Zkušené lidské oko stále dokáže rozeznat skutečnou fotku od té vygenerované umělou inteligencí. Ovšem některé lepší generátory při správných promptech již dokáží na první pohled oklamat a do budoucna bude rozeznávání skutečných a vygenerovaných fotek složitější.
Aktuálně se tedy řeší, jak jednoznačně odlišit umělé fotky od těch reálných. Nejjednodušší cestou se zdá být jejich identifikace skrze metadata. OpenAI ve svém generátoru fotek DALL-E již výsledným obrázkům dodává patřičná metadata, podle nich potom dokáže odhalit uměle vytvořené snímky. Má to ovšem dva háčky.

Tím prvním je možnost metadata odstranit. OpenAI používá „tamper-resistant“ metadata, která zůstávají přítomná i při dalším zpracování, posílání nebo sdílení obrázků. Účinnost poznávání vygenerovaných fotek z DALL-E je tak 98,8 %.
Druhým háčkem je, že algoritmus rozpozná obsah vygenerovaný konkurenčními umělými inteligencemi v 5 až 10 % případů. OpenAI je totiž průkopníkem v rozšiřování C2PA standardu metadat. Další generátory jej zatím neadoptovaly a zatím není jasné, zdali a kdy tak učiní.
Co je však zřejmé – do budoucna budeme potřebovat autentifikační standard, který bude umět říct, zdali je snímek skutečně vyfocený, zdali s ním bylo manipulováno, nebo jestli jde o vygenerovaný obrázek. Aby to fungovalo, musí na stejné standardy přistoupit všechny generátory nejen fotek, ale do budoucna i audio nahrávek a videí.
Zdroj: Petapixel