Americké národní parky jsou přeplněné turisty. Situaci chtějí vyřešit selfie stanicemi

11. září 2021
TWEET SDÍLET

Yellowstonský národní park poprvé v historii navštívilo milion turistů, jenže to už v červenci. V národním parku Zion se pak čekalo na základní turistický okruh 4 hodiny, než jste mohli vyrazit. A s návštěvníky přišly i graffiti, odpadky a bezohledné chování. Některé americké národní parky tak chtějí zavádět inovativní opatření v boji proti zátěži přírody – selfie stanice.

Jedním z největších problémů, kterým parky čelí, je mnoho návštěvníků, kteří se snaží získat na ikonickém místě parku co nejlepší fotografii a tím se zde hromadí. A na takových místech, např. v Yosemite a poblíž Grand Canyonu, někteří z nich dokonce už i zemřeli (obvykle po pádu z výšky).

To také vedlo k tomu, že služba národního parku vytvořila průvodce bezpečným pořizováním selfie. V roce 2018 pak rada cestovního ruchu v Jackson Hole ve Wyomingu zveřejnila ke svým návštěvníkům mířícím do národního parku Grand Teton neobvyklý požadavek: neoznačujte své sdílené fotografie polohou.

Větší parky, jako jsou Yosemite a Glacier, již obsahují rezervační systémy. Místa s extrémní citlivostí na pěší provoz, jako je The Wave v Arizoně, již dokonce používají loterijní systém. Iowa, Minnesota a Wisconsin však už ve svých parcích používají tzv. selfie stanice. Jedná se o jednoduchý dřevěný rám s držákem telefonu, který je umístěn na méně populárních místech parků. Díky tomu se totiž dokáže lépe rozprostřít nápor turistů, kteří se tak neexponují jen na jednom místě, a kteří tak mohou objevovat i další krásy dané rezervace a nehnat se jen za tou „hlavní“.

Bude zajímavé sledovat, jestli se podobné řešení uchytí a bude mít zásadnější vliv na samotnou přeplněnost jednotlivých míst. Otázkou je také, jestli se rozšíří i do zbytku světa. Nedávno se totiž také objevily zprávy o tom, že značnému náporu turistů čelí i Velká Británie.

Nechcete-li se pak mačkat v davu turistů při vašem výletu, existuje k tomu jednoduchá rada – přehodnoťte své plány na danou destinaci a navštivte raději tu méně známou, ale stejně krásnou. Vím to z vlastní zkušenosti, kdy Šumava skutečně přetéká turisty, kdežto v Novohradských horách, které jsou hned vedle, nepotkáte pomalu ani živáčka.

Témata článku: Kultura, Selfie, Selfie tyče na Heureka.cz