Amazon má patent na bílé pozadí, raději tak nefoťte!

14. května 2014
TWEET SDÍLET
Zní to absurdně, ale je to tak. Firma Amazon získala patent na focení na bílém pozadí. V konečném důsledku by to mohlo přinést nemalé problémy celé řadě amatérských i profesionálních fotografů

Amazon si v listopadu roku 2011 zažádal o uznání patentu popisující focení na bílém pozadí. Nyní, po více jak dvou letech, se absurdní stalo skutečností a patent byl Americkým patentovým úřadem uznán pod číslem 8 676 045 B1.

Firma v něm specifikuje rozmístění scény, nastavení světel, clony, ohniskové vzdálenosti a dalších technických parametrů. V zásadě jde ale o obyčejné focení na bílém pozadí, jakým bývají běžně vytvářeny (nejen) produktové fotografie. Společnost argumentuje, že tímto specifickým nastavením scény může být objekt vyfotografován, aniž by následně musely být použity retuše nebo jakékoliv jiné úpravy pro odstranění stínů, čehož není jinak jednoduché dosáhnout.

Klepněte pro větší obrázek 
Zdroj obrázků: Americký patentový úřad

Otázkou je, jak bude s patentem v případě sporů nakládáno a zda jej Amazon třeba nepoužije proti konkurenci. Protože jak víme, v Americe lze zažalovat kohokoliv, za cokoliv a soudní spor vyhrát. Např. prodejce kávy za to, když někdo vylije sobě kávu do klína a ta ho popálí. Ano, i k tomu již v minulosti došlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Na zahraničních serverech vyvolala zpráva o uznání patentu sáhodlouhé diskuze. Někteří si z patentu utahují: „Mně to naštěstí neovlivní. Vždy fotím s citlivostí ISO okolo 319. Takové nastavení si určitě nepatentovali.“, nebo „Sakra! Jdu si patentovat způsob, jakým dopadají sluneční paprsky.“. Jiní zase poukazují na to, že popisem specifického nastavení scény patent prakticky postrádá smysl.

Jak hodlá Amazon doopravdy s patentem naložit, ukáže až čas. Podle některých jde pouze o obranu vůči patentovým trollům, kteří by mohli získat podobný patent a následně jej využít ke svému obohacení. Běžní fotografové proto mohou s největší pravděpodobností zůstat v klidu. Vzhledem k velikosti obratu, jakého Amazon dosahuje, by koneckonců žalování běžných fotografů postrádalo smysl. Patent každopádně poukazuje na nesmyslné chování Amerického patentového úřadu a jeho schopnosti schválit takřka cokoliv.


Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr BřezinaJan Pánek
Full-frame