Amazon má patent na bílé pozadí, raději tak nefoťte!

14. května 2014
TWEET SDÍLET
Amazon má patent na bílé pozadí, raději tak nefoťte!
Zní to absurdně, ale je to tak. Firma Amazon získala patent na focení na bílém pozadí. V konečném důsledku by to mohlo přinést nemalé problémy celé řadě amatérských i profesionálních fotografů

Amazon si v listopadu roku 2011 zažádal o uznání patentu popisující focení na bílém pozadí. Nyní, po více jak dvou letech, se absurdní stalo skutečností a patent byl Americkým patentovým úřadem uznán pod číslem 8 676 045 B1.

Firma v něm specifikuje rozmístění scény, nastavení světel, clony, ohniskové vzdálenosti a dalších technických parametrů. V zásadě jde ale o obyčejné focení na bílém pozadí, jakým bývají běžně vytvářeny (nejen) produktové fotografie. Společnost argumentuje, že tímto specifickým nastavením scény může být objekt vyfotografován, aniž by následně musely být použity retuše nebo jakékoliv jiné úpravy pro odstranění stínů, čehož není jinak jednoduché dosáhnout.

Klepněte pro větší obrázek 
Zdroj obrázků: Americký patentový úřad

Otázkou je, jak bude s patentem v případě sporů nakládáno a zda jej Amazon třeba nepoužije proti konkurenci. Protože jak víme, v Americe lze zažalovat kohokoliv, za cokoliv a soudní spor vyhrát. Např. prodejce kávy za to, když někdo vylije sobě kávu do klína a ta ho popálí. Ano, i k tomu již v minulosti došlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Na zahraničních serverech vyvolala zpráva o uznání patentu sáhodlouhé diskuze. Někteří si z patentu utahují: „Mně to naštěstí neovlivní. Vždy fotím s citlivostí ISO okolo 319. Takové nastavení si určitě nepatentovali.“, nebo „Sakra! Jdu si patentovat způsob, jakým dopadají sluneční paprsky.“. Jiní zase poukazují na to, že popisem specifického nastavení scény patent prakticky postrádá smysl.

Jak hodlá Amazon doopravdy s patentem naložit, ukáže až čas. Podle některých jde pouze o obranu vůči patentovým trollům, kteří by mohli získat podobný patent a následně jej využít ke svému obohacení. Běžní fotografové proto mohou s největší pravděpodobností zůstat v klidu. Vzhledem k velikosti obratu, jakého Amazon dosahuje, by koneckonců žalování běžných fotografů postrádalo smysl. Patent každopádně poukazuje na nesmyslné chování Amerického patentového úřadu a jeho schopnosti schválit takřka cokoliv.


Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Programování elektroniky: Všehoschopný čip FT232HQ

Programování elektroniky: Všehoschopný čip FT232HQ

** FT232HQ je univerzální čip USB 2.0 ** Může se chovat jako sériová linka, I²C, SPI, GPIO aj. ** Dnes jej oživíme v C na Windows

Jakub Čížek
C++Pojďme programovat elektronikuUSB
Tiny Tina

Tiny Tina's Wonderlands v novém traileru odhaluje třídy, kouzla a barvitá prostředí

V novém dobrodružství ze světa Borderlands rozhodně nebude o zábavu nouze.

Michal Maliarov
Tiny Tina's WonderlandsVideo
CD Projekt koupil studio zodpovědné za hru The Flame in the Flood

CD Projekt koupil studio zodpovědné za hru The Flame in the Flood

Atmosférická umělecká hříčka očividně upoutala pozornost studia.

Michal Maliarov
CD Projekt REDByznys