Souborná výstava lovosického rodáka Antonína Kratochvíla (1947), žijícího v USA, prezentuje výběr z tvorby světově proslulého fotožurnalisty. Ukázky z několika cyklů, které vznikaly od konce sedmdesátých let po současnost na různých místech několika kontinentů charakterizují fotografův přístup a způsob interpretace dění, jehož se účastní jako vnímavý a citlivý pozorovatel
Životním předělem Antonína Kratochvila byla emigrace z Československa v roce 1967 a následující léta prožitá v západní Evropě. Po studiích fotografie na amsterdamské Gerrit Rietveltd Art Academy odešel do USA, cestoval a fotografoval. Objevoval se tam, kde spoluprožíval vypjaté, dramatické situace způsobené přírodními, sociálními katastrofami a válečnými konflikty.
Jeho způsob vidění a vnímání aktuálních událostí a životních příběhů vypovídá a schopnosti rychlé reakce a zachycení momentu, přesvědčivě charakterizujícího situaci i o soucítění s jejími aktéry. Mnohdy se vyhýbá přímému vyobrazení ústředního děje, motivujícího fotografickou reportáž. Všímá si epizod, atmosféry dění kolem, výmluvných detailů tváří. Antonín Kratochvíl začínal návraty do zemí východní Evropy, aby si připomněl svět, který opustil - fotografoval prostředí a lidi, jejichž život byl poznamenán totalitními režimy, momenty, příbuzné těm, které sám prožíval. Jeho fotografie vypovídající o lidském strádání způsobeném nejrůznějšími okolnostmi apelují naléhavostí sdělení, aniž by zdůrazňovaly drastičnost reality – zachycuje tragické strádání dětí, způsobené válkami, chudobou a nemocí, utečenců, lidí poznamenaných válečnými konflikty. Nezajímá ho postižení bojových střetů, ale jejich oběti, jejichž vyobrazením upozorňuje na hrůzy, které války způsobují.
Pracuje pro různé nadace, podporující humanitární programy, jeho fotografické reportáže iniciují pomoc těm, kteří ji naléhavě potřebují. Na cestách tráví většinu roku, vrací se z nich s obrazovými svědectvími událostí a situací, které se liší místy děje, jsou si však podobné obsahově, vypovídají především o lidském utrpení. Fotografuje i osobnosti současné kulturní scény které ho zaujaly, známé tváře však zachycuje po svém, v momentu, odhalujícím osobnost portrétovaného bez stopy idealizace. Vybírá si z těch, jež ho zaujali svým životním příběhem a chce je poznat.
Výstavu pořádá Dům umění města Brna v době od 14. září do 20. listopadu 2005 ve své hlavní budově na Malinovského náměstí 2 v Brně. Kurátorkou výstavy je Jana Vránová. Bližsí informace naleznete na webové adrese http://www.dumb.cz.