zcela nový koncept, který se soustředí na „světelné“ příspěvky.

PABLO je sociální síť, ve které můžete sledovat její uživatele, můžete zde dávat jejich příspěvkům „To se mi líbí“, komentovat je (zatím) nelze. Samozřejmě do ní můžete nahrávat i příspěvky své. Může se vám zdát, že je PABLO obyčejnou sociálkou, jenže to není. PABLO se totiž zaměřuje výhradně na příspěvky, které jsou kresleny světlem.

Nápad zajímavý, provedení obyčejné

Aplikace PABLO je zdarma. Výměnou za to, že za používání služby neplatíte ani korunu, chce ta po vás vaši registraci a to hned po spuštění titulu. Registrace obnáší jen sdělení svého jména a emailové adresy. Přihlásit se třeba pomocí Facebookového účtu nejde. Následuje jednoduchý návod, jak v aplikaci PABLO pořizovat záznamy.

Klepněte pro větší obrázek
Úvodní obrazovka po prvním spuštění aplikace nabádá jen k vytvoření účtu a odeslání emailu vývojářům.

Aplikace se dělí na záložky, které v podstatě kopírují nabídky Instagramu. Aby to nebylo tak okaté, jsou mírně přeskládané. První je nabídka domů, ve které najdete příspěvky od všech uživatelů sítě, ať už je sledujete či nikoli. Díky tomu, že aplikace zatím příliš známá není, mnoho příspěvků do sítě nepřibývá a z drtivé většiny se jedná spíše o pokusy uživatelů, kteří zkouší, co aplikace dokáže.

Klepněte pro větší obrázek
PABLO vám dá i tři základní tipy, jak pořídit efektní snímek.

Druhá záložka je věnována vašemu profilu. Zde vidíte svůj profilový obrázek, své příspěvky, počet sledovaných osob i počet těch, jež sledují vás. Skrze tři linky v levém horním rohu se dostanete do nastavení, které neposkytuje prakticky nic, jen zapnutí/vypnutí notifikací, a informace o soukromí.

Při malbě světlem je důležitá stabilizace. Každé zachvění má za výsledek neostrost výsledku.

Skrze záložku s ikonou fotoaparátu otevřete prostředí pořízení záznamu. Stačí ťuknout na spoušť a už to jede. Jak dlouho to pojede, pak záleží na vás. Buď opětovným stiskem spouště nahrávání ukončíte, nebo si můžete nastavit i pevně daný interval od pěti do 29 sekund. V prostředí fotoaparátu si můžete nastavit ještě citlivost na světlo.

Klepněte pro větší obrázek
Domovská obrazovka vypadá skoro stejně jako ta Instagramu.

PABLO je totiž o světle. Můžete jím pořídit videozáznam toho, jak se obraz kreslený světlem vytvářel, nebo fotografii scény s výsledkem světlomalby. V obou případech je důležitá stabilizace. Každé zachvění je na výsledku patrné neostrostí, což je škoda. Chtělo by to tak zapracovat na digitální stabilizaci. Stačilo by si vzít příklad z takové aplikace Hyperlapse, které to jde na výbornou.

Hyperlapse – časosběrná aplikace od Instagramu pro iOS

Hyperlapse – časosběrná aplikace od Instagramu pro iOS

Vývojáři obrázkové sociální sítě Instagram nedávno představili aplikaci Hyperlapse, která se netočí kolem fotografií, ale doslova točí video. A to zajímavě, nevšedně, neokoukaně a hlavně použitelně.

Po ukončení nahrávání máte několik možností, jak s vaší prací naložit. Lze ji uložit do galerie jako video, nebo jako fotografii, sdílet ji napříč sociálními sítěmi, nebo ji publikovat v PABLU. To pak můžete přidat popis a polohu, kde jste dané dílo pořídili. Pablo umí pracovat i s čelní kamerou vašeho zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
V aplikaci lze i vyhledávat, sama vám však předkládá to nejlepší, co nabízí.

Ikona zvonečku značí notifikace uvnitř aplikace. Když někdo dá vašemu příspěvku „To se mi líbí“ uvidíte to zde, když někdo z uživatelů, které sledujete, nahraje do sítě záznam, uvidíte jej také zde. Symbol hvězdy pak slouží k prohledávání sítě. Máte zde doporučené uživatele a ty nejlepší záznamy.

Podivuhodný experiment

PABLO je zajímavá sociální síť, co se jejího zaměření týče. Malba světlem ale není natolik rozšířená, a protože je i docela obtížná, uživatele si síť bude hledat docela obtížně. I když poskytuje maximální zjednodušení zachycení záznamu, i tak jsou bez stativu příspěvky často mizerné kvality.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Rozhraní fotoaparátu je jasné a přehledné.

Navíc si to neulehčuje ani sama služba. Po každém přepnutí se do nějakého příspěvku se ten nepříjemně dlouze načítá. Při vrácení zpět na zeď se opět ta celá refreshuje, takže všude vidíte jen točící se kolečka, takže víc než abyste se dívali, čekáte.

Klepněte pro větší obrázek
Svůj výtvor můžete uložit jako soubor JPG nebo MP4.

Nezapomeňte své výtvory sdílet na sociální sítě s označením #StartMakingMagic

Pokud rádi experimentujete, vrhněte se do toho po hlavě, protože vám v tom nic nebrání. Jak hlásí sami vývojáři aplikace, přestanete tím pořizovat pouhé fotografie a začnete dělat magii. Každá tma je plátno, každé světlo inspirace. Titul je zatím dostupný na platformě iOS, ve své plné verzi. Na Androidu je zatím ve fázi beta, co nevidět by se ale ostrá verze měla objevit i tam.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
...a odeslat jej lze nejen do sítě PABLO, ale i na Facebook, Twitter nebo Instagram.

Plusy:

 • Možnost exportu videa i fotografie
 • Jednoduché prostředí
 • Zajímavý nápad

Mínusy:

 • Neustálé načítání obsahu
 • Fádní provedení
 • Slabá softwarová stabilizace

Základní informace:

 • Název: PABLO.
 • Vývojář: Hi Pablo Inc
 • Velikost: 111 MB
 • Cena: Zdarma
 • Web aplikace: hipablo.com
 • Stažení: Google Play (beta), App Store

Témata článku: Software, Fotomobily, iOS, Fotoaplikace

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer