Analog zdaleka nekončí – Zeiss Ikon SW (kinofilmová perla)

23. srpna 2006
TWEET SDÍLET
Ačkoliv je již v našem názvu obsaženo slovíčko "digi", považujeme za důležité informovat vás nejenom o novinkách digitálních, ale i analogových. Zkušenosti totiž ukazují, že valná většina vás, fotografů, měla nebo stále ještě má s analogem co do činění.

Společnost Carl Zeiss, světoznámý výrobce objektivů, představila staronový fotoaparát s názvem Ikon SW. Předchůdce tohoto modelu Zeiss Ikon se přestal vyrábět v roce 1970. Zeiss Ikon je fotoaparát s dálkoměrným hledáčkem, podobné konstrukce jako fotoaparáty Leica řady M. Podle výrobce není vyloučeno, že bude časem k dispozici i digitální verze tohoto fotoaparátu, je to však pouze možnost do budoucna. Pokud by se však začal tento fotoaparát vyrábět i v digitálním provedení, byl by v podstatě druhým digitálem s dálkoměrným hledáčkem, hned po Epsonu Rd1.

Klepněte pro větší obrázek
Původní Zeiss Ikon

Zkratka SW v názvu znamená "superwide", což se dá přeložit jako ultraširokoúhlý. Tomuto přívlastku odpovídá i výběr objektivů, které jsou osazeny firemním M-bajonetem. Nabídka objektivů začíná na ohnisku 15 mm a pokračuje v podobném duchu (21 mm, 25 mm, 28 mm, 35 mm) přes klasický záklaďák (50 mm) až po objektiv s ohniskem 85 mm. Světelnost se u objektivů pohybuje v rozmezí F1,5–2,8.

Klepněte pro větší obrázek
Nový Zeiss Ikon SW

Fotoaparát nemá klasický hledáček, jak jsme tomu zvyklí u jiných fotoaparátů. U tohoto aparátu je hledáček "externí" a nasazuje se do sáněk blesku, díky tomu je možné mít pod kontrolou celou snímanou scénu a ne jen její část. Základem těla fotoaparátu je hliníková konstrukce vyrobená z jednoho kusu, zapouzdřená do magnéziového pláště. Kvůli externímu hledáčku má fotoaparát dvoje bleskové sáňky.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Závěrka pracuje s rozsahem časů 8 – 1/2 000 s, k dispozici je i Bulb režim, synchronizační čas blesku je 1/125 s. Citlivost filmu je možné nastavit ručně v rozmezí ISO 25 až 3 200. Z expozičních režimů je k dispozici priorita clony a plný manuál, kompenzace expozice je možná v rozsahu š2EV v kroku po 1/3 EV. Rozměry přístroje jsou 138 × 72,5 × 32 mm, při hmotnosti 395 gramů.

Klepněte pro větší obrázek

Společně s fotoaparátem představil Carl Zeiss i přídavný grip pro lepší držení přístroje. Váha gripu je pouze 38 gramů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát by měl být dostupný v říjnu tohoto roku, odhadovaná cena je kolem 25 000 Kč, jestli však bude fotoaparát dostupný i v ČR se nám nepodařilo ověřit.

Témata článku: Analogová fotografie, Zeiss