Aplikace o počasí Dark Sky pro Android končí. Co to znamená pro fotografy?

4. dubna 2020
TWEET SDÍLET

Spoluzakladatel aplikace Dark Sky Adam Grossman oznámil podstoupenou akvizici, kdy celou společnost koupil technologický gigant Apple. A protože v ní vidí patřičný potenciál, nechce ji poskytnout na jiné platformy, než na ty své. Uživatelé zařízení s Androidem tak zapláčou, protože titul využívali nejen astrografové k fotografování noční oblohy.

„Cílem společnosti Dark Sky vždy bylo poskytovat světu ty nejlepší možné informace o počasí, varovat co nejvíce lidí před nepříznivými podmínkami i nebezpečím, a to způsobem, který respektuje soukromí.“ Podle Grossmana však není lepšího místa k dosažení těchto cílů, než u Applu. A ten nemá zájem poskytovat nově nabyté know how konkurenci.

Pokud jste tedy uživatelem iPhonů a potažmo iPadů, nic se pro vás nemění. Aplikace Dark Sky tak bude pořád v App Store dostupná, jen už je u ní jako vývojář uvedena společnost Apple. Uživatelé systému Android a WearOS si ji však již do svých zařízení nemohou nainstalovat, i když se titul v Google Play ještě zobrazuje.

Pokud aplikaci používáte, můžete tak činit až do 1. července 2020. K tomuto dní totiž bude aplikace vypnuta a v případě, že v ní platíte předplatné, bude to zrušeno. Stejné datum je klíčové i pro fungování webu. Pokud je vám situace kolem Dark Sky lhostejná, možná i tak narazíte.

Data z této komplexní předpovědi totiž využívají mnohé aplikace nejen pro předpověď počasí, ale i pro plánování různých událostí, jako je fotografování v exteriéru. Do toho spadají takové aplikace, které můžete využívat k určení zlaté a modré hodiny a ty, které vás informují o čistotě oblohy, pokud jste fanoušky astrografie atd.

Apple dosud ve své aplikaci Počasí používal data z The Weather Chanel. V operačním systému iOS 14, či některé jeho následné desetinové aktualizaci, jej tak pravděpodobně nahradí právě daty z Dark Sky. Základní aplikaci, která toho i po těch letech zas tolik neumí, by mohl rozšířit i o zobrazování map a další užitečné informace, s těmi pro fotografy, jako to umí např. GoodLight.One, ale raději nepočítejme. Nabízí se i provázání do map a dalších aplikací společnosti pracujících s polohou zařízení.

Témata článku: Fotografický software, Fotoaplikace, iPhone, iOS, Android, Telefony s iOS na Heureka.cz