10
Fotogalerie

Analýza fotomobilu Vivo X90 Pro. Takto fotí dnešní mobilní špička

Vivo X90 Pro je mobilní telefon s dobrým fotografickým vybavením. Hlavní snímač 1,0"  je hodně velký a právě plocha senzoru má na kvalitu výstupu stěžejní vliv. Vedle toho mu pomáhá optická stabilizace a slušná světelnost F1,8. Má 23mm ohnisko a 50Mpx rozlišení přepočítává na výsledné 12Mpx fotky. Foťák s teleobjektivem má také 50Mpx rozlišení, které se přepočítává na 12 Mpx, disponuje optickou stabilizací a má dvojnásobné přiblížení (přepočtených 50 mm) oproti hlavnímu foťáku. Jeho silnou stránkou je nadstandardní světelnost F1,6. Ultraširokáč má rozlišení 12 Mpx, přepočtených 16 mm a světelnost F2,0.

Vivo-X90-Pro-txt.jpg

Celkově se tento fotomobil velmi povedl, má jen minimum vad a mnoho předností. Zejména pro hlavní foťák a foťák s teleobjektivem platí, že jejich výstup je velmi detailní, vykreslí i jemné struktury, kresba je přitom přirozená. Při nasazení takto vysoké laťky se ultraširokáč jeví jako horší objektiv – ačkoli nedosahuje kvalit ultraširokáčů vlajkových lodí, stále se jedná o nadprůměrný foťák.

Pusťte si komentovanou analýzu fotoparátu a jeho výsledků ve videu v úvodu článku.

Hlavní foťák je skvělý téměř ve všech ohledech a za všech situací, ať už ve dne nebo v noci. Má velmi detailní kresbu a minimum chyb. Objektivně se mu dá vytýkat jen jediná, a to nekonzistence při focení v protisvětle či světelně náročných scénách. Někdy je taková fotka zcela bezproblémová, jindy její část zahalí světlý závoj vycházející z místa, odkud přichází světlo. Jedná se jen o drobnost na jinak skvělém foťáku.

kresba-2.jpg
Fotky z hlavního snímače mají detailní a přirozenou kresbu

srov-50mpx.jpg
50Mpx režim přidá fotce dodatečné detaily

ztrata-kontrastu-4.jpg
I v noci hlavní foťák podává téměř bezchybné výkony

Ultraširokáč je nejslabším článkem. Jako jediný nemá optickou stabilizaci obrazu, takže není až tak dobrý v noci. Jen průměrný senzor způsobuje nepříjemné obrazové artefakty i za dne a za náročných světelných podmínek. Foťák také trpí na několik optických vad jako zkreslení nebo chromatickou aberaci. Celkově ale předvádí solidní výkon; pokud si výsledné fotky nebudete detailně prohlížet a přibližovat, budete s ním spokojení.

u-kresba-1.jpg
Na první pohled není většina problémů viditelná, ale po přiblížení najdete slabší kresbu

u-makro.jpg
Ultraširokoúhlý objektiv může sloužit i jako makro objektiv
 
u-noc-4.jpg
Noční fotka s ultraširokáčem není dokonalá, ale výstup je použitelný

Foťák s teleobjektivem je velmi kvalitní a jeho výstup je opět velmi detailní a bez optických vad. Dá se mu vytknout horší kontrola odlesků ve slunečním protisvětle, nicméně třeba v noci se na pouličních lampách stejný problém neprojevuje.

t-kresba-1.jpg
Kresba foťáku s teleobjektivem je detailní i přirozená

t-kresba-4.jpg
Přepočtené 50mm ohnisko umožní dohlédnout i do delších vzdáleností

t-noc-2.jpg
Tento foťák má překvapivě dobrý výstup i v horších světelných podmínkách

Podrobnou analýzu naleznete v komentovaném videorozboru v úvodu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud