Annie Leibovitz: Život fotografky

27. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Vtipné portréty celebrit od Annie Leibovitz se objevují na obálkách lesklých časopisů už víc než třicet let.

Jejich autorka se postupem času proslavila stejně jako hvězdy, které fotografuje. Její cesta na vrchol však nepřipomíná let rakety, ale spíše postupné stoupání horolezce.

Na výtvarné škole v San Francisku studovala malbu a fotografii se přitom věnovala ve večerních kurzech. Mezitím vystřídala několik zaměstnání. K těm nejkurióznějším patří práce v izraelském kibucu v roce 1969.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Brad Pitt, Las Vegas

Už rok nato však otiskl její snímky hudební časopis Rolling Stone a o tři roky později se Annie Leibovitz stala jeho hlavní fotografkou. K době spojené s magazínem Rolling Stone se vážou například snímky z koncertní šňůry kapely Rolling Stones v roce 1975 či slavný snímek Johna Lennona s Yoko Ono z 8. prosince roku 1980. Leibovitz si původně představovala, že fotografie bude dvojaktem obou umělců. Podle vzpomínek fotografky si Yoko Ono odmítla svléct kalhoty.

Annie Leibovitz to sice zklamalo, avšak přimělo ji to k tomu, aby vymyslela novou koncepci fotografie. Snímek Johna Lennona v prenatální poloze, jak se tiskne Yoko Ono v černém a s vlasy rozhozenými po podložce, byl otištěn na obálce pamětního čísla časopisu Rolling Stone věnovaného Lennonovi. Ten byl jen pár hodin poté, co ho Leibovitz fotografovala, zastřelen.

Od zpěváků k hercům

V roce 1983 Annie Leibovitz z redakce Rolling Stone odešla a nastoupila jako fotografka do společenského magazínu Vanity Fair. Podle vlastních slov ji k tomu vedla touha fotografovat nejen zpěváky a kapely, ale i různé jiné osobnosti, k čemuž měla ve Vanity Fair nespočet příležitostí. Například pro speciální číslo věnované Annie Leibovitz se nechali na panoramatických snímcích vyfotografovat snad všichni slavní herci a herečky, kteří prošli hollywoodskými natáčecími studii.

Hvězdy, které bývají středem fotografií, se kvůli Annie Leibovitz nechaly nafotografovat společně. Například na snímku Alpha List (Seznam Alfa), můžeme vedle sebe vidět Toma Cruise, Jacka Nicholsona, Brada Pitta, Hugha Granta, Matta Damona, Toma Hankse a další.

Jako z doby, kdy Leibovitz pracovala pro časopis Rolling Stone, pochází slavná fotografie Johna Lennona s Yoko Ono, je i působení fotografky ve Vanity Fair spojeno s notoricky známými snímky. Patří k nim například fotografie Whoopi Goldberg ve vaně plné mléka či těhotné Demi Moore.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Mikhail Baryshnikov and Rob Besserer

Sama Annie Leibovitz dlouho neměla vlastní rodinu a o své práci tvrdila, že je jí dítětem. V roce 2001 však vznikla „coververze“ snímku Demi Moore s bříškem, na které je zachycena sama slavná fotografka. Annie Leibovitz se ve svých dvaapadesáti letech stala matkou. K prvnímu dítěti přibyla záhy dvojčata, která však již odnosila náhradní matka.

Osobní život

Proměna, jež se odehrála v přístupu Annie Leibovitz k rodinnému životu, se odrazila i na jejím pojetí fotografie. Spojenými státy nyní putuje retrospektivní výstava Annie Leibovitz „A Photographer´s Life 1990–2005“ (Život fotografky 1990–2005), ke které vyšla obsáhlá stejnojmenná publikace. Výstava je rozdělena do několika námětových okruhů. Kromě snímků filmových a hudebních hvězd (Mick Jagger, Robert de Niro, Al Pacino, Brad Pitt), kterými se Leibovitz proslavila, je to i reportáž zachycující Sarajevo na počátku devadesátých let či krajiny fotografované na americkém západě a v jordánské poušti.

Annie Leibowitz

Narodila se roku 1949 v Connecticutu jako jedno ze šesti dětí. Na Uměleckém institutu v San Franciscu vystudovala malbu, navštěvovala zde také večerní hodiny fotografie. Poprvé své snímky publikovala v roce 1970 v magazínu Rolling Stone, o tři roky později se stala jeho hlavní fotografkou.V roce 1983 vyměnila hudební magazín za časopis Vanity Fair, pro který v roce 1991 vznikla slavná obálka s těhotnou Demi Moore. Pracovala také pro časopis Vogue. Kromě toho vytvořila reklamní kampaně pro nejrůznější firmy od American Express až po Gap. Annie Leibovitz je svobodná, má tři děti a žije v New Yorku.


Pravděpodobně nejzajímavější část však tvoří okruh fotografií, na nichž Leibovitz zachytila svůj osobní život. Veselé události, jako je například narození dcery či společné cesty se Susan Sontag, střídají fotografie s tragickými náměty: smrt fotografčina otce nebo Susan Sontag. Přesnou povahu vztahu mezi fotografkou a spisovatelkou a kritičkou Susan Sontag, od níž u nás vyšla například kniha O fotografii, obě ženy dlouho tajily. Teprve v knize A Photographer´s Life se Annie Leibovitz vyznává ze svého života a citů nejen prostřednictvím fotografie, ale i slovy.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Susan Sontag v Petře

Snímkům Annie Leibovitz nelze upřít atraktivitu a osobité řešení, se kterým fotografka k jednotlivým fotografovaným osobnostem přistupuje. Patří mezi nejslavnější fotografy všech dob. Svědčí o tom i to, že ve voskové podobě pronikla do pobočky muzea Madame Tussauds v New Yorku a jako kreslená postavička do seriálu Simpsonovi – fotografovala tam erotické snímky Homera Simpsona.

Kde najdete více

Annie Leibovitz vydala za svou kariéru šest knih, přehled její bibliografie najdete na www.artcyclopedia.com. Poslední publikace A Photographer´s Life 1990–2005 (Život fotografky 1990–2005) vznikla jako katalog ke stejnojmenné výstavě, kterou do 13. ledna prezentuje The Corcoran Gallery of Art ve Washingtonu, pak se přesune do San Franciska. Knihu lze objednat přes www.amazon.com za 47,25 USD. Časopis Vanity Fair věnoval Annie Leibovitz v únoru 2007 speciální číslo, více na www.vanityfair.com.

Na Mezinárodnm filmovém festivalu Karlovy Vary se promítal dokumentární snímek Annie Leibovitz: Život objektivem. Autorkou filmu, který se na jaře 2008 objevil v běžné distribuci, je fotografčina mladší sestra Barbara. V neposlední řadě lze informace o Annie Leibovitz najít na webových stránkách galerií, které vlastní její snímky nebo kde vystavovala, například www.andrewsmithgallery.com nebo www.corcoran.org.

Původní článek byl otištěn v DIGIfotu 1/2008. Chybějí-li vám starší čísla časopisu DIGIfoto, kontaktujte oddělení distribuce e-mailem: predplatne@cpress.cz nebo telefonicky na bezplatné lince 800 11 55 88.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Kultura, Rozhovory


5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

5 tipů pro snadné a efektivní čištění objektivů

Moderní objektivy jsou jemná optická zařízení, kterým je třeba věnovat patřičnou péči. Hromadění nečistot může vést k problémům, které vyřeší pouze odborný servis. Jak takovým situacím předcházet?

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Na dobrodružnou cestu jen s mobilem

Tomáš Slavíček
Fotomobily
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Co prohlásili slavní fotografové o svém řemesle

Podívejte se s námi na citáty slavných fotografů, které vám mohou pomoci nalézt cestu k lepším fotografiím. Většinou v sobě totiž obsahují i skrytá doporučení, jak k fotografování přistupovat.

Lenka Dostálová
Fotografové
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem