Anketa: Jaký bude váš další fotoaparát?

10. listopadu 2010
TWEET SDÍLET

Klesající prodeje kompaktů v posledních letech jasně dávají najevo, jaký je celkový trend. Rostoucí počet „zrcadlovek bez zrcadla“ v nabídce výrobců zase naznačuje, že se snaží přizpůsobit amatérům, a tudíž nabídnout něco menšího a lehčího, než jsou klasické, ale přece jen poněkud rozměrné zrcadlovky. Přesto ale i ty mají své přednosti a jejich prodeje jsou stále velké, ba dokonce zájem o ně roste.

Jaký si plánujete koupit váš příští fotoaparát?

Pokud se řadíte k těm, co už samostatný fotoaparát považují za přežitek, ten současný vám stačí, nový kupovat nebudete a spokojíte se s lepším mobilním telefonem vybaveným třeba 12 Mpx fotoaparátem, zvolte první možnost – Fotoparát v mobilu.

Druhou možnost Jednoduchý automatický kompakt mohou zvolit ti, kterým zcela dostačují výsledky, které automatika moderních digitálů produkuje a vystačí si s přednastavenými motivovými programy. Ti co už chtějí ovlivnit svoji fotografii více, mají na výběr možností více.

Klepněte pro větší obrázek   

Kompakt pro pokročilejší s manuálem asi zvolí ti, kdo chtějí něco menšího do kapsy, ale požadují lepší optiku a více manuálních kreativních možností. Ultrazoom – fotoaparát s velkým rozsahem bez nutnosti výměny objektivu asi zvolí fandové velkého přiblížení. Zaplatíte sice kompromisní kvalitou optiky, nicméně o manuální režimy nepřijdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

„Kompakt“ s výměnnými objektivy (mikro ¾) začíná být stále populárnější volbou pro ty, kdo chtějí vyměňovat objektivy, ale klasická zrcadlovka je pro ně příliš velká a uvítají menší objektivy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Levnější klasická zrcadlovka pro amatéry určitě uspokojí většinu fotografů, kterým vyhovuje to, že vidí přesně to, co bude na fotografii a elektronický hledáček je nedokáže uspokojit. Pokud nechcete za svůj fotoaparát platit mnoho, vyhovuje vám bohatá nabídka výměnných objektivů a dalšího příslušenství pro „klasiku“, bude váš další fotoaparát zrcadlovka. A patříte-li mezi ty náročnější, co fotí nejen více snímků, ale vyžadujete-li odolnější tělo, vyšší rychlost ostření či sériového snímání pak asi vaší volnou bude zrcadlovka pro pokročilé. Jaký tedy bude váš příští fotoaparát? 

Určitě si přečtěte

Fotografie týdne: kdyby bylo nebe blízko

Fotografie týdne: kdyby bylo nebe blízko

Biblický příběh vypráví o lidech, kteří se smluvili, že si postaví věž, která povede až do nebe. Nebe pro ně nebylo daleko ani vysoko, bylo něčím, čeho je možné dosáhnout.

Michal Černý

Fotografie týdne: Budu se jen dívat, slečno!

Fotografie týdne: Budu se jen dívat, slečno!

Sociologie se, jako většina společenských věd, nachází v jistém pnutí. Na jedné straně se snaží popsat procesy, jevy, spojení, která ve společnosti můžeme nacházet. Jde vlastně o činnost, která jako by se snažila zjistit si odstup od zkoumané skutečnosti.

Michal Černý